Rachunek za gaz - od czego zależy i co się na niego składa?

Wiele osób gdy dostaje rachunek za gaz zastanawia się skąd się wzięła taka, a nie inna cena oraz co decyduje o tym, że metr sześcienny błękitnego paliwa akurat tyle kosztuje? Zarówno cena gazu, jak i końcowa kwota na rachunku zależą od wielu czynników. Na jego wysokość wpływa nie tylko bieżące, ale pośrednio również roczne zużycie gazu oraz cena określona w taryfie.

Sprawdź, jaką posiadasz taryfę

O przynależności do danej grupy taryfowej decyduje m.in. roczna ilość zużytego gazu (tzw. roczna ilość umowna).

Przykładowo dla odbiorców najpopularniejszego gazu ziemnego, czyli gazu wysokometanowego wyróżnia się:

  • grupę W-1.1., W-1.2. lub W-1.12T; roczna ilość umowna do 300 m3
  • grupę W-2.1., W-2.2. lub W-2.12T; roczna ilość umowna powyżej 300 m3 do 1 200 m3
  • grupę W-3.6., W-3.9. lub W-3.12T; roczna ilość umowna powyżej 1 200 m3 do 8 000 m3
rodzina
uwagaWięcej o taryfach przeczytasz tutaj: https://pgnig.pl/taryfa

Jak rozliczać się za faktycznie zużyty gaz?

Przypominamy, że możesz zmienić sposób rozliczania i zamiast rachunków prognozowanych otrzymywać raz w miesiącu fakturę rozliczeniową za faktycznie zużyty gaz. Aby to zrobić wystarczy zmienić obecną grupę taryfową na grupę z oznaczeniem 12T1. To wariant, w którym sam co miesiąc podajesz nam swój stan licznika.Pamiętaj! Własne odczyty nie zwalniają Cię z obowiązku udostępniania gazomierza pracownikowi operatora sieci dystrybucyjnej. Będzie on wykonywał odczyty sprawdzające zgodnie z okresem rozliczeniowym.

Szczegółowe informacje na temat grupy taryfowej 12T znajdziesz TUTAJ

Jeśli należysz do grupy taryfowej W/Z/S-3.6., W/Z/S-3.9. lub W/Z/S-3.12T to Twój rachunek za gaz jest rozliczany według bieżącego zużycia.

rodzina

Co się składa na rachunek?

Cena za paliwo gazowe rozwin

To opłata, jaką płaci każdy odbiorca za dostarczony gaz, a jej wysokość zależna jest od zużycia. Jest ponoszona za każdy zużyty m3 gazu przeliczony na jednostkę energii wyrażoną w kWh. Jeśli przez dany okres rozliczeniowy zużyjesz więcej gazu, opłata ta będzie odpowiednio większa, jeśli mniej – mniejsza.

Abonament rozwin

Abonament jest stałą opłatą zależną od grupy taryfowej. Zawiera koszty związane z wystawianiem i dostarczaniem faktur, obliczaniem należności i prawidłowością rozliczeń itp. Pobierana jest za każdy miesiąc niezależnie od zużycia.

Opłata dystrybucyjna stała rozwin

Koszty dystrybucji gazu różnią się w zależności od obszaru, który zamieszkujesz. Możesz mieć tego samego dystrybutora i sprzedawcę, jak i to samo zużycie gazu, ale kwota do zapłaty na rachunku w Poznaniu lub Krakowie będzie różna wysokość opłaty uzależniona jest od kosztów utrzymania sieci (koszty eksploatacji, monitorowania i jej unowocześnienie, remonty lub naprawy). Pobierany jest za każdy miesiąc niezależnie od zużycia. Opłata przekazywana do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Opłata dystrybucyjna zmienna rozwin

To opłata zależna od Twojego zużycia. Jeśli przez dany okres rozliczeniowy zużyjesz więcej gazu, opłata ta będzie odpowiednio większa, jeśli mniej – mniejsza. Płacimy ją za dostarczanie gazu o określonych parametrach i ilościach (zawartych w zapisach umowy). Jakość gazu możemy kwestionować i domagać się bonifikaty, jeśli parametry jakościowe nie zostały dotrzymane. Opłata przekazywana do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

uwagaWysokość cen i stawek opłat może się zmieniać w czasie. Więcej informacji o tym jak prawidłowo czytać fakturę, znajdziesz tutaj:
https://pgnig.pl/dla-domu/faktury-i-platnosci
oczyszczacz

Kiedy się zmieniają taryfy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedaż paliwa gazowego przez PGNiG Obrót Detaliczny dla gospodarstw domowych oraz innych podmiotów objętych ochroną taryfową odbywa się na podstawie zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki „Taryfy PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o. o. w zakresie obrotu paliwami gazowymi”. Zasady ustalania taryf przez przedsiębiorstwa oraz zasady ich zatwierdzania są określone w ustawie Prawo energetyczne2 , oraz w rozporządzeniu taryfowym3. Aby przedsiębiorstwa sprzedające gaz mogły zmienić cenę tego paliwa dla gospodarstw domowych, muszą najpierw uzyskać zgodę Prezesa URE. Ostateczne ceny dla odbiorców odzwierciedlają uzasadnione koszty działalności firm gazowych i odpowiadają aktualnym warunkom rynkowym, w tym kosztom zakupu gazu ziemnego przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Z uwagi na trwający od końca 2021 r. kryzys energetyczny i bezprecedensowe wahania cen surowców, gospodarstwa domowe i niektóre podmioty społecznie wrażliwe objęte zostały ochroną taryfową. W Ustawie o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu określona została cena maksymalna w wysokości 200,17 zł/MWh (20,017 gr/kWh). Na mocy nowelizacji tej Ustawy stosowanie ceny maksymalnej zostało przedłużone na okres od dnia 01.01.2024 r. do dnia 30.06.2024 r.

1 Zmiana może nastąpić tylko raz w ciągu roku umownego. W przypadku grupy taryfowej 12T wyższe stawki opłat abonamentowych wynikają z konieczności comiesięcznego rozliczenia konta klienta.

2 Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2021 r., poz. 716 ze zm.)

3 Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz.U. z 2021 r., poz. 280 ze zm.)

Pytania i odpowiedzi

Otrzymałem maila z informacją o wystawionej fakturze, ale niestety nie widzę jej na swoim koncie eBOK? rozwin

Prosimy o chwilę cierpliwości, dokumenty są sukcesywnie dodawane do Twojego konta eBOK. Dokument znajdziesz w zakładce „Faktury” po wybraniu opcji w „Pokaż faktury prognozy”.

Jak wygląda mój model rozliczeniowy? rozwin

Twój model rozliczeniowy zależy od grupy taryfowej, do której zostałeś zakwalifikowany. Swoją grupę taryfową sprawdzisz na fakturze. Szczegóły dot. modelu rozliczeń znajdziesz pod adresem: https://pgnig.pl/dla-domu/zasady-kwalifikacji-odbiorcow-do-grup-taryfowych

Jak mogę zmienić swoją grupę taryfową? rozwin

Klasyfikacja do danej grupy taryfowej odbywa się na podstawie Twojego zużycia w roku umownym. Szczegółowe zasady klasyfikacji odbiorców do grup taryfowych znajdziesz tutaj https://pgnig.pl/dla-domu/zasady-kwalifikacji-odbiorcow-do-grup-taryfowych W ramach swojej grupy taryfowej możesz dokonać zmiany częstotliwości rozliczeń - zrobisz to bez wychodzenia z domu. Jeśli chcesz zmienić swoją grupę taryfową na 12T wejdź na na: https://pgnig.pl/dla-domu/taryfa-12t