Terminal Ekspedycyjny Wierzbno

Terminal Ekspedycyjny Wierzbno jest zakładem dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Głównym zadaniem Terminalu Wierzbno jest magazynowanie i dystrybucja ropy naftowej.

Zaliczenie do kategorii zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii nastąpiło z uwagi na występowanie na obiekcie substancji niebezpiecznej - ropy naftowej  w ilości przekraczającej wartość progową określoną w odpowiednim rozporządzeniu.

Dokumentacja zakładu o dużym ryzyku

Terminal Ekspedycyjny Wierzbno posiada opracowaną i wdrożoną dokumentację wymaganą dla zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniach.

Są to:

  • Program Zapobiegania Awariom (PZA),
  • Wewnętrzny Plan Operacyjno – Ratowniczy (WPOR),
  • Raport o Bezpieczeństwie (RoB).

Dokumenty te zawierają szczegółowe informacje o występujących zagrożeniach, stosowanych środkach zapobiegania oraz systemach zabezpieczeń technicznych, a także zasadach prowadzenia działań ratowniczych. Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim po zaopiniowaniu przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, Delegatura w Gorzowie Wielkopolskim zatwierdził wymienione powyżej dokumenty.

Orlen Spółka Akcyjna – Oddział PGNiG w Zielonej Górze jako Prowadzący Terminal Ekspedycyjny Wierzbno zrealizował także wynikający z zapisów prawa ustawowy obowiązek zgłoszenia zakładu jako zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Systemy zabezpieczeń

Głównym produktem magazynowanym i dystrybuowanym na terenie Terminalu Ekspedycyjnego Wierzbno jest ropa naftowa, która ma zastosowanie w przemyśle i gospodarstwach domowych do celów grzewczych, jest również wykorzystywana po procesie przeróbki (rafinacji) jako paliwo do napędu pojazdów samochodowych.

 Potencjalne zagrożenie na terenie Terminalu jest ograniczane przez stosowane w zakładzie systemy zabezpieczeń i środki techniczne przewidziane do monitoringu i likwidacji emisji.

Są to:

  • systemy detekcji gazów palnych,
  • urządzenia i systemy ochrony przeciwpożarowej (m.in.: instalacje zraszania i gaszenia pianą zbiorników ropy, działka wodno-pianowe, sieć hydrantów),
  • zbiornik ochronny (płaszcz) przejmujący całą pojemność w razie uszkodzenia.

Zaopatrzenie wodne przeciwpożarowej sieci wodociągowej oraz instalacji zraszających i gaśniczych stanowni przeciwpożarowy zbiornik wody.

Prowadzony proces technologiczny jest nadzorowany przez niezależne od obsługi Terminalu automatyczne systemy bezpieczeństwa, które w przypadku osiągnięcia stanów niebezpiecznych wyłączają pracę instalacji, przerywając dopływ ropy do zbiorników magazynowych z KRNiGZ Lubiatów.

W pobliżu Terminalu Ekspedycyjnego Wierzbno i w odległości, na której może wystąpić oddziaływanie niebezpieczne w przypadku emisji ropy naftowej nie ma zabudowań mieszkalnych czy obiektów użyteczności publicznej, które mogą być narażone na bezpośrednie szkody.

Służby ratownicze

W przypadku wystąpienia na terenie Terminala Ekspedycyjnego Wierzbno poważnej awarii przemysłowej następuje automatyczne włączenie I stopnia alarmu, oraz przełączenie obiektu w stan awaryjny. Najwyższa funkcyjnie osoba obecna fizycznie na terenie obiektu przystępuje do działań zgodnie z zapisami zawartymi w dokumentacji sporządzonej dla Zakładów Dużego Ryzyka dotyczącymi reagowania na zagrożenie oraz powiadamiania odpowiednich służb.

Informacja o wzbudzeniu alarmu jest przekazana do dyspozytorni (do kierownika zmiany), który może dodatkowo drogą radiową przekazać informacje do pracowników). Po wzbudzeniu alarmu osoba kierująca w danym momencie pracą zakładu przystąpi w miarę możliwości do likwidacji zagrożenia środkami będącymi w jego dyspozycji, zgodnie z zapisami Wewnętrznego Planu Operacyjno – Ratowniczego oraz Programu Zapobiegania Awariom.

Mając na uwadze odległość instalacji zakładu od najbliższych zabudowań nie zachodzi bezpośrednie, nagłe i wynikające z presji czasu ewakuacji zagrożenie, wymagające natychmiastowego powiadamiania okolicznej ludności.

Postępowanie w przypadku ogłoszenia alarmu

Po usłyszeniu ostrzeżenia lub alarmu osoby znajdujące się w pobliżu zdarzenia powinny:

Znajdując się w terenie otwartym:

  • nie zbliżać się do terenu zakładu,
  • określić kierunek, z którego wieje wiatr, opuścić zagrożony teren kierując się w kierunku prostopadłym do wiejącego wiatru,
  • powiadomić inne osoby w swoim otoczeniu o zagrożeniu oraz objąć opieką osoby poszkodowane, niepełnoletnie, starsze i niepełnosprawne,
  • wygasić otwarty ogień (ogniska, papierosy itp.),
  • nie blokować dróg dojazdowych dla służb ratowniczych. 

Znajdując się w pomieszczeniach zamkniętych:

  • wyłączyć dmuchawy, wentylatory, klimatyzatory, urządzenia gazowe, 
  • wygasić otwarty ogień,
  • zamknąć okna, drzwi,
  • wyłączyć dopływ gazu i prądu do pomieszczeń,
  • w miarę możliwości (odbiorniki radiowe z zasilaniem bezprzewodowym) słuchać informacji nadawanych w lokalnych środkach masowego przekazu,
  • czekać na dalsze instrukcje służb uczestniczących w likwidacji zagrożenia lub prowadzących ewakuację.

Znajdując się w pojazdach samochodowych:

  • nie blokować dróg dojazdowych dla służb ratowniczych,
  • oddalić się od terenu zakładu,
  • słuchać informacji nadawanych w lokalnych radiostacjach.

Wszyscy znajdujący się w obrębie wystąpienia zdarzenia zobowiązani są stosować się do poleceń osób kierujących działaniami ratowniczymi i służb porządkowych. Odwołanie alarmu następuje w sposób analogiczny tj. przez ogłoszenie odwołania alarmu przez służby uczestniczące w zwalczaniu zagrożenia. 

Dodatkowych informacji z zakresu bezpieczeństwa z wyłączeniem informacji o charakterze niejawnym, jak również informacji stanowiących tajemnice handlową firmy, można uzyskać w Dziale Profilaktyki i Bezpieczeństwa Ruchu, tel. 68 329 11 35.

Informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Realizując obowiązki ustawy prawo ochrony środowiska art. 261a, prowadzący podaje do publicznej wiadomości informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka poważnej awarii przemysłowej.

1. Oznaczenia prowadzącego zakład.

ORLEN SPÓŁKA AKCYJNA W PŁOCKU
ul. Chemików 7, 09 – 411 Płock,

ORLEN SPÓŁKA AKCYJNA – ODDZIAŁ PGNIG W ZIELONEJ GÓRZE
ul. Bohaterów Westerplatte 15
65 – 034 Zielona Góra

Na podstawie udzielonych pełnomocnictw przez Zarząd Orlen S.A. kierującym jest Dyrektor Orlen S.A. – Oddział PGNiG w Zielonej Górze.

Adres zakładu: Wierzbno 60, 66-340 Przytoczna.

Więcej informacji znajdą Państwo poniżej - w załączniku!

Składowane substancje niebezpieczne

Na terenie Terminalu Ekspedycyjnego Wierzbno znajdują się następujące substancje niebezpieczne:

Kategorie substancji stwarzających zagrożenia

Ilości (progowe) substancji niebezpiecznych decydujące
o zaliczeniu zakładu
do zakładów o:

Ilość substancji
w zakładzie

Klasyfikacja

zwiększonym ryzyku Mg

dużym ryzyku

Mg

Mg

1

2

3

4

5

P5c CIECZE ŁATWOPALNE

Ciecze łatwopalne, kategoria 2 lub 3, nieobjęte P5a i P5b

5000

50 000

Ropa naftowa
(w zbiornikach magazynowych

18 368,47

Klasyfikuje jako ZZR

Ropa naftowa
w cysternach kolejowych
(max. 36 cystern)

1569

 

SUMA:

19 937,47

E2 Niebezpieczne dla środowiska wodnego w kategorii przewlekłe 2

200

500

Ropa naftowa
(w zbiornikach magazynowych)

18 368,47

Klasyfikuje jako ZDR

Ropa naftowa
w cysternach kolejowych
(max. 36 cystern)

1569

SUMA:

19 937,47

 

 

1. Ropa naftowa (w maksymalnej ilości 19 937,47 Mg).

Charakterystyka:

H225 - wysoce łatwopalne ciecze i pary (substancja ciekła łatwopalna, kategoria zagrożenia),

H350 - może powodować raka (kancerogenność, kategoria zagrożenia 1B),

H340 - może powodować wady genetyczne (działanie mutagenne na komórki rozrodcze, kategoria zagrożenia 1B),

H361fd – podejrzewa się, że działa szkodliwie na płodność. Podejrzewa się, że działa szkodliwie na dziecko w łonie matki (działanie szkodliwe na

rozrodczość, kategoria zagrożenia 2),

H336 – może wywoływać uczucie senności lub zawroty głowy (działanie toksyczne na narządy docelowe – narażenie jednorazowe, kategoria

zagrożenia 3, działanie narkotyczne),

H315 – działa drażniąco na skórę (działanie żrące / drażniące na skórę – kategoria zagrożenia 2),

H304 – połknięcie i dostanie się przez drogi oddechowe może grozić śmiercią (zagrożenie spowodowane aspiracją kategoria zagrożenia 1),

H411 – działa toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki (stwarzające zagrożenie dla środowiska wodnego – kategoria przewlekła 2).

2. Metanol (alkohol metylowy, karbinol, alkohol drzewny) (w maksymalnej ilości do 79,2 Mg).

Charakterystyka:

H225 - wysoce łątwopalne ciecz i pary,

H301 + H311 + H331 - działa toksycznie po połknięciu, w kontakcie ze skórą lub w następstwie wdychania,

H370 - powoduje uszkodzenie narządów.

Wysoce łatwopalna ciecz i para. Działa toksycznie po połknięciu, w kontakcie ze skórą lub przy wdychaniu. Powoduje uszkodzenie narządów (wątroba, centralny układ nerwowy). Opary mogą powodować letarg i zawroty głowy. W dużych stężeniach opary mogą powodować bóle głowy
i zatrucia. Długotrwałe lub wielokrotne narażenie na kontakt ze skórą lub wdychanie oparów może powodować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

Główne scenariusze awarii przemysłowych

Zgodnie z założeniami metody PHA opracowano dla TE Wierzbno Listę Zdarzeń Awaryjnych (LZA) obejmującą możliwe zdarzenia awaryjne w podstawowych instalacjach technologicznych TE Wierzbno. Lista ta obejmuje wszystkie potencjalne zdarzenia mogące wystąpić w poszczególnych węzłach instalacji.  Spośród zidentyfikowanych potencjalnych scenariuszy wybrane zostało sześć o potencjalnie najbardziej negatywnych skutkach w przypadku ich zaistnienia.

W tabelach przedstawiono opis przyczyn awarii, potencjalne skutki wraz z oszacowaną wartością ryzyka.

Lp.

Numer scenariusza

Nazwa scenariusza.

Zasięg

Skutki awarii

 

 

1.

 

 

I

Wyciek ropy naftowej ze zbiornika magazynowego
(z zapłonem i pożarem ropy naftowej)

Promieniowanie termiczne

4 kW / m2 – 163 m

12,5 kW / m2 – 92 m

37.5 kW / m2 – 48 m

Wyciek (powstały na skutek rozszczelnienia spowodowanego korozją, wadą materiałową) powstanie rozlewiska oraz zapłon i pożar ropy naftowej.

 

 

2.

 

 

 

 

II

 Wyciek ropy naftowej ze zbiornika magazynowego (bez zapłonu i pożaru ropy naftowej)

 

Nadciśnienie fali wybuchu

4,0 kPa – nie osiągnięto

14,0 kPa – nie osiągnięto

21,0 kPa – nie osiągnięto

______________________

Strefy zagrożenia wybuchem

10% DGW – poniżej 10 m

60% DGW – poniżej 10 m
DGW – poniżej 10 m

Wyciek (powstały na skutek rozszczelnienia spowodowanego korozją, wadą materiałową) powstanie rozlewiska ropy naftowej, utworzenie się atmosfery wybuchowej.

 

 

3.

 

 

XIX

Wyciek metanolu ze zbiornika magazynowego chemikaliów (metanolu) - przez uszkodzenie rurociągu ssącego ze zbiornika
w obszarze pompowni chemikaliów (z zapłonem
i pożarem rozlewiska)

Promieniowanie termiczne

4 kW / m2 – poniżej 21 m

12,5 kW / m2 - poniżej 12 m

37.5 kW / m2 – poniżej 10 m

 

 

Wyciek metanolu ze zbiornika magazynowego metanolu - przez uszkodzenie rurociągu ssącego ze zbiornika w obszarze pompowni chemikaliów, powstanie atmosfery wybuchowej, rozlewisko, zapłon wydobywającego się medium, wybuch, pożar w obrębie uszkodzenia, promieniowanie termiczne, narażenie pracowników na skutek rozszczelnienia
w wyniku korozji, wady materiałowej, uszkodzenie mechaniczne.

 

 

4.

 

XX

Wyciek metanolu ze zbiornika magazynowego chemikaliów (metanolu) - przez uszkodzenie rurociągu ssącego ze zbiornika
w obszarze pompowni chemikaliów (bez zapłonu
i pożaru rozlewiska)

Nadciśnienie fali wybuchu

4,0 kPa – nie osiągnięto

14,0 kPa – nie osiągnięto

21,0 kPa – nie osiągnięto

______________________

Strefy zagrożenia wybuchem

10% DGW – poniżej 48 m

60% DGW – nie osiągnięto
DGW – nie osiągnięto

_______________________

Toksyczność

50 - 50% NDS – 494 m

100 NDS – 343 m

300 NDSCh – 183 m

Wyciek metanolu ze zbiornika magazynowego metanolu - przez uszkodzenie rurociągu ssącego ze zbiornika w obszarze pompowni chemikaliów, powstanie rozlewiska, powstanie atmosfery wybuchowej bez źródła zapłonu.

 

5.

 

XXXIII

Wyciek ropy naftowej ze zbiornika cysterny kolejowej
(z zapłonem i pożarem rozlewiska)

Promieniowanie termiczne

4 kW / m2 – 72 m

12,5 kW / m2 – 39 m

37.5 kW / m2 – 19 m

Wyciek ropy naftowej, powstanie rozlewiska, powstanie atmosfery wybuchowej, parowanie ropy naftowej, zapłon wydobywającego się medium, pożar w obrębie miejsca uszkodzenia, promieniowanie termiczne, narażenie pracowników.

 

6.

 

XXXIV

Wyciek ropy naftowej ze zbiornika cysterny kolejowej (bez zapłonu i pożaru rozlewiska)

Nadciśnienie fali wybuchu

4,0 kPa – nie osiągnięto

14,0 kPa – nie osiągnięto

21,0 kPa – nie osiągnięto

______________________

Strefy zagrożenia wybuchem

10% DGW – 31 m

60% DGW – nie osiągnięto
DGW – nie osiągnięto

 

Wyciek ropy naftowej, powstanie rozlewiska, powstanie atmosfery wybuchowej – bez źródła zapłonu, strata magazynowanego medium jako skutek rozszczelnienia spowodowanego wadą materiałową, uszkodzeniem mechanicznym, lub zewnętrznym oddziaływaniem termicznym

Załącznik

  • Nazwa plikuTyp plikuWaga pliku
  • Informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka poważnej awarii przemysłowej pdf 133.05 kB