Drukuj

06.04.2005 Umorzenie euroobligacji

PGNiG zakończyło restrukturyzację swojego zadłużenia w celu wdrożenia rządowego programu restrukturyzacji oraz umożliwienia debiutu giełdowego.

PGNiG informuje, iż Spółka w pełni zakończyła restrukturyzację swojego zadłużenia w celu realizacji rządowego „Programu restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG S.A.” oraz umożliwienia przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej Spółki.
W procesie restrukturyzacji zadłużenia rozpoczętym 1 marca 2005 roku, Spółka uzyskała wymagane zgody wierzycieli i w pełni wdrożyła zmiany zapisów umów kredytów bankowych o wartości ponad 900 milionów Euro oraz do 6 kwietnia 2005 roku przeprowadziła i sfinansowała umorzenie wszystkich euroobligacji o wartości 678,7 miliona Euro, kuponie 6,75% i zapadalności w 2006 roku. Zmiany umów kredytowych oraz refinansowanie euroobligacji pozwalają Spółce na poczynienie ostatecznych kroków związanych z planowaną restrukturyzacją, w tym podpisanie umów związanych z leasingiem majątku przesyłowego oraz przekazanie akcji Operatora Systemu Przesyłowego Skarbowi Państwa, bez konieczności uzyskania dalszych zgód wierzycieli.
Prezes Marek Kossowski komentuje „W pełni wypełniamy założenia Programu rządowego z 2004 roku w uzgodnionym harmonogramie. Ponadto, jesteśmy niezmiernie zadowoleni z szybkiej i pozytywnej reakcji naszych kredytodawców i uzyskania ich wsparcia dla wdrożenia Programu, co między innymi umożliwia debiut giełdowy Spółki w czerwcu bieżącego roku. Również, dzięki restrukturyzacji zadłużenia uzyskaliśmy większą elastyczność w zarządzaniu grupą kapitałową”.
Citigroup pełniło rolę wyłącznego doradcy przy restrukturyzacji kredytów bankowych oraz umorzeniu euroobligacji Spółki.
***

Przedterminowe umorzenie obligacji przez Spółkę usuwa związane z nimi kowenanty finansowe (ograniczenia finansowe), wśród nich budzący w przeszłości największe obawy agencji ratingowych, tzw. rating trigger (cyngiel ratingowy), który mógł negatywnie wpłynąć na płynność Spółki. Brak konieczności każdorazowego proszenia o zgodę obligatariuszy w bardzo sformalizowany sposób na realizację planowanych działań restrukturyzacyjnych, w tym też na wykonanie postanowień „Programu restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG S.A.” w znaczący sposób usprawni dalszy proces restrukturyzacji firmy. Uzyskana zgoda banków na zbycie udziałów w PGNiG-Przesył oraz na oddanie w leasing majątku przesyłowego umożliwia dokonanie tych czynności i jednocześnie otwiera drogę zgodnie z zapisami ww. Programu do notowania Spółki na rynkach giełdowych, która to już jako podmiot publiczny będzie mogła liczyć na ułatwiony dostęp do środków pozyskiwanych z rynku kapitałowego oraz poprzez swą transparentność oczekiwać korzystniejszych warunków finansowania na rynku pieniężnym.
Powrót