Drukuj

03.04.2007 Powstała Społeczna Rada Konsultacyjna do spraw budowy terminalu LNG w Świnoujściu

Dzisiaj w Szczecinie w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie założycielskie Społecznej Rady Konsultacyjnej do spraw budowy terminalu LNG w Świnoujściu. Przewodniczącym Rady został Robert Krupowicz-wojewoda zachodniopomorski, natomiast wiceprzewodniczącym Jakub Szumin-prezes Federacji Zielonych GAJA.

Zadaniem Rady będzie obserwowanie i konsultowanie spraw ważnych dla mieszkańców regionu związanych z budową terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Rada skupia przedstawicieli władz województwa zachodniopomorskiego i Świnoujścia, organizacji ekologicznych i turystycznych oraz mieszkańców Świnoujścia. W skład Rady zostali także powołani przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG), który realizuje inwestycję. Społeczna Rada Konsultacyjna ds. budowy terminalu LNG w Świnoujściu została powołana z inicjatywy Roberta Krupowicza, wojewody zachodniopomorskiego. Rada będzie działała przy wojewodzie przez cały okres realizacji inwestycji.

- Budowa terminalu LNG w Świnoujściu jest jedną z największych inwestycji realizowanych w naszym rejonie. Jest to także inwestycja szczególnie ważna dla zapewnia bezpiecznych dostaw gazu dla wszystkich odbiorców w Polsce. Powołujemy Społeczną Radę Konsultacyjną, ponieważ chcemy, aby ta strategiczna inwestycja realizowana w naszym rejonie była na bieżąco konsultowana ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Mamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu powstanie z poszanowaniem interesów wszystkich grup społecznych oraz z zachowaniem turystycznych i przyrodniczych walorów Świnoujścia. - powiedział Robert Krupowicz, wojewoda zachodniopomorski.

Posiedzenia Rady będą się odbywały co miesiąc. Podczas cyklicznych spotkań członkowie Rady będą konsultować poszczególne zagadnienia dotyczące kolejnych etapów realizacji inwestycji. Swoich przedstawicieli w Radzie będzie miał również inwestor - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

- Zdajemy sobie z sprawę ze znaczenia i wpływu inwestycji na rozwój miasta. Zależy nam, aby przed przystąpieniem do budowy terminalu LNG, przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne. Na forum Rady łatwiej będzie nam przekazywać informacje o przebiegu inwestycji i podtrzymywać dialog ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.- powiedział Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes zarządu PGNiG odpowiedzialny za strategiczne projekty spółki.

Powrót