Drukuj

12.08.2005 Stanowisko Zarządu PGNiG SA w sprawie wstrzymania dostaw gazu odbiorcom zalegającym z opłatami za gaz

W zawiązku z komunikatem Związkowej Komisji Koordynacyjnej PGNiG S.A. w sprawie harmonogramu ogłaszania listy dłużników celem wstrzymania dostaw, Zarząd PGNiG S.A. informuje, że dołoży starań, aby wyłączenia w ramach protestu Związków Zawodowych dokonane były zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Wszystkie zaplanowane wyłączenia będą prowadzone zgodnie z procedurą wyłączeniową przewidzianą w Prawie Energetycznym i będą dotyczyć tych odbiorców, którzy najdłużej zalegają z płatnościami za gaz narażając Grupę Kapitałową PGNIG na straty.

Zgodnie z art. 6 ust. 3a Prawa Energetycznego przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych mogą wstrzymać dostawę paliwa gazowego w sytuacji, gdy odbiorca zwleka z zapłatą za pobrane paliwo gazowe co najmniej miesiąc po upływie terminu płatności. W swoim stanowisku ogłoszonym w dniu 29 marca 2005 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedstawił obowiązki, które każde przedsiębiorstwo energetyczne musi wypełnić, aby odłączenie dłużników odbyło się zgodnie z prawem. Konieczne jest wysłanie do dłużnika powiadomienia na piśmie zwierającego: 1) pouczenie o treści art. 6 ust. 3a ustawy – Prawo Energetyczne, 2)informację o upływie miesięcznego terminu zwłoki w realizacji płatności za dostarczone energię elektryczną, paliwo gazowe lub ciepło, 3) wskazanie dodatkowego dwutygodniowego terminu do zapłaty zaległych i/lub bieżących należności, 4)informację o skutkach nieuregulowania tych należności tj. o możliwości wstrzymania dostaw po upływie wskazanego terminu i zamiarze wypowiedzenia umowy.
Wszystkie wyłączenia, które w ramach protestów Związków Zawodowych mogą nastąpić w najbliższych tygodniach były lub będą poprzedzone stosowną procedurą wynikającą z obowiązującego prawa. Wstrzymanie dostaw gazu będzie miało miejsce wyłącznie w wypadku, gdy po spełnieniu tej procedury odbiorca gazu zalegający z płatnościami wciąż będzie odmawiał ich uregulowania.
Problem zalegania z płatnościami za dostawy gazu jest istotnym problemem w działalności Grupy Kapitałowej PGNiG. Na koniec I kwartału 2005 r. ogólna kwota należności PGNiG wyniosła 1,334 mld zł. Największy udział w wartości należności PGNiG S.A. stanowią wierzytelności zakładów azotowych - łącznie 435 mln (w tym ponad 406 mln stanowią należności czterech jednoosobowych spółek Skarbu Państwa z sektora tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej tj. Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., Zakłady Chemiczne Police S.A., Zakłady Azotowe Puławy S.A. oraz Zakłady Azotowe w Tarnowie - Mościcach S.A.) Inne grupy dłużników to huty żelaza i stali (ponad 227,3 mln zł) oraz huty szkła (ponad 57 mln zł).
W wypadku sześciu Spółek Gazownictwa (100 proc spółek - córek PGNiG S.A.) zajmujących się sprzedażą gazu dla średnich odbiorców przemysłowych czy odbiorców indywidualnych, łączna kwota wymagalnych roszczeń wyniosła na koniec 2004 r. ponad 306,7 mln zł. Wśród spółek najwyższy poziom wierzytelności posiada Górnośląska Spółka Gazownictwa z siedzibą w Zabrzu (prawie 65 mln zł) i Mazowiecka Spółka Gazownictwa z siedzibą w Warszawie (blisko 60 mln zł).
Powrót