LNG

Oferujemy hurtową sprzedaż LNG małej skali w oparciu o umowy długoterminowe i średnioterminowe, z możliwością ich uzupełnienia na bazie kontraktów SPOT.

Oferta obejmuje sprzedaż i przeładunek LNG na cysterny samochodowe i isokontenery z wykorzystaniem dedykowanej infrastruktury Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu (trzy stanowiska przeładunkowe, nalew boczny i tylny). Dostawy gazu LNG realizowane są w oparciu o formułę FCA, z wykorzystaniem transportu odbiorcy, zgodnie z „Instrukcją Terminalu” oraz z „Instrukcją: Usługa dodatkowa załadunek cystern samochodowych LNG PX-OI-30-3” opublikowanymi przez operatora terminalu Gaz System S.A..

Prowadząc sprzedaż od połowy 2016 r. potwierdziliśmy status pewnego i konkurencyjnego dostawcy. Od 1 kwietnia 2020 r. jesteśmy również wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w litewskiej Kłajpedzie.

Stacja odbioru i przeładunku LNG w Kłajpedzie wyposażona jest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2250 ton) gazu skroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala nie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek. Dzięki temu stacja może być wykorzystana do bunkrowania statków napędzanych silnikami na gaz skroplony.

Użytkowanie stacji w Kłajpedzie pozwala na uzupełnienie oferty Grupy Kapitałowej ORLEN (spółki ex-PGNiG). Koszt transportu gazu skroplonego stanowi istotny element ceny tego paliwa. Dla klientów z Polski północno-wschodniej możliwość odbioru LNG z Litwy może być korzystną alternatywą dla dostaw z Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu czy położonych na terenie Wielkopolski należących do PGNiG wytwórni gazu skroplonego w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim.

LNG w małej skali może mieć zastosowanie:

  • w satelickich terminalach regazyfikacyjnych zlokalizowanych na terenie Polski i poza jej granicami,
  • w przemyśle średniej i małej skali,
  • jako paliwo trakcyjne dla transportu samochodowego,
  • jako niskoemisyjne paliwo żeglugowe na potrzeby bunkrowania statków z napędem LNG.

LNG stanowi doskonałą alternatywę dla innych nośników energii, jak np. LPG lub oleje opałowe.

PGNiG posiada odpowiednie zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zezwalające na obrót gazem ziemnym skroplonym (LNG).

Jeśli są Państwo zainteresowani zapoznaniem się z naszą ofertą, prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego.