Drukuj

12.09.2005 Połączenie gazociągów pomiędzy Polską a Ukrainą. Gazyfikacja rejonu Hrubieszowa.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. rozwija współpracę z partnerem ukraińskim - NAK Naftogaz Ukrainy. Rozpoczną się bezpośrednie dostawy gazu ziemnego do Polski z Ukrainy. Spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG - Karpacka Spółka Gazownictwa Spółka z o.o. z siedzibą w Tarnowie gazyfikuje region hrubieszowski.

W dniu 10 września 2005 r. odbędzie się uroczyste połączenie gazociągów pomiędzy Ukrainą i Polską. Nowe połączenie na granicy polsko-ukraińskiej umożliwi dostawy gazu w rejon Hrubieszowa, który zaliczany był do tzw. gazowych białych plam, czyli rejonów pozbawionych sieciowego gazu ziemnego.
Dzięki temu połączeniu, w przyszłości możliwe też będzie istotne zwiększenie dostaw gazu do Polski z terytorium Ukrainy oraz odciążenie dotychczasowego połączenia między systemami gazowniczymi obu krajów w Drozdowiczach.
Oprócz odcinka gazociągu wysokiego ciśnienia od granicy ukraińskiej do Hrubieszowa, realizowana jest budowa gazociągów dystrybucyjnych, które pozwolą dostarczać gaz do końcowych odbiorców tego regionu.
26 października 2004 r. została podpisana z ukraińskim partnerem etapowa umowa na dostawy gazu w rejon Hrubieszowa. Ma ona charakter umowy ramowej, co oznacza, że przy uruchamianiu wszystkich etapów jej realizacji niezbędne jest wynegocjowanie stosownego załącznika lub aneksu, umożliwiającego uruchomienie dostaw gazu. Strony uzgodniły już Załącznik nr 1 do umowy regulujący dostawy gazu w rejon Hrubieszowa zawierający formułę cenową oraz cenę gazu. Na początku będzie to 17,5 mln m sześc. gazu do końca 2007 r.  W zależności od rozwoju zapotrzebowania na gaz ziemny od 2008 do 2020 roku, dostawy te mogą zostać zwiększone i gazociągiem tym do Polski będzie mogło docierać ok. 200 mln m sześc. gazu rocznie. Znaczący wzrost dostaw będzie możliwy dzięki połączeniu gazociągu hrubieszowskiego z ogólnokrajowym systemem przesyłowym, co pozwoli na sprzedaż większych ilości gazu na terenie Polski. Warunkiem skorzystania z tej możliwości będzie wynegocjowanie i podpisanie aneksu satysfakcjonującego obie strony. Pozyskany w ten sposób gaz, po planowanej budowie rurociągów łączących gazociąg hrubieszowski z ogólnopolską siecią gazową, będzie mógł więc także uzupełniać krajowe zapotrzebowanie na ten surowiec. Ilości gazu zostały dostosowane do prognozowanego zapotrzebowania rynkowego. Dzięki umowie z NAK „Naftogaz Ukrainy”, PGNiG S.A. pozyska gaz na korzystnych cenowo warunkach. Będą to pierwsze bezpośrednie dostawy od operatora narodowego Ukrainy, jakim jest NAK „Naftogaz Ukrainy”. Umowa na dostawę gazu ziemnego z Ukrainy wieńczy zapoczątkowaną w 2000 roku inicjatywę miejscowych gmin i PGNiG S.A. doprowadzenia gazu w rejon Hrubieszowa.
Dodatkowych informacji udzielają:
Małgorzata Przybylska
Rzecznik Prasowy PGNiG S.A.     
tel. (022) 691-79-55     
Tomasz Żak
Rzecznik Prasowy KSG Sp. z o.o.
tel. (014) 632 31 26
 
Gazyfikację regionu Hrubieszowa
Gazyfikację regionu Hrubieszowa oraz przyległych gmin, takich jak Dubieńka, Białopole, Wojsławice, Grabowiec, Telatyn i Tyszowce realizuje spółka z Grupy Kapitałowej PGNiG -   Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie.
Gazyfikację tego regionu zaplanowano na trzy etapy:
    * I etap: gazyfikacja najbardziej zurbanizowanych obszarów miasta i gminy Hrubieszów,
    * II etap: gazyfikacja na terenie pozostałych gmin powiatu hrubieszowskiego,
    * III etap: połączenia z krajowym systemem gazowniczym w rejonie Zamościa i gazyfikacja wybranych gmin powiatu zamojskiego oraz tomaszowskiego.
Realizowana koncepcja gazyfikacji Hrubieszowa i okolic obejmuje wybudowanie gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy 300 mm, Ustiług – Zosin – Hrubieszów – Werbkowice, o długości 35,7 km oraz stacji gazowych  I – go stopnia w Moroczynie dla Hrubieszowa i okolic oraz w Werbkowicach dla tej miejscowości i okolic.
W pierwszym etapie prac wybudowany został gazociąg wysokiego ciśnienia o średnicy 300 mm i długości 15,48 km, pomiędzy Ukrainą i Polską (Ustiług-Zosin-Moroczyn) oraz stacja gazowa I-go stopnia o zdolności przepływu 3000 m3/h. W ramach tych prac została także wybudowana sieć średniego ciśnienia o długości 12,12 km (obszar Hrubieszowa) oraz stacja gazowa II-go stopnia dla PEC Hrubieszów o zdolności przepływu 2000 m3/h.
Kilkuletni etap przygotowania procesu inwestycyjnego prowadzony przez Karpacką Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie zakończono w roku 2004, kiedy to PGNiG podpisał polsko-ukraińską umowę na dostawę gazu ziemnego w oparciu o system przesyłowy Ukrainy.
Rozpoczęte na przełomie lat 2004/2005 inwestycje, związane z realizacją tzw. I-go etapu gazyfikacji Hrubieszowa, przyczyniły się do zintensyfikowania działań marketingowych na obszarze powiatu i miasta Hrubieszów w celu pozyskania jak największej liczby klientów już w pierwszym roku dostaw gazu ziemnego. Studium wykonalności gazyfikacji gmin w powiecie Hrubieszów określa zapotrzebowanie na gaz ziemny na tym terenie na poziomie 32 mln m3/rok.
Według stanu z dnia 31. sierpnia 2005 r., Oddział Karpackiej Spółki Gazownictwa - Zakład Gazowniczy w Sandomierzu określił warunki przyłączenia do sieci gazowej dla 69 klientów. Zapotrzebowanie tej grupy odbiorców określono na poziomie 5,9 mln m3/rok. Obecnie realizowane są procesy inwestycyjne związane z podpisaniem 18 umów przyłączeniowych do sieci gazowej. Zapotrzebowanie tych odbiorców określono na poziomie 4,5 mln m3/rok.
W ramach umów o przyłączenie w roku 2005 realizowana będzie dostawa paliwa gazowego do następujących obiektów w Hrubieszowie:
    * Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej,
    * Wojskowej Agencji Mieszkaniowej,
    * Jednostki Wojskowej
oraz do szeregu lokalnych kotłowni i firm z terenu miasta.
Zakończenie I-go etapu gazyfikacji Hrubieszowa to nie koniec zadań inwestycyjnych prowadzonych na terenie miasta i powiatu hrubieszowskiego przez Karpacką Spółkę Gazownictwa. W trakcie opracowania przez Zakład Gazowniczy w Sandomierzu (Oddział Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie) są:
I. Koncepcja gazyfikacji ul. Nowej w Hrubieszowie;
II. Koncepcja kierunków i możliwości gazyfikacji gminy Horodło;
III. Koncepcja kierunków i możliwości gazyfikacji gminy Trzeszczany;
IV. Koncepcja gazyfikacji gminy Werbkowice.
Łączny potencjał odbioru w tym rejonie określono na poziomie ok. 15 mln m3/rok.
Wszystkie te działania Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o są istotnym czynnikiem rozwoju gospodarczego w tym regionie.
W opracowanej koncepcji Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie, realizacja gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Ustiług – Zosin – Hrubieszów, to jedynie pierwszy krok do połączenia tego gazociągu z polskim systemem przesyłowym.
W dalszym etapie koncepcja ta zakłada dalszą rozbudowę gazociągu wysokiego ciśnienia na trasie Hrubieszów – Werbkowice – Zamość. Karpacka Spółka Gazownictwa posiada prawomocne pozwolenie na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia na odcinku Hrubieszów - Werbkowice oraz budowę sieci rozdzielczej w Werbkowicach. Studium wykonalności określa zapotrzebowanie dla gminy Werbkowice wraz z Cukrownią Werbkowice na poziomie 14,2 mln m3/rok.
Doprowadzenie gazociągu do Zamościa pozwoli na połączenie z polskim systemem gazociągów przesyłowych wysokiego ciśnienia i przesłanie do tego systemu nawet ponad pół miliarda m3 rocznie.

Dodatkowych informacji udzielają:
Małgorzata Przybylska
Rzecznik Prasowy PGNiG S.A.
Tel. (022) 691-79-55
Tomasz Żak
Rzecznik Prasowy KSG Sp. z o.o.
Tel. (014) 632 31 26
Powrót