Barbórka 2011 w Winnym Grodzie

PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze wraz ze spółką Poszukiwania Naftowe „Diament", zorganizowały 2 grudnia uroczyste obchody Barbórki w Zielonej Górze.

Górnicze święto w Zielonej Górze rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza przed siedzibą Oddziału. Licznie zebranym na placu górnikom towarzyszyła orkiestra dęta z Grodziska Wlkp. Nietypowe wydarzenie w centrum miasta przyciągnęło uwagę przechodniów, którzy tłumnie obserwowali to, co dzieje się przy pomniku.

Po ceremonii górnicy w asyście orkiestry przeszli do Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela gdzie odbyła się Msza Święta. Po mszy uczestnicy Barbórki przemaszerowali ulicami miasta do Filharmonii Zielonogórskiej. Właśnie tu miała miejsce najważniejsza część uroczystości – Akademia Barbórkowa.

Podczas Akademii Barbórkowej zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe: „Zasłużony dla Górnictwa RP", „Zasłużony dla Górnictwa Nafty i Gazu" oraz „Zasłużony dla Polskiej Geologii". Oprócz tego przyznane zostały dyrektorskie stopnie górnicze, a także wręczone listy gratulacyjne z okazji jubileuszu 40 i 45-lecia pracy zawodowej w górnictwie naftowym i gazownictwie. Na koniec odbył się koncert Big Bandu Zielonogórskiego i zespołu Zielonsi.

Późnym popołudniem uczestnicy Barbórki przenieśli się do Palmiarni. Po obiedzie wręczono kolejne stopnie górnicze oraz wręczono listy gratulacyjne z okazji jubileuszu 35, 30 i 25-lecia pracy zawodowej w górnictwie naftowym i gazownictwie.