Bezpieczeństwo w Zakładzie

Orlen Spółka Akcyjna - Oddział PGNiG w Sanoku posiada koncesje na eksploatację złóż ropy naftowej, gazu ziemnego i podziemne magazynowanie gazu ziemnego na terenie 4 województw Polski południowo-wschodniej. Swoją działalność produkcyjno-usługową Orlen Spółka Akcyjna - Oddział PGNiG w Sanoku prowadzi na Kopalniach Gazu Ziemnego, Kopalniach Ropy Naftowej oraz Podziemnych Magazynach Gazu.
Podziemne Magazyny Gazu w wyniku wymogów Ustawy Prawo Ochrony Środowiska zaliczono do Zakładów Dużego Ryzyka.

Zgodnie z wymogami Ustawy Prawo Ochrony Środowiska art. 261 ust. 5 i 6, przedsiębiorca prowadzący zakład o dużym ryzyku zobowiązany jest do udostępniania informacji na temat środków bezpieczeństwa i sposobu postępowania w przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.
Poniżej zamieszczamy informacje o jednostkach organizacyjnych ORLEN Spółka Akcyjna - Oddział PGNiG w Sanoku, które zostały zaliczone do zakładów dużego ryzyka.

Podziemne Magazyny Gazu utworzone zostały w wyeksploatowanych złożach gazu ziemnego, które posiadają odpowiednie warunki geologiczno-złożowe. Jest to najbardziej efektywny ekonomicznie sposób magazynowania rezerw gazu ziemnego.

Magazynowanie gazu w podziemnych magazynach stanowi rezerwę strategiczną i w dużym stopniu wpływa na niezależność  energetyczną naszego państwa. Gromadzony w magazynach gaz ziemny pokrywa szczytowe niedobory w zapotrzebowaniu w okresach zimowych.  W miesiącach letnich nadwyżki gazu magazynowane są w złożu (pod ziemią).

Podziemne magazyny gazu stwarzają znikome ryzyko powstania poważnej awarii przemysłowej. Prowadzone procesy technologiczne polegające na zatłaczaniu/odbiorze gazu do/z podziemnego magazynu gazu odbywają się na instalacjach procesowych wyposażonych w aparaturę kontrolno - pomiarową wraz z systemem zaworów odcinających (działających także samoczynnie np. przy nagłym spadku ciśnienia).

Zakłady Dużego Ryzyka w ORLEN S.A. Oddział PGNiG w Sanoku: