Jaką płytę gazową wybrać - tradycyjną czy nowoczesną?
Kuchenka gazowa to podstawowy sprzęt w każdej kuchni. Coraz częściej tradycyjne kuchnie wolnostojące wypierane są przez płyty elektryczne lub gazowe. Te ostatnie mają przewagę nad elektrycznymi, a do tego można wybierać między płytą tradycyjną i nowoczesną.
Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, ile energii elektrycznej zużywają nasze urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Refleksja najczęściej przychodzi późno, dopiero wtedy gdy, oglądamy nasz rachunek za prąd. Jeśli stanowi duże obciążenie domowego budżetu, warto przyjrzeć się wszelkim możliwościom, dzięki którym będzie można go zmniejszyć. Aby to jednak było możliwe, trzeba sprawdzić, jakie urządzenia są najbardziej prądożerne.
Dlaczego warto wybrać płytę gazową?
Pomimo tego, że kuchenki zasilane energią elektryczną cieszą się dużą popularnością, to jednak kuchenki gazowe również mają bardzo wielu zwolenników. Mało tego, te ostatnie mają dużą przewagę nad modelami elektrycznymi. Wybór kuchenki gazowej łatwo wytłumaczyć racjonalnie. Gaz nie drożeje tak mocno i szybko jak energia elektryczna, a więc można ograniczyć koszty podczas gotowania. Kuchenka gazowa nagrzewa się zdecydowanie szybciej niż elektryczna. Płomienie w palnikach gazowych można płynnie regulować, co ułatwia dobór idealnej temperatury gotowania. Płyty gazowe są trwałe, prostsze w naprawie i serwisowaniu, a do tego niezwykle łatwe w obsłudze. Nie bez znaczenia jest rekomendacja znakomitych kucharzy - wielu z nich uważa, że najlepiej smakuje zupa wolno gotowana na gazie. Tradycyjna płyta gazowa zużywa około 1 m3 na godzinę.
Jak działa płyta gazowa?
Tradycyjna płyta gazowa składa się z trzech podstawowych elementów:
- płyta podpalnikowa,
- palniki (coraz częściej z iskrownikami),
- ruszt.
Naczynia (np. garnki), w których gotowane lub smażone są potrawy, umieszczane są na ruszcie, który podtrzymuje je nad palnikami. Pod płytą umieszczane są zawory gazowe, zapalacze i generator iskrownika. Działanie płyt gazowych nie jest skomplikowane. Gaz ziemny lub gaz propan-butan zasila płytę, przedostając się do palników poprzez zawory gazowe i dysze. Zapalenie palnika następuje po dostarczeniu gazu i iskry z iskrownika (w starszych modelach mogą to być zapałki, zapalarka, zapalniczka itd.). Ciepło jest uzyskiwanie w wyniku spalania gazu.
Warto dodać, że tradycyjna płyta gazowa to najczęściej cztery palniki o różnej wielkości. Największy ma moc powyżej 3000 W i zapewnia szybkie gotowanie. Do tego można korzystać z dwóch średniej wielkości palników o mocy od 1700 do 2000 W i z jednego małego, którego moc nie przekracza 1000 W. Dostępne są oczywiście także płyty jedno-, dwu-, trzypalnikowe oraz pięcio- i sześciopalnikowe.
Tradycyjna płyta gazowa
W tym segmencie płyt gazowych można znaleźć różne rozwiązania i konstrukcje. Najtańsze są płyty gazowe emaliowane, które w dodatku są łatwe w czyszczeniu i są dość trwałe. Nie należą jednak do zbyt designerskich konstrukcji. Dużą popularnością cieszą się płyty gazowe ze stali nierdzewnej. To wynika przede wszystkim z ich wysokiej estetyki – doskonale pasują do nowoczesnego wystroju kuchni i najczęściej pasują do innych sprzętów w inoxie (np. chłodziarko- zamrażarka, zmywarka). Płyty ze stali nierdzewnej są trwałe i eleganckie. Niestety, łatwo się brudzą, a do ich czyszczenie najlepiej używać specjalnych preparatów. Kolejny wariant to płyty gazowe ze szkła hartowanego. Coraz częściej takie płyty są dostępne w różnych kolorach, np. czarny, biały, srebrny. Płyty szklane są odporne na zarysowania, uszkodzenia i odbarwienia.
Płyta gazowa bez płomieni, czyli nowoczesne rozwiązanie
Obok tradycyjnych płyt gazowych na rynku można znaleźć także płyty nowoczesne. Właśnie do takich należy konstrukcja, którą określa się jako gaz pod szkłem lub płyta gazowa bez płomieni. Takie rozwiązanie proponuje polska marka Solgaz. W tym przypadku palników nie widać, ponieważ są schowane pod szklaną powierzchnią (szyba ceramiczna). To znacznie ułatwia czyszczenie, a do tego takie płyty wpisują się w modernistyczne trendy wykończenia wnętrz. Płyta gazowa pod szkłem nie wymaga zakupu specjalnych garnków, jak to jest wymagane w przypadku płyt indukcyjnych. W płytach Solgaz temperatura spalania gazu to 800 °C, co sprawia, że spaliny są bezwonne i nie pozostawiają tłustych plam na meblach kuchennych.
Płyta tradycyjna czy nowoczesna?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna - każda z tych płyt ma zarówno zalety i wady. Jeśli użytkownikowi zależy na szybszym gotowaniu, powinien postawić na tradycyjną płytę, w której płomień ogrzewa bezpośrednio naczynie. W przypadku nowoczesnej płyty Solgaz płomień musi najpierw ogrzać ceramiczne szkło, które potem oddaje ciepło garnkowi. To przekłada się na dłuższe gotowanie.
Jednak to właśnie płyta gaz pod szkłem będzie lepszym wyborem, gdy zależy nam na wysokiej estetyce i urządzamy kuchnię w nowoczesnym stylu. Płyty Solgaz przypominają modele indukcyjne, które są chętnie montowane w nowoczesnych wnętrzach. Dzięki płycie gazowej bez płomienia można połączyć elegancję płyty indukcyjnej z zaletami gotowania na gazie. Nie można również zapominać, że płyta Solgaz może być zasilana różnego rodzaju gazem, a do tego zużywa go o połowę mniej niż tradycyjna płyta gazowa.
Płyta gazowa to często rozwiązanie dużo tańsze niż elektryczne lub indukcyjne płyty, a do tego pozwala przygotować precyzyjnie potrawę. Duży wybór płyt gazowych sprawia, że można bez problemu postawić na tańsze, tradycyjne modele, jak i wybrać nowoczesną płytę gaz pod szkłem, która idealnie pasuje do modernistycznych kuchni.