Działanie PGNiG Obrót Detaliczny w procesie przyłączenia do sieci gazowej z upoważnienia Klienta ma na celu ułatwienie przeprowadzenia procesu przyłączenia do sieci gazowej.
- Nasi pracownicy Biur Obsługi Klientów Biznesowych w Regionach pomogą Państwu przy wypełnianiu wymaganych wniosków i udzielą rady.
- Wypełnienie odpowiedniego wniosku i złożenie go przez Klienta jest podstawą do określenia warunków przyłączenia do sieci gazowej przez spółkę gazownictwa pełniącej funkcję operatora systemu dystrybucyjnego.
- Najprostszym sposobem uzyskania zapewnienia sprzedaży paliwa gazowego przez PGNiG Obrót Detaliczny jest zawarcie już na etapie procesu przyłączenia do sieci gazowej umowy kompleksowej dostarczania paliwa gazowego.
- Warunkiem wydania zapewnienia sprzedaży paliwa gazowego przez PGNiG Obrót Detaliczny jest posiadanie ważnych warunków przyłączenia do sieci gazowej
- Zasady przyłączenia do sieci gazowej regulują przepisy:
- ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 755 z późn. zm.),
- ustawy Prawo budowlane z dnia 07 lipca 1994 r. (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 z późn. zm.),
- rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 02 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1059, z późn. zm.),
- Taryfy dla paliw gazowych,
- Taryfy Operatorów Systemu Dystrybucyjnego.
Klient Biznesowy powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie zapewnienia sprzedaży paliwa gazowego oraz z wnioskiem określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej w przypadku, gdy zachodzi konieczność:
- budowy / rozbudowy sieci gazowej tj. np. budowy nowego przyłącza gazowego (Klient planuje budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wielorodzinnego lub innego obiektu).
- budowy lub rozbudowy instalacji gazowej (istnieje przyłącze gazowe), np. Klient planuje rozbudować istniejącą wewnętrzną instalację gazową o nowe odbiorniki gazowe m.in. o gazowy kocioł, gazowy podgrzewacz wody, kuchenkę gazową lub inne odbiorniki paliwa gazowego.