Drukuj

06.11.2013 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dla czystej energii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA wraz z Międzynarodową Unią Gazowniczą (IGU – International Gas Union) organizuje 17 listopada 2013 roku seminarium pn. „Innowacje technologiczne warunkiem rozwoju czystej energii”, w ramach Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego COP 19.   Zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań tego stulecia, a emisja związana z produkcją energii stanowi niemal trzy czwarte całkowitej emisji CO₂ na świecie. Rozwiązanie tego problemu możliwe jest wyłącznie dzięki nowym, innowacyjnym technologiom produkcji czystej energii, ograniczającym zmiany klimatyczne przy równoczesnym zaspokojeniu rosnących potrzeb energetycznych. Rozpropagowanie technologii umożliwiających niższą emisję dwutlenku węgla, które zrewolucjonizują świat, wymaga innowacyjności na niespotykaną dotąd skalę.

Oprócz odnawialnych źródeł energii i technologii zwiększających efektywność energetyczną, do zaawansowanych rozwiązań opartych na technologiach niskowęglowych należy: wykorzystywanie paliwa węglowego z zastosowaniem procesów wychwytywania dwutlenku węgla, budowa ultrawydajnych elektrowni opalanych gazem i wykorzystujących kogenerację, stosowanie ogniw paliwowych, biomasy celulozowej i biopaliw, jak również sekwestracja węgla.

W naszych dążeniach do uzyskiwania czystej energii nie mniej ważne jest też rozwiązanie kwestii paliw przejściowych. Przedsięwzięcia mające na celu wprowadzenie innowacyjnych technologii muszą również uwzględniać potencjał i wykorzystanie paliw ze złóż niekonwencjonalnych, takich jak na przykład gaz łupkowy.

Jednym z priorytetów Międzynarodowej Unii Gazowniczej, której członkiem jest PGNiG, jest promowanie transferu technologii i know-how. Zapewniając forum do dyskusji na temat czystej energii podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego COP 19, pragniemy przyczynić się do powstania nowych pomysłów służących całej społeczności energetycznej na świecie.

Do uczestnictwa w seminarium zaprosiliśmy kilku wysokiej rangi prelegentów, w tym Premiera Janusza Piechocińskiego, przedstawicieli delegacji na szczyt klimatyczny COP 19, organizacji pozarządowych i największych spółek energetycznych.

W wypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z Panią Ksenią Gladkovą, Starszym Doradcą w IGU: KGLA@statoil.com lub Panią Magdaleną Radziwończyk z PGNiG: magdalena.radziwonczyk@pgnig.pl, tel. 22-589-41-15.

Program:

Moderator: Torstein Indrebø, Sekretarz Generalny IGU

14-14.15 Otwarcie seminarium przez Pana Janusza Piechocińskiego, Wicepremiera, Ministra Gospodarki oraz Pana Jérôme’a Ferrier’a, Prezesa Międzynarodowej Unii Gazowniczej

14.15-15.30 Dyskusja panelowa nr 1 pt. Wspieranie innowacji w technologiach niskowęglowych

Tematy do dyskusji oraz propozycje Panelistów
1. Rola rządu i współpraca sektora publicznego i prywatnego (Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki)
2. Gaz ze złóż niekonwencjonalnych: szansa na zrównoważony rozwój gospodarczy (Jerzy Kurella, p.o. Prezesa PGNiG)
3. Kluczowe osiągnięcia TCM-Statoil na świecie w rozwoju technologii wychwytywania CO₂ (Vegar Stokset, Dyrektor Komunikacji TCM-Statoil)
4. Wspieranie transferu i wdrażania technologii niskowęglowych na szeroką skalę (World Bank)

15.30-16.00 Przerwa na kawę

16.00-17.30 Dyskusja panelowa nr 2: Wytwarzanie energii w oparciu o gaz jako niezawodna, sprawna i konkurencyjna metoda uzyskiwania czystej energii, sprzyjająca rozwojowi gospodarczemu.

Tematy do dyskusji oraz propozycje Panelistów
1. Wprowadzanie innowacyjnych technologii związanych z gazem w celu zwiększania sprawności energetycznej (Gerard Moutet, Wiceprezes Departamentu Klimatu, Energii, Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska, Total)
2. Rola gazu w poprawianiu sprawności energetycznej (Gerald Linke, Wiceprezes ds. Projektów, EON)
3. Wychwytywanie i Przechowywanie CO₂ (Philippe Benoit, Prezes Oddziału Efektywności Energii i Środowiska, IEA)
4. Zmniejszenie negatywnego wpływu energetyki na środowisko człowieka i przyrodę jako innowacyjny sposób jej rozwoju (organizacja pozarządowa)
5. Poszukiwania gazu z łupków a ochrona środowiska – studium przypadku na przykładzie Polski – lekcja dla Europy (PGNiG)

17.30-19.00 Poczęstunek

Powrót