Drukuj

09.06.2004 Gaz ziemny jako paliwo do pojazdów

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.) podczas Międzynarodowych Targów Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych, które odbędą się w Poznaniu w dniach 14-17.06.2004 r. oprócz swojego podstawowego produktu – gazu ziemnego - zaprezentuje technologię sprężonego gazu ziemnego wykorzystywanego do napędzania pojazdów.

Gaz ziemny jako paliwo do napędu pojazdów występuje w postaci sprężonej do 200-250 atmosfer. Jest jednym z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych paliw silnikowych. Zaletami jego wykorzystania jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń spalin, 99% redukcja zadymienia i smogu, 40 % obniżenie poziomu hałasu. Podczas jego spalania nie powstają trujące substancje, jak tlenek węgla i para wodna. Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, przez co szybko się ulatnia i nie powoduje zagrożenia wybuchem. Samochody na gaz ziemny mogą bez przeszkód parkować w podziemnych garażach.
Sprężony gaz ziemny szczególnie dobre zastosowanie znajduje w zasilaniu autobusów miejskich, w pojazdach zakładów komunalnych, korporacjach taksówkowych. W Polsce największą flotę autobusów na gaz ziemny ma Przemyśl - 25 pojazdów. Również inne miasta w Polsce, w tym Kraków, Warszawa, Gdynia, Wrocław aktualnie rozważają możliwość zastosowania tego ekologicznego i ekonomicznego paliwa dla potrzeb swojego transportu miejskiego.
Na świecie jeździ już prawie 3,5 milionów pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Światowym liderem w tej dziedzinie jest Argentyna (1,1 mln), bardzo szybko rozwija się też rynek w Brazylii (668 tys.). Ważne miejsce zajmują Stany Zjednoczone (130 tys.), w Europie – Włochy (381 tys.), Rosja (36 tys.), Ukraina (45 tys.) i dynamicznie rozwijający się rynek w Niemczech (19 tys.).
Ciekawe przykłady wykorzystania sprężonego gazu ziemnego obserwujemy na rynku amerykańskim. Jeżdżą tam autobusy na gaz sprężony dowożące dzieci do szkół - żółte autobusy znane z filmów. Drugim takim przykładem jest policja w Los Angeles, która używa w tej chwili samochodów na gaz sprężony, ponieważ w przypadku przestrzelenia baku - nie wybuchają. Gaz się ulatnia, nie wybucha tak jak benzyna.
W Polsce aktualnie jeździ ok. 200 pojazdów na gaz ziemny, w tym 31 autobusów, ok.120 pojazdów serwisowych i kilkadziesiąt osobowych. Pojazdy na gaz ziemny można tankować na 23 stacjach w Polsce. Klientami są głównie zakłady komunikacji miejskiej.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. od 2004 r. realizuje „Program rozwoju rynku pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym”, który zakłada, że do 2010 powstanie 30 ogólnodostępnych stacji tankowania pojazdów sprężonym gazem ziemnym, a w Polsce będzie jeździło ok. 20 000 takich pojazdów.
Powrót