Podziemne magazynowanie gazu

 Oddział PGNiG w Sanoku jest prekursorem w dziedzinie podziemnego magazynowania gazu ziemnego w Polsce.

Oddział w Sanoku oprócz podstawowej działalności związanej z eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej prowadzi także eksploatację Podziemnych Magazynów Gazu. Posiada cztery czynne PMG w sczerpanych złożach gazu ziemnego o pojemności czynnej 1 150 mln.

  • PMG Husów - 500 mln m3
  • PMG Strachocina - 460 mln m3
  • PMG Swarzów - 90 mln m3
  • PMG Brzeźnica - 100 mln m3

Ze względu na dobre warunki geologiczno-złożowe wszystkie nasze magazyny utworzone zostały w wyeksploatowanych złożach gazu ziemnego. Jest to najbardziej efektywny ekonomicznie sposób tworzenia pojemności do magazynowania rezerw gazu ziemnego. Magazynowanie gazu w podziemnych magazynach stanowi rezerwę strategiczną i w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa.

Gromadzony w magazynach gaz ziemny pokrywa szczytowe niedobory w zapotrzebowaniu w okresach zimowych. W miesiącach letnich nadwyżki gazu magazynowane są w strukturach geologicznych stanowiących podziemne magazyny gazu. Całkowita max. zdolność wydobywcza wszystkich magazynów wynosi 11,56 mln m3 gazu na dobę. Coraz większe zapotrzebowanie rynku na gaz ziemny rysuje przed PMG stabilną przyszłość.

Obecna sytuacja na runku gazu pokazała że pojemności czynne PMG są zbyt małe w stosunku do zapotrzebowania. Istnieje możliwość rozbudowy i zwiększenia pojemności czynnej dwóch z czterech istniejących magazynów.

Do głównych zadań magazynów gazu należy zaliczyć:

  • zaspokajanie skokowego zapotrzebowania na gaz ziemny w sezonie zwiększonego odbioru gazu (okres jesienno -zimowy),
  • możliwość optymalizacji eksploatacji krajowych złóż gazu ziemnego, co pozwala na równomierną ich eksploatację w ciągu całego roku bez względu na zróżnicowany popyt,
  • optymalizację pracy systemu gazowniczego - uzyskanie wyższego współczynnika napełnienia gazociągów,
  • możliwość tworzenia zapasów obowiązkowych i rezerw strategicznych gazu ziemnego,
  • zapewnienie lepszej pozycji negocjacji na dostawy gazu importowanego

Proces eksploatacji podziemnych magazynów gazu składa się z cyklów zatłaczania i odbioru gazu. Gaz zatłoczony sprężarkami do złoża w lecie odbierany jest zimą, a przed oddaniem do sieci krajowej poddawany jest procesom osuszania i pomiarów rozliczeniowych