I edycja

20 kwietnia 2016 r. w Muzeum Gazownictwa odbyły się pierwsze Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów zorganizowane przez Departament Badań i Rozwoju PGNiG SA we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu oraz Izbą Gospodarczą Gazownictwa. Wybrane firmy prezentowały przed ekspertami PGNiG SA i PGNiG TERMIKA SA swoje projekty w ramach inicjatywy „Otwarte innowacje dla gospodarki o obiegu zamkniętym – inteligentna energetyka”.

W ramach inicjatywy zgłoszono blisko sto projektów, z których dwanaście poddano otwartej analizie na wczorajszych warsztatach. Nabór na warsztaty skierowany był w szczególności do startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zaproponowane rozwiązania musiały przedstawiać potencjał do ich komercyjnego wdrożenia. Spośród wybranych, do szczegółowej prezentacji zakwalifikowały się projekty dotyczące:

  • zmniejszenia emisji substancji powstających w procesach spalania do powietrza i środowiska;
  • zwiększenia efektywności energetycznej infrastruktury;
  • monitoringu online sieci ciepłowniczych – inteligentne opomiarowanie i oprogramowanie do prognozowania zapotrzebowania na ciepło;
  • efektywnych sposobów zagospodarowania produktów odpadowych z procesu spalania, w szczególności popiołów;
  • sposobów zagospodarowania generowanego w procesie spalania dwutlenku węgla – nowy innowacyjny produkt.

Spośród nich eksperci z Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG SA i PGNiG TERMIKA SA wybrali trzy praktyczne rozwiązania, które najbardziej spełniały technologiczne i środowiskowe wyzwania PGNiG TERMIKA SA. Zwycięskie projekty wykonawcze będą poddane w pierwszej kolejności szczegółowej analizie pod kątem ich przygotowania do pilotażu i ewentualnego komercyjnego wdrożenia.

Zwycięzcami Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów zostały firmy:

  • Egovita Sp. z o.o.
  • ICS Industrial Combustion Systems Sp. z o.o
  •  N-ergia Nowe technologie.

Organizowane warsztaty są pierwszą imprezą z zaplanowanego cyklu. Kolejne warsztaty będą dedykowane dla różnych obszarów działalności Grupy Kapitałowej ORLEN (spółki ex-PGNiG) w tym dla upstreamu, dystrybucji i użytkowania gazu.