Drukuj

05.10.2006 PGNiG SA odwołało się od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) złożyło 4 października 2006 r. odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki odmawiającej zatwierdzenia wnioskowanej przez spółkę zmiany taryfy dla odbiorców hurtowych.

Zdaniem PGNiG decyzja Prezesa URE odmawiająca zatwierdzenia zmiany taryfy jest sprzeczna z prawem i została wydana w wyniku błędnej interpretacji oraz niezastosowania szeregu przepisów prawa.
W decyzji odmownej Prezes URE twierdzi, że okoliczności do wprowadzenia podwyżki występowały do 20 sierpnia, natomiast po tym okresie zaczęła zmieniać się sytuacja na rynku, tzn. ceny ropy naftowej zaczęły spadać, a kurs dolara utrzymywał się na niskim poziomie. Tym samym, główną przyczyną odmowy zatwierdzenia taryfy była zaobserwowana przez Prezesa URE zmiana sytuacji po 20 sierpnia.
Zdaniem PGNiG zmiana ta nie miała miejsca, a w okresie od 20 sierpnia do 20 września wzmocnieniu uległy przesłanki wprowadzenia zmiany cen gazu. Ceny gazu w Polsce zależą w takim samym stopniu od dwóch parametrów:

    * od kursu dolara, w którym rozliczane są kontrakty importowe. W okresie od dnia 20 sierpnia do 20 września 2006 roku kurs dolara wzrósł o 3%. Wzrost kursu dolara oznacza dla PGNiG wzrost kosztów zakupu gazu
    * od ceny importowej gazu, która zależy od notowań ropy naftowej w ostatnich 9 miesiącach. Spadek cen ropy o 14% w miesiącu wrześniu nie miał istotnego wpływu na wysokość wnioskowanej Taryfy, bowiem w poprzednich ośmiu miesiącach ceny ropy utrzymywały się na rekordowo wysokim poziomie

Prezes URE przyznał w decyzji odmownej, że faktyczne koszty pozyskania gazu w całym okresie obowiązywania taryfy (tj. kwiecień – grudzień) będą wyższe o 2,5 %, czyli o ok. 150 mln zł.
Zdaniem PGNiG tak istotny wzrost kosztów, który nie znajduje pokrycia w przychodach, stanowi dostateczną przesłankę wprowadzenia zmiany cen gazu. Przymuszenie PGNiG do sprzedaży gazu poniżej kosztów jego pozyskania stanowi podstawową barierę w rozwoju rynku gazu w Polsce. Tym samym jest to decyzja, która w dłuższej perspektywie jest niekorzystna dla odbiorców gazu.

Procedura odwoławcza
Zgodnie z prawem odwołanie zostało złożone przez PGNiG SA do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za pośrednictwem Prezesa URE. Po wpłynięciu odwołania Prezes URE może uchylić lub zmienić swoją decyzję w całości lub w części. Jeżeli Prezes URE uzna, że odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, przesyła go niezwłocznie wraz z aktami sprawy administracyjnej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sąd może uwzględnić odwołanie PGNiG SA i uchylić zaskarżoną decyzję. Może także zmienić decyzję w całości lub w części, jak również przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia albo oddalić odwołanie, jeśli uzna, że nie ma podstaw do jego uwzględnienia.

Powrót