Aktualności

Drukuj

25.01.2019 PGNiG: Nie wzrosną rachunki za gaz ziemny w 2019 roku

Gospodarstwa domowe w bieżącym roku zapłacą za gaz ziemny kupiony w PGNiG tyle samo, co w roku 2018. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżoną o 5 proc. taryfę dystrybucyjną dla Polskiej Spółki Gazownictwa i podwyższoną o 2,5 proc. taryfę dla paliwa gazowego dla PGNiG Obrót Detaliczny.

Koszty transportu gazu stanowią około 1/3 wysokości rachunku za gaz, a koszty paliwa gazowego około 2/3 jego wysokości. Zatwierdzone zmiany taryf oznaczają więc, że prawie 6,5 miliona gospodarstw domowych, które są klientami PGNiG Obrót Detaliczny, korzystających z gazu do przygotowywania posiłków, do ogrzewania wody, jak i do ogrzewania domów, otrzyma rachunki za gaz w praktycznie niezmienionej wysokości w stosunku do rachunków z drugiej połowy 2018 roku – oczywiście przy założeniu, że zużyją tę samą ilość gazu.

Nowe taryfy, zatwierdzone 25 stycznia 2019 roku, będą obowiązywać od 15 lutego do końca grudnia 2019 roku.

PGNiG Obrót Detaliczny z początkiem roku wprowadziło na rynek bardzo dobrą ofertę dla małych i średnich przedsiębiorstw rozliczających się na podstawie tzw. cennika. Mimo wejścia w życie od 1 stycznia 2019 nowego cennika na paliwo gazowe, wszyscy przedsiębiorcy z tej grupy, którzy otrzymali nowy cennik mogą do końca lutego br. zawrzeć promocyjny aneks do umowy o nazwie Stale Niska Cena obowiązujący od początku 2019 roku do końca 2020 roku, tj. na okres 24 miesięcy, zamrażający koszty paliwa gazowego na poziomie z grudnia 2018 roku. 

Średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają nadal o ok. 7 proc. niższe niż na koniec 2015 roku dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez PGNiG cen gazu w ciągu ostatnich 3 lat.

Łączne oszczędności na rachunkach za gaz dla gospodarstw domowych od początku 2016 roku do końca 2019 roku (w stosunku do poziomu cen z końca 2015 roku) wyniosą średnio:

  • przygotowanie posiłków – łączna oszczędność w wysokości 113 zł
  • podgrzewanie wody – łączna oszczędność w wysokości 469 zł
  • ogrzewanie mieszkań lub domów – łączna oszczędność w wysokości 1427 zł

Szczegóły dotyczące zatwierdzonej Taryfy dostępne są na stronach internetowych www.ure.gov.pl, www.pgnig.pl oraz www.psgaz.pl.

Powrót