Aktualności

Drukuj

28.01.2010 Porozumienie w sprawie dostaw gazu

27 stycznia 2010 r. w Moskwie w centrali spółki ОАО Gazprom odbyły się negocjacje między ОАО Gazprom ООО Gazprom Export, a PGNiG SA i spółką EuRoPol Gaz SA. W wyniku negocjacji podpisano porozumienie trójstronne, gwarantujące długoterminową, korzystną dla wszystkich stron współpracę w sferze gazu.

Porozumienie podpisali: Zastępca Prezesa Zarządu ОАО Gazprom, dyrektor generalny ООО  Gazprom Export Alexander Medvedev, Prezes Zarządu spółki PGNiG SA Michał Szubski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA Radosław Dudziński   i członkowie Zarządu spółki EuRoPol Gaz SA, reprezentujący stronę polską i rosyjską.

Dokument przewiduje przedłużenie kontraktu na dostawę gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski do 2037 r., a także możliwość zwiększenia wolumenu dostaw gazu do Polski w myśl obowiązującego kontraktu od 2010 r. zgodnie z popytem na rynku polskim, maksymalnie do poziomu 10,2 mld m sześciennych rocznie. Strony zobowiązały się do wprowadzenia odpowiednich zmian w kontrakcie.

Zawarte porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu na przesył gazu przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gazociągiem Jamalskim do krajów Europy Zachodniej do 2045 r. na dotychczasowych warunkach.

W porozumieniu zostały także rozwiązane problemy przesyłu gazu, należącego do ОАО Gazprom, przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i działalności spółki EuRoPol Gaz SA Strony uważają za uregulowane rozbieżności odnośnie opłaty stawki tranzytowej za przesył gazu rosyjskiego przez terytorium Polski w latach 2006-2009.

Osiągnięte porozumienie stwarza pomyślne warunki do wprowadzenia niezbędnych zmian w Porozumieniu międzyrządowym z 1993 roku, które jest przedmiotem negocjacji strony rządowej obydwu państw.

„Podpisane porozumienie potwierdza wiarygodność i konstruktywność stosunków partnerskich między naszymi firmami - oświadczył Alexander Medvedev. - „Otwiera perspektywę dla naszej bliższej współpracy"

„Dzięki umowie z producentem gazu, a nie pośrednikiem mamy wreszcie szanse na ustabilizowanie bilansu gazowego Polski" - powiedział Michał Szubski. Osiągnięte przez spółki porozumienie zamyka 10-letni okres nawarstwiających się problemów i daje szansę na dobrą współpracę.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy PGNiG SA      

W związku z wątpliwościami dotyczącymi informacji prasowej na temat porozumienia pomiędzy PGNiG SA, Gazprom Export i spółką EuRoPol Gaz, które odnoszą się do zwiększenia wolumenu dostaw gazu do 10,2 mld m sześć. rocznie, informujemy, że dane w naszym komunikacie podawane są dla warunków zgodnych z Polską Normą, podczas gdy Komunikat Gazprom Export podaje wartość 11,0 mld m sześć. dla warunków zgodnych z GOST.
1 m3 gazu w warunkach GOST = 0,9319 m3 gazu w warunkach PN.     

Biuro Prasowe PGNiG SA                                

Powrót