Drukuj

17.06.2005 Zmiana taryfy dla paliw gazowych

W dniu 16 czerwca 2005 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podjął decyzję w sprawie wydłużenia terminu obowiązywania taryfy PGNiG SA do dnia 30 września 2005 r. zatwierdzając jednocześnie zmianę taryfy w zakresie cen paliw gazowych. Oznacza to, że opłaty za przesył pozostaną na tym samym poziomie, a w związku z wysokimi cenami gazu z importu Prezes URE zatwierdził zmianę taryfy PGNiG SA w zakresie cen paliw gazowych. Stawki opłat abonamentowych nie zmieniły się. Taryfa PGNiG dotyczy odbiorców zużywających duże ilości gazu, takich jak: zakłady azotowe, huty szkła, elektrociepłownie.

Uzasadnieniem przedłużenia terminu obowiązywania Taryfy jest umożliwienie spółce PGNiG-Przesył, do czasu ustalenia przez nią własnej taryfy, prowadzenia rozliczeń z odbiorcami. Oznacza to, że opłaty za przesył gazu nie zmienią się, co jest szczególnie istotne dla dużych przedsiębiorstw, w wypadku, których opłaty przesyłowe łącznie z abonamentem stanowią bardzo istotną część kosztów zakupu gazu.
Jednocześnie ze względu na duży wzrost kosztów pozyskania gazu ziemnego z importu, Prezes URE zatwierdził podwyżkę ceny paliwa gazowego. Zmiana cen gazu skutkuje wzrostem cen u odbiorców przesyłowych oraz przedsiębiorstw zajmujących się dalszą dystrybucją gazu o ok. 3-8%.
Zmiana Taryfy opracowana została z uwzględnieniem minimalizacji skutków ograniczenia wzrostu cen importowych na wzrost cen dla odbiorców. Jest to możliwe dzięki zwiększaniu wydobycia gazu ze źródeł krajowych, którego koszty pozyskania są znacznie niższe niż pozyskanie gazu z importu (średnio o ponad 50%). W 2004 r. wydobycie krajowego gazu ziemnego stanowiło 32% w strukturze zaopatrzenia PGNiG SA w gaz ziemny. Pozostałe 68% gazu ziemnego pochodziło z importu. Jeśli uda się pozyskać środki na inwestycje z rynku kapitałowego, to wydobycie polskiego gazu może się zwiększyć do 5,5 mld m sześc. w 2008 r. z 4,3 mld m sześc. w 2004 r.
Zmiana cen za paliwo gazowe jest spowodowana znaczącymi, nieprzewidywalnymi zmianami warunków prowadzenia działalności obrotu gazem z zagranicą w części dotyczącej zakupów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf, korekta cena może nastąpić w przypadku zakupu paliw gazowych po cenach wyższych o więcej niż 5% (lub niższych o więcej niż 5 %) w stosunku do cen przyjętych do kalkulacji w taryfie, ale nie częściej niż raz na kwartał. Niespotykany, wysoki poziom cen ropy oraz zmiana dotychczasowych tendencji ich kształtowania, wpływają na ustalenie się cen oleju lekkiego i ciężkiego pod koniec ubiegłego roku oraz obecnie na wysokim poziomie. Te czynniki w znacznym stopniu wyznaczają wysokość cen gazu i w bezpośredni sposób wpływają na wzrost kosztów związanych z zakupem przez PGNiG SA gazu ziemnego z importu.
Powrót