Czeska Noc w zielonogórskim muzeum

W sobotę 19 maja po raz jedenasty, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zorganizowało cykl imprez pn. Noc Muzeów, które każdego roku poświęca tradycji i sztuce innych kultur.

Kultura w czeskim klimacie

W poprzednich latach goście muzeum mieli okazję zapoznać się m. in. z kulturą kresową, żydowską, japońską włoską, rosyjską, niemiecką, amerykańską, grecką, hiszpańską. W 2018 roku przygotowano cykl imprez przybliżający kulturę południowego sąsiada - Czech. Noc w Muzeum stanowi jedną z form obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów - święta muzealników, muzeów i zwiedzających.

Tegoroczna edycja Nocy w Muzeum rozpoczęła się spektaklem plenerowym „Krecik rozrabiaka” w wykonaniu Teatru Terminus a Quo z Nowej Soli. Podczas wieczoru nie zabrakło także akcentów z innych bajek.. Było zabawnie, jak podczas kultowej humoreski "Sąsiedzi". Oprócz bohaterów z animowanego świata mmożna było spotkać wojaka Szwejka, który uchylił rąbka wojennych przygód w służbie cesarza Franciszka Józefa. W barwnym widowisku pojawiły się także inne tradycyjne elementy czeskiej kultury nawiązujące do kina i literatury. A wszystko to w rytmach żywiołowej muzyki i tańca.

Warsztaty, wykłady i inne atrakcje

Przez cały wieczór, z niesłabnącym zainteresowaniem przybywali do Muzeum goście, których szacunkowa liczba to blisko 2 500 zwiedzających. Na tę wyjątkową sobotnią noc Muzeum Ziemi Lubskiej przygotowało mnóstwo atrakcji, dzięki którym zwiedzający mogli zapoznać się z kulturą czeską. Jedną z tradycyjnych już form Nocy w Muzeum jest zaproszenie gości do zwiedzania muzeum „po godzinach”. Obok tradycyjnej prezentacji ekspozycji Muzeum przygotowało specjalny program na który złożyły się: wystawy, warsztaty, wykłady, a także rozkosze czeskiej muzyki oraz wiele innych atrakcji, tak by każdy z gości z bogatego programu imprezy mógł wybrać coś dla siebie.