Drukuj

24.01.2006 Zużycie gazu nadal rośnie

Zużycie gazu w ciągu ostatniej doby wzrosło do rekordowego poziomu 61,5 mln m sześc. czyli o ponad 4 proc. w stosunku do poprzedniej doby. Tak wysokie zużycie gazu nie było notowane wcześniej w Polsce. Wynika to z ekstremalnych warunków pogodowych, których kulminacja miała miejsce w ostatniej dobie i związanego z tym niespotykanego wzrostu zapotrzebowania na gaz do celów grzewczych wśród odbiorców indywidualnych i przemysłowych.

W dniu dzisiejszym PGNiG SA otrzymało pisemne potwierdzenie możliwości odbioru większych ilości gazu na punkcie w Wysokim Litewskim na granicy polsko – białoruskiej. Już w dniu wczorajszym strona rosyjska telefonicznie potwierdziła taką możliwość i w godzinach wieczornych Krajowa Dyspozycja Gazu rozpoczęła zwiększone pobieranie gazu z tego punktu. Dzięki temu PGNiG SA będzie mogło częściowo skompensować nieodbierane od kilku dni ilości gazu na punkcie w Drozdowiczach na granicy z Ukrainą.
PGNiG SA zwróciło się także z prośbą do Gazexportu o odbiór większych ilości gazu z gazociągu jamalskiego w punkcie w Kondratkach, w taki sposób aby nie zakłócać dostaw gazu dla odbiorców w Europie Zachodniej.

Obecnie oprócz zakładów azotowych i PKN Orlen na zmniejszone dostawy zgodziły się Elektrociepłownia Wrotków i Elektrociepłownia Nowa Sarzyna.
Ze względu na techniczne trudności z przesłaniem zwiększonych o ok. 50 proc. ilości  gazu w rejonie Olsztyna ograniczono częściowo dostawy do odbiorców z branży spożywczej obsługiwanych przez Pomorską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o. w Gdańsku: Polmlek Sp. z o.o. w Lidzbarku Warmińskim, Grupa Animex SA Morliny, Tymbark SA Oddział w Olsztynku, MVV EPS Reszel SA, Gospodarstwo Pomocnicze Łęgajny  Sp. z o.o. koło Olsztyna.
Udało się, mimo znacznego przeciążenia systemu przesyłowego, ustabilizować sytuację w rejonie Węgorzewa, Giżycka i Rynu. Dostawy gazu do odbiorców w tym rejonie przebiegają bez zakłóceń, choć nadal apeluje się do odbiorców o oszczędne gospodarowanie gazem i w miarę możliwości wykorzystywanie alternatywnych paliw.
 
W związku z niezwykle trudną sytuacją pogodową, rekordowe i dotychczas nienotowane zapotrzebowanie na gaz w kraju oraz zakłóceniami dostaw gazu z importu możliwe są dalsze ograniczenia dostaw gazu do odbiorców przemysłowych. Dotychczas wprowadzane przez PGNiG SA zmniejszenia mieściły się w ramach umów handlowych.

Powrót