Sprzedawca rezerwowy gazu i z urzędu
Sprzedawca rezerwowy — dla kogo?
Dla wszystkich Klientów1, którzy chcieliby w umowach sprzedaży paliwa gazowego lub umowach kompleksowych wskazać PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. (dalej „PGNiG OD”) jako sprzedawcę rezerwowego paliwa gazowego i jednocześnie upoważnić operatora systemu dystrybucyjnego lub operatora systemu przesyłowego do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz stosownej umowy, w przypadku gdy dotychczasowy sprzedawca zaprzestał dostarczania paliwa gazowego lub wygasły postanowienia umowy sprzedaży paliwa gazowego, lub umowy kompleksowej z dotychczasowym sprzedawcą. Wystarczy tylko skontaktować się ze swoim sprzedawcą paliwa gazowego i wskazać PGNiG OD jako sprzedawcę rezerwowego.
PGNiG OD oferuje sprzedaż rezerwową2 dla odbiorców końcowych paliwa gazowego, w szczególności tych przyłączonych do sieci Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. lub Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A., w przypadku zaistnienia okoliczności wskazanych powyżej. Wówczas, operator systemu dystrybucyjnego albo operator systemu przesyłowego, działając w imieniu i na rzecz Klienta, zawiera z PGNiG OD stosowną umowę.
Sprzedawca z urzędu — dla kogo?
Dla wszystkich Klientów, którzy zostali poszkodowani przez firmy niewywiązujące się z kontraktów na dostawę paliwa gazowego lub w sytuacji, kiedy sprzedawca rezerwowy nie mógł podjąć, nie podjął lub zaprzestał sprzedaży rezerwowej.
PGNiG OD jest sprzedawcą z urzędu3 dla odbiorców końcowych paliwa gazowego, w szczególności przyłączonych do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. lub sieci przesyłowej Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A, wobec których dotychczasowy sprzedawca zaprzestał sprzedaży paliw gazowych odbiorcy końcowemu, a w umowie o świadczenie usług dystrybucji lub usług przesyłania, lub umowie kompleksowej zawartej przez tego odbiorcę końcowego nie został wskazany sprzedawca rezerwowy, lub umowa ta nie zawiera upoważnienia operatora systemu dystrybucyjnego, lub operatora systemu przesyłowego gazowego do zawarcia w imieniu i na rzecz odbiorcy końcowego umowy sprzedaży rezerwowej, lub umowy kompleksowej zawierającej postanowienia umowy sprzedaży rezerwowej albo sprzedawca rezerwowy wskazany przez tego odbiorcę końcowego nie może podjąć, nie podjął lub zaprzestał sprzedaży rezerwowej. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji operator systemu dystrybucyjnego albo operator systemu przesyłowego, działając w imieniu i na rzecz Klienta, zawiera ze sprzedawcą z urzędu stosowną umowę.
Dzięki powyższemu Klienci mają zagwarantowane zachowanie ciągłości dostaw paliwa gazowego i nie muszą podejmować dodatkowych działań, aby mieć zapewnione bezpieczne dostawy. O fakcie zawarcia umowy odbiorca zostanie poinformowany przez PGNiG OD w terminie 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia operatora systemu dystrybucyjnego lub operatora systemu przesyłowego.
Jeżeli jesteś Odbiorcą paliwa gazowego w gospodarstwie domowym albo innym chronionym Odbiorcą:
Odbiorcy paliwa gazowego w gospodarstwach domowych rozliczani będą wg taryfy PGNiG OD zatwierdzonej przez Prezesa URE. Oprócz gospodarstw domowych na podstawie Taryfy będą rozliczane m.in. wspólnoty albo spółdzielnie mieszkaniowe, inne podmioty uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia paliwa gazowego w lokalach mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe, lub w lokalach podmiotów wymienionych w art. 62b ust. 1 pkt. 2) lit. d) ustawy Prawo energetyczne lub do lokalnej produkcji ciepła zużywanego w gospodarstwach domowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych, lub w lokalach podmiotów wymienionych w kolejnych punktach, a także enumeratywnie wymienione podmioty w art. 62b ust. 1 pkt 2) lit. d) ustawy Prawo energetyczne, jeżeli złożą wymagane przepisami oświadczenie4.
Jeżeli jesteś klientem posiadającym umowę awaryjną:
Klienci, którzy posiadają aktywne, zawarte z PGNiG OD przed 01.01.2019 r. umowy kompleksowe dostarczania paliwa gazowego w przypadku zaprzestania sprzedaży paliwa gazowego przez dotychczasowego sprzedawcę w ramach sprzedaży awaryjnej, rozliczani będą identycznie jak klienci którzy przed 1.01.2024 r. posiadali obowiązującą umowę kompleksową w ramach Sprzedaży rezerwowej lub Sprzedaży z Urzędu w związku z czym, nowy Cennik nr 1 RiU będzie ich obowiązywał od 1.03.2024 r. Do tego czasu ww. Klienci będą rozliczani na dotychczasowych zasadach, tj. wg. stawek i opłat określonych w Cenniku „Gaz dla Biznesu ze zmienną Ceną paliwa gazowego nr 1”.
Jeżeli jesteś Klientem biznesowym:
Od dnia 1 stycznia 2024 r. wprowadzamy Cennik nr 1 dedykowany Sprzedaży Rezerwowej i Sprzedaży z Urzędu Paliwa Gazowego (dalej: „Cennik rezerwowy”), w ramach którego ceny gazu ustalane są co miesiąc, na podstawie notowań Towarowej Giełdy Energii.
Cennik będzie obowiązywał od 1 stycznia 2024 r. nowego Klienta w ramach sprzedaży rezerwowej lub w ramach sprzedaży z urzędu.
Dla każdego Klienta, który w dniu 31 grudnia 2023 r. ma zawartą i obowiązującą umowę sprzedaży rezerwowej lub umowę sprzedaży z urzędu, Cennik rezerwowy wejdzie w życie od 1 marca 2024 r. Do tego czasu ww. klienci będą rozliczani na dotychczasowych zasadach, tj. wg. stawek i opłat określonych w Cenniku „Gaz dla Biznesu ze zmienną Ceną paliwa gazowego” nr 1.
Kiedy będą się zmieniały ceny?
Stawki w Cenniku rezerwowym aktualizowane są co miesiąc i publikowane z wyprzedzeniem jednego miesiąca na tej stronie internetowej. Ceny obowiązujące w poprzednich miesiącach znajdziesz na stronie: https://pgnig.pl/archiwum-taryf w sekcji Cenniki dedykowane sprzedaży rezerwowej i sprzedaży z urzędu paliwa gazowego.
Grupy taryfowe
W Cenniku rezerwowym nie ma dotychczasowych grup taryfowych o symbolach: BW/BS/BZ.
Klienci, którzy byli zakwalifikowani do powyższych grup taryfowych, zostaną z dniem 1 marca 2024 r. automatycznie przypisani odpowiednio do grup: BWR/BSR/BZR w przypadku obowiązywania Umów kompleksowych zawartych przez Sprzedawcę w ramach sprzedaży rezerwowej oraz BWU/BSU/BZU w przypadku obowiązywania Umów kompleksowych zawartych przez sprzedawcę w ramach sprzedaży z urzędu.
Jak są kalkulowane nowe ceny?
Ceny gazu ustalane są na podstawie obliczeń wg. formuły:
Cr = INDEX + Nr + Kbc
Zgodnie z treścią Cennika dla miesięcy umownych w roku 2025 wartość składnika Kbc zostanie zwiększona o 5% i będzie wynosić 0,286 gr/kWh.
Dane do wyliczenia średniej arytmetycznej dostępne są na stronie Towarowej Giełdy Energii www.tge.pl
[1] Na sieciach gazowych, na których PGNiG OD jest sprzedawcą rezerwowym lub sprzedawcą z urzędu.
[2] Zgodnie z art. 5aa ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1385 z późn. zm.)
[3] Zgodnie z art. 5ab w zw. z art. 62c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 716 z późn. zm.)
[4] Zgodnie z art. 62b ust. 1 pkt 2) lit. c) i d) ustawy Prawo energetyczne
[5] W cenie paliwa gazowego uwzględniony będzie element indeksowany (Index), który jest średnią arytmetyczną z kursów rozliczeniowych kontraktu miesięcznego na gaz ziemny GAS_BASE_M, notowanego na Rynku Terminowym Produktów z dostawą gazu Towarowej Giełdy Energii, z dostawą w miesiącu kalendarzowym, na który wyznaczana jest cena paliwa gazowego na podstawie powyższej formuły. Średnią arytmetyczną oblicza się dla notowań dostępnych w okresie: od ostatniego dnia kalendarzowego w miesiącu odległym od miesiąca dostawy o 3 miesiące do przedostatniego dnia kalendarzowego w miesiącu odległym od miesiąca dostawy o 2 miesiące i jest ona wyrażona w [gr/kWh]. Więcej informacji w Cenniku.
Dotyczy: Wyłącznie niektórych odbiorców, co do których ORLEN S.A., jako następca prawny PGNiG S.A. dostarcza obecnie gaz ziemny poprzez gazociąg pozasystemowy**.
Jeżeli jesteś odbiorcą, którego infrastruktura gazowa** została przekwalifikowana na podstawie art. 4ia ustawy Prawo energetyczne, do umowy kompleksowej zastosowanie ma Załącznik dotyczący zmiany przeznaczenia gazociągu ***. Załącznik uwzględnia techniczne i jakościowe uwarunkowania wynikające ze specyfiki źródła gazu – kopalni. Załącznik stanowi integralną część umowy kompleksowej.
** Dotyczy obszaru działalności ORLEN S.A. - Oddział PGNiG w Sanoku oraz ORLEN S.A. – Oddział PGNiG w Odolanowie (grupa E), a także ORLEN S.A. - Oddział PGNiG w Zielonej Górze (grupa Lw).
*** Załącznik określający szczególne warunki dostarczania paliwa gazowego do Odbiorcy przyłączonego do sieci dystrybucyjnej paliwa gazowego wysokometanowego (E) oraz paliwa gazowego zaazotowanego grupy Lw w rejonie gdzie obecnie PGNiG OD dostarcza paliwo gazowe do innych odbiorców, która powstała w wyniku zmiany przeznaczenia gazociągu bezpośredniego lub sieci gazociągów kopalnianych na sieć dystrybucyjną gazową.
* opłata zgodna z taryfą operatora telekomunikacyjnego
Orlen S.A.
Oddział Centralny PGNiG
ul. M. Kasprzaka 25, 01-224 Warszawa