Drukuj

26.06.2003 10 lat wymiany gazu ziemnego między VNG i PGNiG

Przed dziesięcioma laty, dokładnie 24 czerwca 1993 r., rozpoczęła się wymiana gazu ziemnego między VNG – Verbundnetz Gas AG z Lipska i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. (PGNiG).

Techniczne warunki wymiany stworzono 5 marca tego samego roku wraz z uruchomieniem stacji zdawczo-odbiorczej w Lasowie koło Zgorzelca. Od początku tej kooperacji VNG dostarczał corocznie 400 milionów kWh (37 mln m sześc.) gazu ziemnego do PGNiG przez stację w Lasowie, a od 1996 r. również przez nową stację w Gubinie. W tym samym czasie VNG odbierał od PGNiG poprzez stację w Kamminke na wyspie Uznam również 400 milionów kWh gazu ziemnego (37 mln m sześc.). Wymiana polskiego gazu ziemnego na północy za niemiecki gaz ziemny na południu zapoczątkowała długoletnią współpracę w zakresie dostaw gazu ziemnego z VNG dla PGNiG.
Od 1995 r. PGNiG zaopatruje Dolny Ślask w gaz ziemny z VNG. W ciągu dziesięciu lat niemiecki partner dostarczył PGNiG 21 miliardów kWh (1,94 mld m sześc.) gazu ziemnego.
Od roku 2000 poprzez sieć gazociągów przesyłowych VNG transportowany jest na Dolny Śląsk gaz norweski zakupiony przez Polskę. Do chwili obecnej przesłano prawie 5,5 miliarda kWh (0,5 mld m sześc.). Dzięki temu możliwa była dywersyfikacja źródeł pozyskania gazu do Polski.
W przyszłym roku, 1 maja 2004, Rzeczpospolita Polska wraz z innymi krajami stanie się członkiem Unii Europejskiej. „Nasza obecność w Unii Europejskiej stwarza możliwość większej integracji polskiego systemu gazowniczego z systemem naszych zachodnich sąsiadów. To szansa na zróżnicowanie kierunków zasilania gazem, a zatem na poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski” – zauważa Michał Kwiatkowski, Prezes Zarządu PGNiG S.A.
„Jako przedsiębiorstwo myślące i działające po europejsku wspieramy naszych sąsiadów w Europie środkowej i wschodniej, a szczególnie Polskę z jej - również dla nas - ważnym rynkiem gazowym, na tej drodze“, zapewnił Klaus-Ewald Holst, Prezes Zarządu VNG. Zwrócił on przy tym uwagę na dotychczasową pomyślną współpracę, która w ubiegłym dziesięcioleciu sprawdziła się w wielu dziedzinach. VNG przekazał między innymi polskiemu partnerowi zdobyte w Niemczech wschodnich doświadczenia z procesu przestawiania odbiorców z gazu miejskiego na ziemny. Dzięki temu przedsiębiorstwa zakończyły w 1996 r. przestawianie odbiorców na Dolnym Śląsku. Poza tym w roku 1997 wraz z zakończeniem budowy gazociągu przesyłowego Boxberg – Görlitz stworzono warunki do przesyłania w kierunku Dolnego Śląska ponad 10 mld kWh gazu ziemnego rocznie. W tym samym roku VNG udzielił PGNiG pomocy technicznej przy usuwaniu skutków powodzi nad Odrą. W roku 2002 z kolei PGNiG zaoferował swojemu niemieckiemu partnerowi pomoc techniczną przy usuwaniu skutków powodzi w Niemczech.
W 2000 roku została powołana spółka NYSAGAZ Sp. z o.o. z siedzibą w Zgorzelcu, w której PGNiG posiada 51 procent udziałów, a VNG 49 procent udziałów.
Przedsięwzięcia realizowane wspólnie z VNG umożliwiły gazyfikację strefy przygranicznej Polski i Niemiec oraz doprowadzenie gazu ziemnego na Dolny Śląsk. Tym samym PGNiG mógł upowszechnić korzystanie z gazu ziemnego na tym terenie i pozyskać nowych klientów.
Powrót