Drukuj

17.06.2009 Deklaracja na rzecz zrównoważonego rozwoju branży energetycznej

Przyjęciem deklaracji na rzecz zrównoważonego rozwoju branży energetycznej, zakończyła się konferencja z cyklu „Odpowiedzialna energia" pt. „Wyzwania zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej", którą zorganizowały 17 czerwca  2009 roku w Warszawie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i PricewaterhouseCoopers. 

Do inicjatywy przystąpiły następujące firmy branży energetycznej:
    * EDF Polska
    * Enea
    * GAZ-System
    * GDF SUEZ Energia Polska
    * PGNiG
    * Tauron
    * Vattenfall Poland
 
Sygnatariusze deklaracji uznają m.in. potrzebę dążenia do bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju poprzez zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynków. Kluczem do tych celów są zarówno większa swoboda i otwartość handlu, jak i bezpieczne i przejrzyste reguły działania, inwestowania, dobre zarządzanie efektywną konkurencją.           
 
Deklaracja kładzie nacisk na takie zagadnienia jak:
    *
      potrzebę zapewnienia sprawnego funkcjonowania firm i całej branży, mając na względzie zarówno bezpieczeństwo energetyczne jak i ochronę środowiska.
    *
      potrzebę wspólnej promocji energooszczędnych rozwiązań, opracowania i wdrażania czystszych i efektywnych technologii, przezwyciężania barier dla inwestycji w sektorze energetyki oraz uwzględnienia wpływu na środowisko na każdym etapie realizacji inwestycji.
    *
      potrzebę budowania otwartego rynku, na którym skutecznie realizowane są prawa przyznane odbiorcom i dostawcom energii.
    *
      troskę o naszych klientów, z uwzględnieniem odbiorców wrażliwych społecznie poprzez wypracowanie programów pomocy ułatwiających im dostęp do energii.
    *
      uczestnictwo w rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz uwzględnienie możliwości, które dla energetyki odnawialnej tworzą nowe osiągnięcia nauki i techniki oraz konsekwentne i stabilne uwarunkowania regulacyjne.
    *
      poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wyrównanie szans rozwoju kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.
 
-„Przed sektorem energetycznym z jednej strony są wyzwania związane z potrzebą przekształcenia gospodarki wysokoemisyjnej w niskoemisyjną oraz konieczność inwestycji służących dalszemu rozwojowi gospodarczemu Polski. Z drugiej - realizacja celów mających aspekt społeczny, takich jak przeciwdziałanie wykluczeniu odbiorców wrażliwych społecznie czy restrukturyzacja wielu z istniejących przedsiębiorstw" - powiedział Michał Szubski, prezes Zarządu PGNIG SA. - „Dalszy rozwój społeczeństwa i gospodarki, powinien odbywać się przy jednoczesnym zachowaniu zasad ochrony środowiska naturalnego. Włączenie standardów zrównoważonego rozwoju w działalność gospodarczą powinno być ważnym czynnikiem budowania pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw energetycznych."
 
Aby można było ocenić efekty, które po przyjęciu deklaracji osiągnął polski sektor energetyczny, branża będzie sukcesywnie prezentować wyniki w postaci raportów, publicznie dostępnych sprawozdań w zakresie społecznym, ekonomicznym i środowiskowym. Sektor uznaje tym samym istotność mierzenia celów i wyzwań w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz informowania o nich interesariuszy, a także prowadzenia działań w sposób przejrzysty, wiarygodny i otwarty, poprzez udostępnianie zarówno ilościowych, jak i jakościowych danych o dokonywanych postępach w kontekście zrównoważonego rozwoju.
 
-„Jeśli spojrzymy na bardziej zaawansowane rynki, sektor energetyczny zawsze był jednym z pionierów tworzenia i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju. Silna presja ze strony szerokiego grona interesariuszy oraz potrzeba skutecznych mechanizmów zarządzania ryzykiem były tymi czynnikami, które kształtowały ruch na rzecz zrównoważonego rozwoju w światowej energetyce. Nie dziwi więc, że tak silne  wezwanie do wspólnych działań całego sektora obserwujemy  właśnie ze strony branży energetycznej na naszym rynku - komentuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers. -„Szczególnie, że polski rynek energii elektrycznej jest w trakcie poważnych zmian, które - w miarę postępującej liberalizacji rynku - nieuchronnie prowadzą do zbliżenia się przedsiębiorstw energetycznych do swoich klientów. A dobre relacje pomiędzy klientem a dostawcą usług są niewątpliwie jednym z kluczowych czynników sukcesu na wolnym rynku."
 
Pełny tekst deklaracji znajduje się na stronie http://www.odpowiedzialna-energia.pl/oenergia/
Wkrótce znajdą tam Państwo również zapis najważniejszych paneli dyskusyjnych dzisiejszej konferencji, w których uczestniczyli m.in. Szef Zespołu Doradców Strategicznych Premiera Donalda Tuska - prof. dr hab. Jerzy Hausner, dr Stanisław Kluza - Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, dr Jacek Socha - Wiceprezes i Partner PricewaterhouseCoopers oraz dr Mariusz Swora - Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
W dyskusji firm branży energetycznej udział wzięli natomiast: Bogdan Pilch, Wiceprezes Zarządu Suez Gdf , Michał Szubski, Prezes PGNiG SA, Stanisław Tokarski, Wiceprezes Tauron SA, Philippe Castanet, Prezes EDF Polska.
W konferencji uczestniczyli również prezesi kilkudziesięciu firm oraz wielu specjalistów zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu spoza energetyki.
 
 
Joanna Zakrzewska
Rzecznik Prasowy PGNiG SA
 
Powrót