1992

W ramach restrukturyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Zarząd podjął decyzję o powołaniu 
centralnej służby pomiarowej gazu,
mając na celu organizację spójnego systemu pomiarowego w obliczu zmian rynkowych zachodzących w otoczeniu przedsiębiorstwa i rosnącej konkurencji krajowej i międzynarodowej.

1993 - 1994

Zarządzeniem Dyrektora Mazowieckiego Okręgowego Zakładu Gazownictwa z dniem 24.02.1993 r. w Pionie Technik Gazowniczych powołano Dział Pomiarów. Zadania Działu Pomiarów obejmowały budowę Laboratorium Pomiarowo-Badawczego, jego wyposażenie i podjęcie badań, wzorcowań i sprawdzeń na rzecz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

1995

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zatwierdziło pismem ZG/159/95 w dniu 01.08.1995r. strukturę organizacyjną i zakres działania Laboratorium jako Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG. W tym też roku zakończono na potrzeby laboratoryjne przebudowę dawnego budynku zmiękczalni wody przy ulicy Kasprzaka 25 w Warszawie i uruchomiono nowoczesne stanowisko pomiarowe firmy Elster GmbH-Niemcy do wzorcowania i legalizacji gazomierzy turbinowych o zakresie pomiarowym od 0,15 m3/h do 6500 m3/h.

1996 - 1998

W latach 1996 - 1998 kolejno uruchomiono:

  • stanowisko Dresser Measurement USA do wzorcowania gazomierzy rotorowych o zakresie pomiarowym od 1,31 m3/h do 280 m3/h
  • dwa stanowiska z kontrolnym zbiornikiem dzwonowym do wzorcowania gazomierzy miechowych, turbinowych i rotorowych o zakresie od 0,016 m3/h do 160 m3/h

Uruchomiono pierwsze stanowiska pomiarowe do wzorcowania przeliczników elektronicznych, przetworników ciśnienia i ciśnienia różnicowego, temperatury i pomiarów geometrycznych oraz pierwsze wzorcowe stanowisko analiz fizykochemicznych.

1999

Zarząd PGNiG S.A. doceniając możliwości CLPB w procesie monitorowania złożonych układów pomiarowych oraz w uzyskiwaniu efektów ekonomicznych dla operatywnego zarządzania tą jednostką, uchwałą 168/99 z dnia 28.12.1999 wydzielił CLPB ze struktur Oddziału MZG podporządkowując je bezpośrednio Dyrektorowi Pionu Eksploatacji Systemu Gazowniczego w Oddziale Głównym. Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, jako jedyna jednostka organizacyjna PGNiG S.A., decyzją Prezesa Głównego Urzędu Miar uzyskało Certyfikat Akredytacji nr A/17/1/99 potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN 45001 oraz przewodnika ISO/IEC 25 i jako laboratorium pomiarowe otrzymało numer 17.

2000 - 2001

Na podstawie audytu przeprowadzonego przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, decyzją Dyrektora ds. Akredytacji, CLPB jako jednostka organizacyjna PGNiG S.A. uzyskało Certyfikat Akredytacji nr L 278/1/2000, potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN 45001 oraz przewodnika ISO/IEC 25 i jako laboratorium badawcze otrzymało numer 278. Równocześnie CLPB prowadzi kontrole przyrządów pomiarowych w stacjach pomiarowych w tym granicznych i tranzytowych oraz na stanowiskach pomiarowych laboratorium stacjonarnego.

2002

W marcu 2002 r. na podstawie audytu przeprowadzonego przez Polskie Centrum Akredytacji, Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG S.A. uzyskało Certyfikat Akredytacji na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025: 2001 potwierdzając w ten sposób swoje kompetencje w zakresie pomiarów gazu i osiągając w tym zakresie cele jakie zawarte są w misji PGNiG S.A.

2003

Po modernizacji części budynku przy ulicy Kasprzaka 25 w Warszawie w pierwszym kwartale przeniesiono do niego istniejące laboratorium analiz fizykochemicznych pozwalające na wzorcowanie chromatografów procesowych, wilgotnościomierzy, metanomierzy i innych przyrządów pomiarowych do analiz gazu ziemnego.

2004

Utworzono Oddział Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze, który rozpoczął działalność z dniem 1 lipca 2004r.

2020

Utworzono Biuro Badań, Rozwoju i Innowacyjnych Technologii /BRIT/
Celem BRIT jest działalność obejmująca badania naukowe oraz prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów i wiedzy Spółki w obszarach jej potencjalnej działalności, aktywne poszukiwanie kierunków rozwoju w oparciu o wyniki prac B+R oraz wykorzystanie istniejących zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Działalność badawczo-rozwojowa prowadzona przez BRIT, definiowana jako badania naukowe i prace rozwojowe nie obejmuje działań rutynowych i okresowych.

2022

Rok 2022 to kolejny etap w historii naszego Laboratorium prowadzącego nieprzerwanie swoją działalność pomiarowo-badawczą od 1992 roku.
2 listopada 2022 roku PGNiG SA stał się częścią Grupy ORLEN - największej firmy energetyczno-paliwowej w Europie Środkowej.
W wyniku połączenia z ORLEN S.A. wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki PGNiG SA. PGNiG Oddział Centralny Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie oraz oddziały i spółki weszły skład ORLEN S.A.
Tym samym od dnia połączenia, dotychczasowy Oddział Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG S.A. funkcjonuje pod nową nazwą :
ORLEN Spółka Akcyjna – Oddział Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG w Warszawie z siedzibą przy ul. M. Kasprzaka 25.
Utrzymując posiadane akredytacje Polskiego Centrum Akredytacji potwierdzające kompetencje LPB jako laboratorium wzorcującego, badawczego i certyfikującego wyroby, kontynuujemy naszą 30 letnią historię, wykorzystując doświadczenie w pełnieniu służby pomiarowej, ilościowej i jakościowej gazu ziemnego.
A poprzez aktywną działalność standaryzacyjną i normalizacyjną na szczeblu zakładowym, branżowym i krajowym oraz udział w pracach Komitetów Technicznych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego współtworzymy Polskie Normy w obszarze gazownictwa.

Uzyskanie ochrony patentowej na wynalazek Sampling LNG.

2024

Zakończenie modernizacji pomieszczeń Pracowni pomiarów fizykochemicznych umożliwiający uruchomieniami działalności w zakresie analizy paliw alternatywnych oraz  badania i testowania  procesowych urządzeń do pomiarów ich jakości.