Piekarnie i cukiernie - zakończenie wsparcia od 1 lipca 2024 r. 

Ustawa z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, która weszła w życie z dniem 13 czerwca 2024 r. nie przedłużyła dotychczasowego wsparcia dla piekarń i cukierni w zakresie stosowania ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł/MWh. Oznacza to, że cena maksymalna przewidziana w art. 3a1 obowiązuje wyłącznie do dnia 30 czerwca 2024 r. 

Uwaga! W celu zastosowania ceny maksymalnej za okres do dnia 30 czerwca 2024 r. należy złożyć wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wraz z obowiązującymi załącznikami oraz kopią faktury za paliwo gazowe, która obejmuje powyższy okres wsparcia, dla której ma być zastosowana cena maksymalna – nie później niż w terminie 30 dni od daty jej wystawienia.

1 ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. oraz w 2024 r w związku z sytuacja na rynku gazu

Dla kogo?

Z cen maksymalnych paliw gazowych możesz skorzystać jeśli w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia okresu, którego dotyczy wniosek:

  • prowadziłeś działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodem 10.71.Z lub
  • prowadziłeś działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodem 10.71.Z, w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2021 r. poz. 648) lub
  • prowadziłeś działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodem 10.71.Z, i którego przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku, o cenę maksymalną, pochodził w co najmniej 50% ze sprzedaży wyprodukowanego przez tych przedsiębiorców pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek.

oraz:

  • wykorzystujesz piece ogrzewane paliwami gazowymi do prowadzenia tej działalności gospodarczej i dysponujesz limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości odpowiadającej kwocie należnej, o której mowa w art. 14 a ust.2
  • terminowo złożysz wniosek, wymagane załączniki i kopię faktury3 (zachęcamy, abyś złożył kopię faktury rozliczeniowej, ponieważ ułatwi to proces obsługi Twojego wniosku).

2 Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (tj. Dz. U. 2022, poz. 295 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła (Dz. U. 2023 poz. 2760).

 

3 Złóż wniosek z fakturą rozliczeniową, a dzięki temu nie będziesz miał wielu dokumentów spowodowanych koniecznością korygowania faktur, które wynika np. z różnicy między rzeczywistym a przewidywanym zużyciem.

 

Jak możesz złożyć wniosek?

Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych możesz złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Więcej informacji na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto rozpatruje wniosek?

Twój wiosek będzie rozpatrywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a nie PGNiG Obrót Detaliczny. To ZUS ustala prawo i okres obowiązywania stosowania ceny maksymalnej.

Po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku ZUS Cię poinformuje oraz przekaże nam informację, że możemy zastosować dla Ciebie cenę maksymalną gazu. Na tej podstawie wystawimy korektę faktury, której dotyczył wniosek.

Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych mógł Ci przyznać pomoc, w dniu złożenia tego wniosku musisz dodatkowo:

  • mieć uregulowane zobowiązania podatkowe,
  • mieć uregulowane należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz na wskazane fundusze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • dysponować limitem pomocy de minimis.

Więcej się dowiesz na stronie: "Stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych dla wybranych przedsiębiorstw".

Do kiedy powinieneś dostarczyć wniosek?

Wniosek o cenę maksymalną powinieneś złożyć nie później niż w terminie 30 dni od daty wystawienia faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe.

Okres stosowania ceny maksymalnej, który wskazałeś we wniosku o cenę maksymalną, musi zawierać się w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy ta faktura, jednakże nieprzekraczającym datę 30 czerwca 2024 r. Każdy wniosek o cenę maksymalną może dotyczyć wyłącznie jednej faktury.

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek o cenę maksymalną zawiera co najmniej:

  • oznaczenie odbiorcy uprawnionego, zawierające: NIP, REGON i nazwę skróconą;
  • oznaczenie podmiotu uprawnionego (przedsiębiorstwa energetycznego sprzedającemu Tobie paliwo gazowe);
  • oznaczenie umowy zawartej pomiędzy podmiotem uprawnionym a odbiorcą uprawnionym;
  • wskazanie okresu, w którym ma być stosowana cena maksymalna paliw gazowych;
  • oświadczenie o wykorzystywaniu przez Ciebie jako odbiorcę uprawnionego, pieca ogrzewanego paliwami gazowymi do prowadzenia działalności gospodarczej;
  • oświadczenie o tym, że:
    • posiadasz status przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, oraz
    • prowadziłeś na dzień poprzedzający dzień rozpoczęcia okresu, którego dotyczy wniosek:
      • działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności, kodem 10.71.Z i wynika to z rejestru REGON według stanu na dzień poprzedzający dzień rozpoczęcia okresu, którego dotyczy wniosek albo
      • działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodem 10.71.Z i wynika to z rejestru REGON według stanu na dzień poprzedzający dzień rozpoczęcia okresu, którego dotyczy wniosek i jego przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku o cenę maksymalną pochodził w co najmniej 50% ze sprzedaży wyprodukowanych przez tego odbiorcę pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek, oraz
    • nie zalegasz na dzień złożenia wniosku z regulowaniem zobowiązań podatkowych lub otrzymałeś decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłacasz raty, lub korzystasz z odroczenia terminu płatności.
    • nie zalegasz na dzień złożenia wniosku z regulowaniem składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych lub Fundusz Solidarnościowy.

W przypadku gdy jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodem 10.71.Z, w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2021 r. poz. 648) zamiast oświadczenia, o którym mowa powyżej składasz oświadczenie o tym, że prowadziłeś na dzień poprzedzający dzień rozpoczęcia okresu, którego dotyczy wniosek, w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodem 10.71.Z i wynika to z rejestru REGON według stanu na dzień poprzedzający dzień rozpoczęcia okresu, którego dotyczy wniosek.

Dowiedz się więcej

Skontaktuj się z nami

Porozmawiaj z doradcą o indywidualnych rozwiązaniach

Napisz wiadomość