Drukuj

05.09.2016 Startuje profesjonalna PGNiG Superliga

Już za pięć dni wystartuje profesjonalna PGNiG Superliga piłki ręcznej. W konferencji prasowej zapowiadającej początek zrewolucjonizowanych rozgrywek udział wzięli minister sportu Witold Bańka, wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski, prezes ZPRP Andrzej Kraśnicki oraz dwóch naszych wybitnych reprezentantów – Michał Daszek i Bartosz Jurecki. 

 

– To jest nowy rozdział w prawie stuletniej historii piłki ręcznej w Polsce. Wierzymy, że profesjonalizacja ligi podniesie jej poziom. Pod względem sportowym już jest całkiem nieźle, teraz przyszedł czas na organizację rozgrywek i zarządzanie w klubach – mówił prezes PGNiG Superligi Łukasz Gontarek.

Począwszy od sezonu 2016/2017 rozgrywki podzielone będą na dwie grupy – pomarańczową i granatową. Każda będzie się składać z siedmiu zespołów. Aby otrzymać licencję na występ w rozgrywkach, trzeba było spełniać kryteria: sportowe, prawne, finansowe i infrastrukturalne.

– Piłka ręczna w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie – podkreślił minister sportu i turystyki Witold Bańka. – Wybitni zawodnicy z kraju i z zagranicy walczą o miejsca w pierwszych składach czołowych polskich drużyn. Utworzenie PGNiG Superligi to duży krok w profesjonalizacji rozgrywek. Mądrze i profesjonalnie prowadzona, gromadząca najlepsze zespoły, liga będzie w przyszłości stanowić o sile piłki ręcznej także na reprezentacyjnym poziomie. Odpowiedzialny sponsoring, rozwinięty marketing ale przede wszystkim wysoki poziom sportowy to klucze do sukcesu tej dyscypliny – dodał minister Bańka.

Zostaje utrzymany system gry każdy z każdym. Zwycięzca spotkania otrzymuje 2 punkty, ale jeżeli wygrał z zespołem ze swojej grupy – otrzyma jeden dodatkowy punkt. Jednocześnie znikają remisy. Jeżeli w regulaminowym czasie obie drużyny zdobędą taką samą liczbę bramek, potrzebna będzie dogrywka 2x5 minut. Jeżeli również ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, zespoły przystąpią do serii rzutów karnych. Drużyna, która w regulaminowym czasie remisowała, ale po dogrywce przegrała i tak otrzyma jeden punkt za to spotkanie.

Po rundzie zasadniczej rozegrana zostanie runda finałowa, do której awansują trzy najlepsze drużyny z obu grup. O czwarty bilet do ćwierćfinałów powalczą zespoły z czwartego i piątego miejsca. Będą musiały zmierzyć się w dodatkowym, barażowym dwumeczu.

Poszczególne rundy fazy pucharowej również będą składać się z dwóch spotkań. Drużyna, która po rundzie zasadniczej zajmowała niższą lokatę, będzie gospodarzem pierwszego spotkania.  Mecze finałowe zaplanowane są na drugą połowę maja. Sponsorem tytularnym rozgrywek jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

– Konsekwentnie i z dumą sponsorujemy polską piłkę ręczną, a reforma i profesjonalizacja rozgrywek to inicjatywa, z której jesteśmy szczególnie dumni. Zawodowa liga piłki ręcznej mężczyzn będzie zarządzana przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami zostanie 14 klubów będących jednocześnie spółkami akcyjnymi. Naszą ambicją jest stworzenie w Polsce silnych biznesowo rozgrywek, które skutecznie będą konkurować z ligą niemiecką, duńską czy francuską o międzynarodowe zaangażowanie sponsorów – zaznaczył wiceprezes PGNiG ds. korporacyjnych Janusz Kowalski.

Przy budowaniu zawodowej ligi piłki ręcznej w Polsce podglądaliśmy rozwiązania stosowane za oceanem – w szczególności w NBA, NHL i MLB. Stąd też pomysł na mecze specjalne. W sobotę 10 września, podczas Meczu Otwarcia, uhonorujemy Mistrzów Polski. Zimą zorganizujemy Mecz Gwiazd, podczas którego zmierzą się ze sobą wybrane przez kibiców reprezentacje obu grup. Na koniec sezonu zamierzamy zorganizować Galę PGNiG Superligi, gdzie wybierzemy najlepszych zawodników i trenerów. W trakcie sezonu planujemy też akcje specjalne z udziałem naszych zawodników i kibiców.

Powrót