PMG Bonikowo

Podziemny Magazyn Gazu Bonikowo jest zakładem dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Podstawowym zadaniem PMG Bonikowo jest realizowanie procesu zatłaczania i odbioru gazu ziemnego ze czerpanego złoża.  W procesie eksploatacji w okresie letnim gaz ziemny jest zatłaczany do wyeksploatowanego złoża Bonikowo na głębokości około 2260 – 2380 m, a w zimowym odbierany i kierowany do celów grzewczych w gospodarstwach domowych oraz przemyśle.

Zaliczenie do kategorii zakładów o dużym ryzyku poważnej awarii nastąpiło ze  względu na ilość magazynowanego gazu ziemnego w złożu, przekraczającą określoną w odpowiednim rozporządzeniu wartość progową.

Dokumentacja zakładu o dużym ryzyku

PMG Bonikowo posiada wdrożoną dokumentację wymaganą dla zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej określoną w Ustawie Ochrony Środowiska i powiązanych aktach prawnych.

Są to:

  • Program Zapobiegania Awariom (PZA),
  • Wewnętrzny Plan Operacyjno – Ratowniczy (WPOR),
  • Raport o Bezpieczeństwie (RoB).

Dokumenty te zawierają szczegółowe informacje o występujących zagrożeniach, stosowanych środkach zapobiegania oraz systemach zabezpieczeń technicznych, a także zasadach prowadzenia działań ratowniczych. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu po zaopiniowaniu przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zatwierdził wymienione powyżej dokumenty.

Orlen Spółka Akcyjna – Oddział PGNiG w Zielonej Górze jako Prowadzący Podziemny Magazyn Gazu Bonikowo zrealizował także wynikający z zapisów prawa ustawowy obowiązek zgłoszenia zakładu jako zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Systemy zabezpieczeń

Gaz ziemny może być w przypadku uwolnienia przyczyną powstania mieszaniny wybuchowej, powodując tym samym ryzyko wybuchu i pożaru przy wystąpieniu zapłonu. Sposób prowadzonego magazynowania i przestrzeń złoża, do której gaz jest wtłaczany, wykluczają możliwość uwolnienia w krótkim czasie całości magazynowanego gazu i powstania zagrożenia wybuchowego lub pożaru dla okolicznej ludności.

Potencjalne zagrożenie na instalacji PMG Bonikowo jest ograniczane przez stosowane w zakładzie systemy zabezpieczeń i środki techniczne przewidziane do monitoringu i kontroli procesu zatłaczania i odbioru gazu. W przypadku rozszczelnienia instalacji systemy zabezpieczeń odcinają dopływ gazu do instalacji i odwiertów w sposób automatyczny eliminując zagrożenie.

Ponadto zakład posiada systemy detekcji gazów palnych, urządzenia i systemy ochrony przeciwpożarowej (m.in.: działka wodne, otwarty zbiornik wody  przeciwpożarowej, automatyczny system gaszenia tłoczni, podręczny sprzęt gaśniczy). Prowadzony proces technologiczny jest nadzorowany przez niezależne od obsługi magazynu automatyczne systemy bezpieczeństwa, które w przypadku osiągnięcia stanów niebezpiecznych wyłączają pracę instalacji, przerywając dopływ gazu do PMG z odwiertów oraz zatrzymują proces wydobycia gazu.

W pobliżu magazynu i w odległości, na której może wystąpić oddziaływanie niebezpieczne w przypadku emisji gazu nie ma obiektów użyteczności publicznej, które mogą być narażone na bezpośrednie szkody.

W procesie zatłaczania i odbioru gazu występują również inne substancje chemiczne. Są to dodatki chemiczne stosowane w procesie wydobycia i oczyszczania gazu. Substancje te występują w ilościach nie stwarzających zagrożenia dla ludności poza obszarem zakładu.

 

Służby ratownicze

Orlen Spółka Akcyjna – Oddział PGNiG w Zielonej Górze posiada wewnętrzne służby ratownicze, których zadaniem jest podjęcie i realizowanie działań ratowniczych w przypadku wystąpienia awarii na PMG.

W przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa w postaci zagrożenia wybuchowego, pożarowego kierownik magazynu lub kierownik zmiany zgodnie z procedurą postępowania na wypadek zagrożenia opisaną w Wewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym powiadamia Straż Pożarną  (Powiatowe Stanowisko Koordynacji Ratownictwa PSP numer 112 lub 998) i zakładowe służby ratownicze.

Rozpoczęcie działań ratowniczych i ogłoszenie alarmu o zdarzeniu

Informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Realizując obowiązki ustawy prawo ochrony środowiska art. 261a, prowadzący podaje do publicznej wiadomości informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka poważnej awarii przemysłowej.

  1. Oznaczenia prowadzącego zakład:

    ORLEN SPÓŁKA AKCYJNA W PŁOCKU
    ul. Chemików 7, 09 – 411 Płock,

    ORLEN SPÓŁKA AKCYJNA – ODDZIAŁ PGNIG W ZIELONEJ GÓRZE
    ul. Bohaterów Westerplatte 15
    65 – 034 Zielona Góra

    Na podstawie udzielonych pełnomocnictw przez Zarząd Orlen S.A. kierującym jest Dyrektor Orlen S.A. - Oddział PGNiG w Zielonej Górze.

    Adres zakładu:  Podziemny Magazyn Gazu Bonikowo, miejscowość: Kokorzyn, poczta: 64-000 Kościan, powiat: Kościan, woj. wielkopolskie.

Więcej informacji znajdą Państwo poniżej - w załączniku!

Składowane substancje niebezpieczne

Na terenie Podziemnego Magazynu Gazu Bonikowo znajdują się następujące substancje niebezpieczne:

Wyszczególnienie

Numer CAS

Jedn.

Ilość substancji

 

Gaz ziemny wysokometanowy i zaazotowany

 


68410-63-9,
nazwa według IUP

natural gas.

 

Mg

625 720,88
(461 840,88 + 163 880,00)
(Bufor + pojemność czynna)

 

mln m3

763,633
(563,633 + 200)

(Bufor + pojemność czynna)

 

(gęstość gazu 0,8194 kg/m3)

 

 

 

 

 

 

Gaz ziemny wysokometanowy i zaazotowany (w maksymalnej ilości do 625 720,88 Mg).

Charakterystyka:

H220 - skrajnie łatwopalny gaz,

H280 - zawiera gaz pod ciśnieniem, ogrzanie grozi wybuchem.

Główne scenariusze awarii przemysłowych

Zgodnie z założeniami metody PHA opracowano dla PMG Bonikowo Listę Zdarzeń Awaryjnych (LZA) obejmującą możliwe zdarzenia awaryjne w podstawowych instalacjach technologicznych PMG Bonikowo. Lista ta obejmuje wszystkie potencjalne zdarzenia mogące wystąpić w poszczególnych węzłach instalacji.  Spośród zidentyfikowanych potencjalnych scenariuszy wybrane zostały dwa o potencjalnie najbardziej negatywnych skutkach w przypadku ich zaistnienia.

W tabelach przedstawiono opis przyczyn awarii, potencjalne skutki wraz z oszacowaną wartością ryzyka.

 

Lp.

 

Numer scenariusza.

 

Nazwa scenariusza.

Zasięg i skutki awarii. 

 

Natężenie promieniowania termicznego kW/m2  / m

Nadciśnienie fali wybuchu

bar / m

Stężenie gazów palnych (CH4)

m

  1.  

B

Uszkodzenie głowicy eksploatacyjnej.

Skutki: emisja gazu do otoczenia powstanie strefy zagrożenia wybuchem, wybuch, pożar promieniowanie termiczne, hałas

5 - 31

12 - 20

23 - 14

0,07 – 100

0,14 – 75

0,35 – nie osiągnięto

DGW – 35

60% DGW – 121

10% DGW - 287

  1.  

F

Rozszczelnienie rurociągu, uszkodzenie zbiornika ciśnieniowego, separatora, zasuw, wymiennika, odgazowywacza, filtroseparatora.

Skutki: emisja gazu do otoczenia, powstanie strefy zagrożenia wybuchem, wybuch, pożar, promieniowanie termiczne, hałas.

5 - 36

12 - 22

23 - 13

0,07 – 109

0,14 – 98

0,35 – nie osiągnięto

DGW – 92

60% DGW – 120

10% DGW - 281

  1.  

H

Rozszczelnienie rurociągu, uszkodzenie zbiornika ciśnieniowego, separatora, zasuw na sprężarce gazu.

Skutki: emisja gazu do budynku, powstanie strefy zagrożenia wybuchem, wybuch, pożar, promieniowanie termiczne, hałas.

5 - 36

12 - 22

23 - 13

0,07 – 109

0,14 – 98

0,35 – nie osiągnięto

DGW – 92

60% DGW – 120

10% DGW - 281

Załącznik

  • Nazwa plikuTyp plikuWaga pliku
  • informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka poważnej awarii przemysłowej pdf 117.4 kB