Zawodnicy rywalizowali w trzech konkurencjach:
- pierwsza pomoc polegająca na udzieleniu pomocy poszkodowanemu,
- Praca mechanika sprzętu ratowniczego polegająca na sprawdzeniu stanu technicznego aparatu powietrznego, tj. sprawdzenie mocowania elementów aparatu, kontrola zapasu powietrza i szczelności aparatu, kontrola szczelności automatu oddechowego, kontrola urządzenia ostrzegawczego, kontrola stanu technicznego/szczelności maski,
- konkurencja szybkościowa – sprawnościowa polegająca na:
- przełożeniu ZASUWY ROBOCZEJ GŁOWICY EKSPLOATACYJNEJ. Zadanie polegało na zamknięciu zasuwy awaryjnej, odkręceniu zasuwy roboczej, przełożeniu jej na drugą stronę i przykręceniu przy użyciu nowego kompletu szpilek oraz nowego pierścienia.
- NAPROWADZANIE. Zadanie polegało na użyciu syfonówki jako „wędki” do naprowadzania elementu na wyznaczony punkt. Zastępowy musiał tak kierować pozostałymi ratownikami obsługującymi „wędkę” aby naprowadzany element został przeniesiony ponad przeszkodą i następnie znalazł się w wyznaczonym okręgu.
- TRANSPORT POSZKODOWANEGO (CIĘCIE SIATKI). Zadanie polegało na transporcie poszkodowanego na desce ortopedycznej na wyznaczonym odcinku. Po drodze zastęp miał do pokonania przejście o szerokości 70 cm zabezpieczone siatką wymagającą przecięcia.
- TRANSPORT SYFONÓWKI. Zadanie polegało na przeniesieniu syfonówki w wyznaczone miejsce po oznaczonej trasie pokonując po kolei tablicę, slalom i poprzeczkę. Syfonówka musiała być niesiona w pozycji na ramieniu przez wszystkich ratowników górniczych.
- PRZYKRĘCENIE ZAWORU KULOWEGO. Zadanie polegało na odkręceniu przy pomocy klucza łańcuchowego manipulaka oraz przykręceniu i zamknięciu zaworu kulowego.