Jak oszczędnie gotować | PGNiG - Portal korporacyjny

Jak oszczędnie gotować?

Kuchenka gazowa wykorzystywana w racjonalny sposób może być bardzo oszczędna w użytkowaniu. Oto kilka prostych sposobów na to, by przygotowując ulubione dania, zużywać mniej gazu.

Idealnie dopasuj wielkość

Garnki i patelnie, w których gotujemy czy smażymy potrawy, powinny być dostosowane do wielkości palników. Tak, aby płomienie ogrzewały tylko ich dno. Stawiając mały garnek na dużym palniku, marnujemy gaz i ryzykujemy uszkodzenie naczynia. A gdy garnek jest za duży, potrawa nie gotuje się równomiernie i potrzebujemy więcej czasu aby była gotowa.

Używaj właściwego palnika

Dopasuj wielkość dna garnka do wielkości palnika. Średnica garnka powinna być nieco większa od korony palnika. Gotując, wybieraj taki garnek, aby płomienie podgrzewały go wyłącznie od spodu. Najlepiej mieć kilka garnków różnej wielkości.

Gotuj pod przykryciem

Naukowcy pokazali, że gdy przykrywasz gotujące się potrawy, zużywasz o 30 proc. mniej gazu! Jak się to dzieje? Otóż gotując pod przykrywką, wybraną temperaturę osiągasz szybciej o 2-3 minuty. Oznacza to, że będziesz gotować krócej i taniej. Dodatkowo możesz oszczędzić, zmniejszając płomień, gdy tylko potrawa się zagotuje.

Wybierz garnek ze stali

Wybieraj garnki z dnem ze stali nierdzewnej. To prawda, że wolniej się nagrzewają niż te aluminiowe, ale też dłużej trzymają ciepło i nie trzeba potrawy często podgrzewać. Dlatego gotując w nich, zużywasz dużo mniej energii niż w przypadku garnków emaliowanych.

Zalety kuchenek gazowych

Kuchenka gazowa to wciąż jedno z najczęściej wybieranych kuchennych sprzętów. Na rynku można znaleźć wiele nowoczesnych i funkcjonalnych modeli popularnych marek. Wśród zalet na pierwszy plan wysuwają się m.in. bezawaryjność, łatwa obsługa, ekonomiczność użytkowania i lepsza jakość przyrządzanych potraw. Różne kolory, zabezpieczenia i funkcje sprawiają, że kuchenka gazowa jest nie tylko funkcjonalnym, ale również estetycznym i bezpiecznym urządzeniem. Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę koszty przyszłego użytkowania, a te w przypadku kuchenek gazowych są niemal dwukrotnie mniejsze niż w przypadku kuchenek elektrycznych. Istotny jest również niski koszt zakupu urządzenia.
Kuchenki gazowe są stosunkowo tanie oraz ekonomiczne w użytkowaniu, ponieważ cena gazu nie wzrasta w takim tempie jak cena prądu. Ponadto kuchenka gazowa jest dobrym rozwiązaniem w domach, które mają problemy z instalacją elektryczną, na przykład, gdy następuje częste wyłączanie korków w przypadku uruchomienia kilku sprzętów jednocześnie.

Dodatkową przewagą kuchenki gazowej nad elektryczną jest znacznie szybszy czas nagrzewania oraz możliwość szybkiej, płynnej regulacji płomienia. Taka dogodność sprawia, że gotowanie, pieczenie, grillowanie czy smażenie staje się prawdziwą przyjemnością.

Prawidłowe użytkowanie

Użytkownik kuchenki gazowej powinien dbać o czystość palników, aby nie dopuścić do zatkania otworów płomykowych, dzięki którym doprowadzane jest powietrze niezbędne do prawidłowego spalania. Niesprawne palniki powodują "niepełne spalanie" w efekcie czego nasza kuchenka brudzi naczynia oraz zużywa więcej gazu.

Metody podłączenia kuchenki gazowej

z możliwością zmiany odległości (tzw. przyłącze elastyczne)

ze stałą odległością

Nie należy instalować kuchenek gazowych pomiędzy oknem a drzwiami, gdyż przeciągi mogą zgasić płomień. Kuchenki gazowe można instalować w odległości, co najmniej 50 cm od okien i około 5 cm od ścian. Powstające podczas gotowania czy pieczenia spaliny powinny mieć swobodny wypływ, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na sprawność wentylacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie okapu nad kuchenką z wentylacją grawitacyjną.

Warto wiedzieć, że kuchenka gazowa może być zainstalowania tylko przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Również pomieszczenie, w którym zainstalujesz kuchenkę, musi spełniać odpowiednie kryteria uwzględniające przepisy mieszkań z instalacją gazową.

zamknij