Odazotownia Grodzisk

Odazotownia Grodzisk jest zakładem dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Podstawowym zadaniem Odazotowni Grodzisk jest oddzielanie azotu ze składu dostarczanego z poszczególnych kopalni gazu ziemnego w celu uzyskania gazu ziemnego o wysokiej zawartości metanu, tzw. gazu handlowego grupy E. Zaliczenie do kategorii zakładów dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej nastąpiło ze  względu na ilość gazu ziemnego znajdującego się w instalacji, przekraczającą określoną w odpowiednim rozporządzeniu wartość progową.

Dokumentacja zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Odazotownia Grodzisk posiada wdrożoną dokumentację wymaganą dla zakładów o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej określoną w Ustawie Ochrony Środowiska i powiązanych aktach prawnych.

Są to:

  • Program Zapobiegania Awariom (PZA),
  • Wewnętrzny Plan Operacyjno – Ratowniczy (WPOR),
  • Raport o Bezpieczeństwie (RoB).

Dokumenty te zawierają szczegółowe informacje o występujących zagrożeniach, stosowanych środkach zapobiegania oraz systemach zabezpieczeń technicznych, a także zasadach prowadzenia działań ratowniczych. Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu po zaopiniowaniu przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska zatwierdził wymienione powyżej dokumenty.

Orlen Spółka Akcyjna - Oddział PGNiG w Zielonej Górze  jako Prowadzący Odazotownię Grodzisk zrealizował także wynikający z zapisów prawa ustawowy obowiązek zgłoszenia zakładu jako zakładu dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

 

Systemy zabezpieczeń

Gaz ziemny może być w przypadku uwolnienia przyczyną powstania mieszaniny wybuchowej, powodując tym samym ryzyko wybuchu i pożaru przy wystąpieniu zapłonu. Potencjalne zagrożenie na instalacji Odazotowni Grodzisk jest ograniczane przez stosowane w zakładzie systemy zabezpieczeń i środki techniczne przewidziane do monitoringu i kontroli procesu  odazotowania gazu.

W przypadku rozszczelnienia instalacji system awaryjnego odcięcia i rozgazowania (ESD/EDP) zapewnia możliwość natychmiastowego odcięcia poszczególnych sekcji instalacji technologicznej oraz ich selektywnego rozgazowania minimalizując prawdopodobieństwo wybuchu i wystąpienia pożaru. Ponadto zakład posiada system detekcji gazów palnych, system detekcji ognia, urządzenia i systemy ochrony przeciwpożarowej (m.in.: otwarty zbiornik wody  przeciwpożarowej z pompownią oraz siecią hydrantową, samoczynny system gaśniczy dla kompresorów gazu wysokometanowego, podręczny sprzęt gaśniczy) oraz zabudowany w obrębie zbiorników magazynowych LNG system podawania piany lekkiej.

Prowadzony proces technologiczny jest nadzorowany przez niezależne od obsługi Odazotowni automatyczne systemy bezpieczeństwa, które w przypadku osiągnięcia stanów niebezpiecznych wyłączają pracę instalacji oraz zatrzymują proces technologiczny.

 

W pobliżu instalacji Odazotowni Grodzisk i w odległości, na której może wystąpić oddziaływanie niebezpieczne w przypadku emisji gazu nie ma obiektów użyteczności publicznej, które mogą być narażone na bezpośrednie szkody.

W procesie odazotowania gazu występują również inne substancje chemiczne. Są to środki chemiczne stosowane w procesie technologicznym. Substancje te występują w ilościach nie stwarzających zagrożenia dla ludności poza obszarem zakładu.

Służby ratownicze

Orlen Spółka Akcyjna – Oddział PGNiG w Zielonej Górze posiada wewnętrzne służby ratownicze, których zadaniem jest podjęcie i realizowanie działań ratowniczych w przypadku wystąpienia awarii na Odazotowni Grodzisk.  W przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa w postaci zagrożenia wybuchowego, pożarowego kierownik Odazotowni lub kierownik zmiany zgodnie z procedurą postępowania na wypadek zagrożenia opisaną w Wewnętrznym Planie Operacyjno – Ratowniczym powiadamia Straż Pożarną  (Powiatowe Stanowisko Koordynacji Ratownictwa PSP numer 112 lub 998) i zakładowe służby ratownicze.

Rozpoczęcie działań ratowniczych i ogłoszenie alarmu o zdarzeniu (zagrożeniu) dla ludności okolicznej będzie odbywać się za pomocą syren i systemów informowania realizowanych przez PSP po otrzymaniu zgłoszenia z Odazotowni. Do czasu przybycia jednostek ochrony przeciwpożarowej akcja ratownicza prowadzona będzie przez pracowników Odazotowni w zakresie dostępnych i posiadanych na jednostce środków.

Po przybyciu na teren, gdzie zdarzyła się awaria, właściwe służby ratownicze Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (PSP, OSP) w porozumieniu z kierującym działaniami ratowniczymi, będą prowadzić akcję informowania okolicznej ludności o postępowaniu podczas likwidacji zagrożenia w razie wystąpienia takiego zagrożenia. W przypadku nadzwyczajnej konieczności może być przeprowadzana ewakuacja ludzi i mienia przez odpowiednie służby. Wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu miejsca awarii mają obowiązek bezwzględnego podporządkowania się poleceniom służb prowadzących działania ratownicze.

 

Postępowanie w przypadku ogłoszenia alarmu

W przypadku wystąpienia na terenie Odazotowni Grodzisk poważnej awarii przemysłowej, osoba funkcyjna odpowiedzialna w danej chwili za ruch Odazotowni podejmuje niezwłocznie czynności mające na celu wyeliminowanie zagrożenia tj. odcina dopływ gazu wsadowego do instalacji, oraz opróżnia z substancji palnych zagrożoną część instalacji technologicznej. Kierujący akcją ratowniczą ocenia sytuację, po czym w przypadku stwierdzenia konieczności ewakuacji pracowników włącza stały sygnał dźwiękowy syreny alarmowej, jednocześnie informuje pracowników o zagrożeniu i konieczności ewakuacji. Sygnał dźwiękowy syreny alarmowej jest słyszalny zarówno w bezpośrednim otoczeniu Odazotowni, jak również w miejscowości Snowidowo. Po usłyszeniu ostrzeżenia lub alarmu osoby znajdujące się w pobliżu zdarzenia powinny:

Znajdując się w terenie otwartym:

  • nie zbliżać się do terenu zakładu,
  • określić kierunek z którego wieje wiatr, opuścić zagrożony teren kierując się w kierunku prostopadłym do wiejącego wiatru,
  • powiadomić inne osoby w swoim otoczeniu o zagrożeniu oraz objąć opieką osoby poszkodowane, niepełnoletnie, starsze i niepełnosprawne,
  • wygasić otwarty ogień (ogniska, papierosy itp.),
  • nie blokować dróg dojazdowych dla służb ratowniczych.
Znajdując się w pomieszczeniach zamkniętych:
  • wyłączyć dmuchawy, wentylatory, klimatyzatory, urządzenia gazowe,
  • wygasić otwarty ogień,
  • zamknąć okna, drzwi,
  • wyłączyć dopływ gazu i prądu do pomieszczeń,
  • słuchać informacji nadawanych w lokalnych środkach masowego przekazu,
  • czekać na dalsze instrukcje służb uczestniczących w likwidacji zagrożenia lub prowadzących ewakuację.

Znajdując się w pojazdach samochdowych:

  • nie blokować dróg dojazdowych dla służb ratowniczych,
  • oddalić się od terenu zakładu,
  • słuchać informacji nadawanych w lokalnych radiostacjach.

Wszyscy znajdujący się w obrębie zdarzenia zobowiązani są stosować się do poleceń osób kierujących działaniami ratowniczymi i służb porządkowych.

Odwołanie alarmu nastąpi w sposób analogiczny tj. przez ogłoszenie odwołania alarmu przez służby uczestniczące w zwalczaniu zagrożenia.

Dodatkowych informacji z zakresu bezpieczeństwa z wyłączeniem informacji o charakterze niejawnym, jak również informacji stanowiących tajemnice handlową firmy, można uzyskać w Dziale Profilaktyki i Bezpieczeństwa Ruchu, tel. 68 329 11 35.

Informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Realizując obowiązki ustawy prawo ochrony środowiska art. 261a, prowadzący podaje do publicznej wiadomości informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka poważnej awarii przemysłowej.

1. Oznaczenia prowadzącego zakład.

ORLEN SPÓŁKA AKCYJNA W PŁOCKU
ul. Chemików 7, 09 – 411 Płock,

ORLEN SPÓŁKA AKCYJNA – ODDZIAŁ PGNIG W ZIELONEJ GÓRZE
ul. Bohaterów Westerplatte 15
65 – 034 Zielona Góra

Na podstawie udzielonych pełnomocnictw przez Zarząd Orlen S.A. kierującym jest Dyrektor Orlen S.A. – Oddział PGNiG  w Zielonej Górze.

Adres zakładu: Snowidowo, poczta: 62-065 Grodzisk Wielkopolski, powiat: grodziski, woj. wielkopolskie.

Więcej informacji znajdą Państwo poniżej - w załączniku!

Składowane substancje niebezpieczne

Na terenie Odazotowni Grodzisk znajdują się następujące substancje niebezpieczne:

Lp

Nazwa substancji

Kategoria zagrożenia

Ilość (Mg)

1

Gaz ziemny zaazotowany i wysokometanowy

H220; H280;

7,0

2

Gaz ziemny skroplony LNG

H220; H281;

310,5

3

Propan

H220; H280;

2,0

 

1. Gaz ziemny (w maksymalnej ilości do 7,0 Mg)

Charakterystyka:

H220 - skrajnie łatwopalny gaz

H280 - zawiera gaz pod ciśnieniem, ogrzanie grozi wybuchem.

2. Gaz ziemny skroplony LNG (w maksymalnej ilości do 310,50 Mg)

Charakterystyka:

H220 - skrajnie łatwopalny gaz

H281 - zawiera schłodzony gaz, może spowodować oparzenia kriogeniczne lub obrażenia.

3. Propan (w maksymalnej ilości do 2,0 Mg)

Charakterystyka:

H220 - skrajnie łatwopalny gaz

H280 - zawiera gaz pod ciśnieniem, ogrzanie grozi wybuchem

Zgodnie z założeniami HAZOP opracowano dla Odazotowni Grodzisk Listę Zdarzeń Awaryjnych (LZA) obejmującą możliwe zdarzenia awaryjne w podstawowych instalacjach technologicznych Odazotowni Grodzisk. Lista ta obejmuje wszystkie potencjalne zdarzenia mogące wystąpić w poszczególnych węzłach instalacji.  Spośród zidentyfikowanych potencjalnych scenariuszy wybranych zostało osiem o potencjalnie najbardziej negatywnych skutkach w przypadku ich zaistnienia.

W tabelach przedstawiono opis przyczyn awarii, potencjalne skutki wraz z oszacowaną wartością ryzyka.

 

Lp.

 

Numer scenariusza.

 

Nazwa scenariusza.

Zasięg i skutki awarii. 

 

Natężenie promieniowania termicznego kW/m2  / m

Nadciśnienie fali wybuchu

bar / m

Stężenie gazów palnych (CH4)

m

  1.  

A

Wyciek mediów w obrębie coldboxa. Transfer temperatur kriogenicznych poza sekcję coldbox– uwolnienie całości substancji z urządzenia coldbox.

 

4 – 380

12,5 – 205

37,5 – 87

 

0,02 – 615

0,14 – 159

0,21 – 123

 

GGW – 30

DGW – 196

50% DGW - 324

  1.  

B

Wyciek mediów w obrębie coldboxa. Transfer temperatur kriogenicznych poza sekcję coldboxu – wyciek ciekłego metanu przez otwór (F 35)
w urządzeniu coldbox.

 

4 – 205,4

12,5 – 118,7

37,5 – 84,2

 

0,02 – 521

0,14 – 364,7

0,21 – 252,3

 

GGW – 25,1

DGW – 129

50% DGW – 319

  1.  

C

Wyciek mediów w obrębie coldboxa. Transfer temperatur kriogenicznych poza sekcję coldboxu – wyciek ciekłego metanu przez krótki odcinek rurociągu (3 m)

 

4 – 61

12,5 – 50

37,5 – 44

 

0,02 – 237

0,14 – 165

0,21 – 159

 

GGW – 11

DGW – 60

50% DGW – 146

  1.  

 

D

Rozszczelnienie instalacji. Zadziałanie systemu ESD, rozgazowania instalacji w układzie wylotowym gazu – wypływ metanu (gazu) przez układ wylotowy
z urządzenia coldbox.

 

4 – 31

12,5 – 25

37,5 – 20

 

0,02 – 61

0,14 – 38

0,21 – 36

 

GGW – 4

DGW – 16

50% DGW – 40

  1.  

E

Rozszczelnienie w gazowej części instalacji usuwania CO2 – uwolnienie całości substancji z wymiennika ciepła gaz – gaz (największy wymiennik ciepła w obrębie instalacji usuwania CO2.

 

4 – 190

12,5 – 104

37,5 – 48

 

0,02 – 269

0,14 – 70

0,21 – 54

 

GGW – 7

DGW – 13

50% DGW – 17

  1.  

F

Rozszczelnienie w gazowej części instalacji usuwania CO2 -  wypływ metanu (gaz) przez otwór (F 30)

 

4 – 42

12,5 – 33

37,5 – 26

 

0,02 – 83

0,14 – 51

0,21 – 49

 

GGW – 4

DGW – 22

50% DGW - 48

  1.  

 

G

Rozszczelnienie w obrębie magazynu LNG – wybuch metanu (ciekłego) uwolnienie całości substancji ze zbiornika magazynowego LNG.

 

4 – 596

12,5 – 325

37,5 – 143

 

0,02 – 1921

0,14 – 991

0,21 – 920

 

GGW – 183

DGW – 551

50% DGW – 681

  1.  

 

H

Rozszczelnienie w obrębie magazynu LNG – wyciek metanu (ciekłego) przez otwór (F 50) ze zbiornika magazynowego LNG.

 

4 – 169

12,5 – 138

37,5 – 119

 

0,02 – 831

0,14 – 541

0,21 – 518

 

GGW – 49

DGW – 236

50% DGW – 446

Załącznik

  • Nazwa plikuTyp plikuWaga pliku
  • Informacje o instalacji zakwalifikowanej jako zakład dużego ryzyka poważnej awarii przemysłowej pdf 140.74 kB