Drukuj

14.02.2002 List intencyjny Shell, Gasunie oraz PGNiG S.A.


Shell, Gasunie oraz PGNiG S.A. będą wspólnie analizować możliwości rozwoju małych obiektów wytwarzających energię elektryczną i ciepło w układzie skojarzonym.

Shell Gas and Power (Shell), Gasunie Trade and Supply oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.) podpisały 13 lutego 2002 r. list intencyjny dotyczący wspólnej analizy możliwości rozwoju niewielkich obiektów wytwarzających energię elektryczną i ciepło w układzie skojarzonym (CHP). Działania te mają na celu wspieranie rozwoju rynku gazu ziemnego w Polsce.
List intencyjny został podpisany wczoraj w Warszawie przez Koos'a Beurskens'a, Vice Prezesa Shell Gas & Power na Europę Centralną i Wschodnią, Pieter'a Trienekensa, Dyrektora ds. Eksportu Gasunie oraz Michała Kwiatkowskiego, Prezesa Zarządu PGNiG S.A. i Stanisława Jakubowskiego, Wiceprezesa Zarządu PGNiG SA. Podpisanie miało miejsce w czasie wizyty Ministra Ekonomii Holandii Pani Jorritsma w Polsce.
Analizy będące przedmiotem Listu, będą koncentrować się na rozwoju opalanych gazem ziemnym obiektów pracujących w cyklu skojarzonym o mocy od 1 do 20 MWe (CHP), wytwarzających energię elektryczną i ciepło na potrzeby odbiorców z segmentu przemysłowego oraz usługowego. Obiekty tego typu, dzięki wysokiej efektywności energetycznej oraz zdecentralizowanemu charakterowi stanowią efektywną pod względem kosztowym oraz przyjazną ekologicznie formę dostarczania energii do szerokiego kręgu klientów.
“Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozpoczęcia naszej działalności na polskim rynku gazowym poprzez studium realizowane wspólnie z PGNiG S.A. oraz Gasunie Trade and Supply. Polska jest ważnym rynkiem dla Shell i zamierzamy rozwinąć naszą obecność na tym rynku oraz naszą współpracę z PGNiG S.A.” powiedział Koos Beurskens.
“Wytwarzanie energii elektrycznej w cyklu skojarzonym z produkcją ciepła, przy użyciu gazu ziemnego jako paliwa, jest uważane jako jeden z głównych obszarów wzrostu europejskiego rynku gazowego. Pogląd ten jest jasno ilustrowany przez fakt silnego wzrostu tej przyjaznej środowisku naturalnemu oraz efektywnej ekonomicznie metody wytwarzania energii w Holandii w okresie ostatniej dekady. W tym kontekście Gasunie Trade and Supply jest bardzo zadowolone z możliwości uczestniczenia we współpracy z PGNiG oraz Shell mającej na celu wspieranie i dalszy rozwój rynku gazowego w Polsce.” powiedział Pieter Trienekens.
„Strategia Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. zakłada udział spółki w nowych obszarach biznesowych, które mają spowodować zwiększenie zużycia gazu ziemnego w Polsce. Chcemy między innymi aktywnie zaistnieć na rynku wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu. Stąd PGNiG S.A. jest jednym z sygnatariuszy podpisanego dzisiaj listu intencyjnego. Mam nadzieję, że dzięki doświadczeniu naszych partnerów uda się rozwinąć rynek kogeneracji w Polsce” powiedział Stanisław Jakubowski, Wiceprezes Zarządu PGNiG S.A.
Dodatkowych informacji udzielają:
Shell Gas&Power Polska
Marcin Stark, tel. +48 22 868 08 55
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA
Jan Winter, tel. +48 22 583 50 23

Shell International Media Relations
Kate Hill, tel. +44 20 79 34 29 14

Gasunie Supply and Trade
Ben Warner, tel. +31 50 36 48 681
Informacje źródłowe:
Shell Gas&Power jest wspólną nazwą dla firm z Grupy Royal Dutch/Shell prowadzących w ramach tej grupy działalność w zakresie dystrybucji, obrotu oraz marketingu gazu ziemnego oraz energii elektrycznej. Shell Gas&Power jest aktywny i obecny w około 40 krajach świata, gdzie prowadzi działalność w zakresie rozwoju rynku oraz infrastruktury dla gazu zimnego oraz skroplonego gazu ziemnego LNG, marketingu i obrotu gazu i energii, a także rozwoju elektrowni oraz konwersji gazu na produkty płynne. Będąc w ramach grupy, w posiadaniu największych udokumentowanych rezerw gazu ziemnego spośród wszystkich firm prywatnych, Shell Gas&Power jest jedną z największych prywatnych firm w branży gazowniczej oraz jest liderem w sektorze LNG (skroplonego gazu ziemnego). W celu rozwijania swojej działalności w Europie Centralnej i Wschodniej w 2001 roku Shell Gas&Power utworzył biuro lokalne w Polsce. Więcej informacji jest dostępnych pod adresem: Shell

Gasunie Trade&Supply jest firmą zajmującą się obrotem gazem ziemnym. Gasunie Trade and Supply kupuje i sprzedaje gaz ziemny w Holandii oraz poza jej granicami. Firma dysponuje dużymi rezerwami gazu pochodzącymi ze zdywersyfikowanych źródeł. Firma ta jest także największym dostawcą usług związanych z dostawami gazu ziemnego takimi jak: zarządzanie dostawami, płynnością i rezerwami. Gasunie Trade&Supply jest częścią N.V. Nederlandse Gasunie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG S.A.) działa jako firma zintegrowana w całym łańcuchu technologicznym od poszukiwań złóż, pozyskiwania gazu z importu i źródeł wewnętrznych (wydobycie krajowe) poprzez przesył, magazynowanie, dystrybucję i sprzedaż gazu ziemnego dla klientów. W każdym z tych obszarów spółka zajmuje dominującą pozycję na polskim rynku. Podstawowym celem działania Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. jest zapewnienie nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego dla klientów w Polsce. Jako spółka akcyjna skarbu państwa, łączy funkcję gazowniczego przedsiębiorstwa handlowego z funkcją firmy strategicznej, współodpowiedzialnej za bezpieczeństwo energetyczne kraju. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. pod względem przychodów uzyskanych w 2000 roku, podobnie jak w latach poprzednich, znalazło się w pierwszej dziesiątce największych polskich przedsiębiorstw. Strategiczne cele realizowane są przez odpowiednio zorganizowaną strukturę oddziałów obejmującą swym zasięgiem cały kraj.
Powrót