Drukuj

23.11.2016 Grupa PGNiG szuka startupów do akceleracji

Nawet 200 tysięcy złotych dofinansowania mogą otrzymać startupy, które wezmą udział w programie akceleracyjnym z udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Akcelerator MIT Enterprise Forum znalazł się wśród 10 nagrodzonych przez PARP w ramach rządowego programu Start In Poland. Startupy zainteresowane udziałem w pierwszej rundzie akceleracji mają czas na zgłoszenie do 7 grudnia 2016 r.

O 60 mln zł w konkursie Scale Up rywalizowało aż 61 akceleratorów z udziałem dużych przedsiębiorstw. Wśród 10 wybranych jest program akceleracyjny realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland (MITEF) wraz z PKO Bankiem Polskim, PGNiG, KGHM Cuprum oraz Grupą Adamed.

Każdy z realizowanych programów akceleracyjnych obejmie wsparciem minimum 20 startupów, a najlepsze mogą liczyć nawet na 200 tys. zł dofinansowania. W ramach MITEF Poland młode, innowacyjne mikro- i małe przedsiębiorstwa będą miały szansę na przetestowanie swoich pomysłów, wykorzystując zaplecze eksperckie partnerów akceleratora, a także ich laboratoria i zaplecze technologiczne. Dzięki temu startupy zyskają możliwość sprawdzenia swoich projektów w naturalnym dla nich środowisku przed oficjalną komercjalizacją.

Naszym zadaniem w akceleratorze jest sprawdzenie startupowych projektów pod kątem działalności biznesowej spółek z grupy kapitałowej PGNiG. Jestem przekonany, że współpraca zaowocuje wdrożeniami, a dla wszystkich startupów już sama możliwość wykorzystania naszej bazy technicznej będzie ciekawym poligonem doświadczalnym – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.  

Firmy współtworzące program akceleracyjny przygotowały wyspecjalizowane ścieżki akceleracji odpowiednie do branży, którą reprezentują. Let’s fintech with PKO Bank Polski to propozycja dla startupów z branży finansowej. Ścieżkę Zdrowie przygotowała Grupa Adamed. Za ścieżkę surowcową odpowiada KGHM Cuprum, za energetyczną – PGNiG.

Nasz program akceleracyjny to szansa dla najzdolniejszych naukowców i młodych przedsiębiorców na komercjalizację swoich pomysłów przy wsparciu i opiece eksperckiej naszych partnerów. W połączeniu z metodologią akceleracji zaczerpniętą z MIT oraz finansowaniem uzyskanym w ramach programu Scale UP pozwoli nam to stworzyć swego rodzaju fabrykę przedsiębiorstw osiągających globalne sukcesy, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki – mówi Paweł Bochniarz, prezes MIT Enterprise Forum Poland

PGNiG czeka na propozycje projektów dla swoich spółek

Zobacz, jakich rozwiązań poszukujemy

PGNiG jest partnerem strategicznym Ścieżki Energia. W tej części akceleracji zaoferuje startupom swoje laboratoria, dostęp do niektórych baz danych oraz infrastrukturę produkcyjną. W tworzenie ścieżki zaangażowane zostały spółki PGNiG SA, PGNiG Obrót Detaliczny, PGNiG TERMIKA, Polska Spółka Gazownictwa, Exalo Drilling oraz PGNiG Technologie. Grupa kapitałowa poszukuje projektów nowych technologii w obszarach dotyczących poszukiwania węglowodorów, dystrybucji gazu, sprzedaży energii i relacji z klientami, produkcji ciepła, energii rozproszonej oraz LNG/CNG.

Rekrutacja trwa do 7 grudnia 2016 r. poprzez stronę http://mitefpoland.org

W dwóch rundach akceleracji MITEF Poland chciałby wybrać łącznie 50 startupów do wszystkich ścieżek. Niezależnie od grantów finansowych dla najlepszych startupów, 10 z nich pojedzie na tzw. bootcamp do Massachusetts Institute of Technology. W Bostonie startupy wezmą udział w warsztatach z przedsiębiorczości, spotkają się ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami, porozmawiają z lokalnymi przedsiębiorcami i zaprezentują się potencjalnym inwestorom.

Scale UP to pierwszy konkurs w ramach rządowego programu Start In Poland zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Celem działania jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji, w tym spółek skarbu państwa.

MIT Enterprise Forum powstała w 1978 r. w USA. Jest jedyną globalną, nienastawioną na zysk organizacją nakierowaną na wspieranie przedsiębiorczości technologicznej, która jest afiliowana z uczelnią Massachusetts Institute of Technology. Wokół MIT powstało wysoce efektywne środowisko wspierania startupów, w którego skład wchodzi ponad 25 tys. firm, dających pracę ponad 3 mln osób i uzyskujących roczne przychody rzędu 3 bilionów USD. Przy MIT każdego roku powstaje ponad 1000 nowych startupów. Polski oddział powstał w 2015 roku. Do tej pory dzięki MITEF Poland program akceleracyjny ukończyło 25 startupów.

Powrót