Drukuj

09.11.2016 PGNiG: Zwiększenie dostępu Gazpromu do gazociągu OPAL jest skrajnie niekorzystne dla całej Europy Środkowo-Wschodniej

Komisja Europejska 28 października 2016 r. poinformowała o udostępnieniu Gazpromowi dodatkowej przepustowości gazociągu OPAL. Jednak do tej pory nie opublikowano treści tej decyzji. Taka sytuacja blokuje PGNiG w podjęciu działań prawnych, stąd dzisiejszy apel spółki do Komisji Europejskiej o niezwłoczne oficjalne ogłoszenie decyzji dot. gazociągu OPAL.

Zwiększenie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem OPAL z 50 proc. do 80 proc. to działanie skrajnie niekorzystne dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy gotowi do podjęcia wobec Komisji Europejskiej i niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur wszystkich możliwych kroków prawnych, które doprowadzą do stwierdzenia niezgodności tych działań z prawem europejskim. Dlatego apelujemy do  Komisji o jak najszybsze opublikowanie tej decyzji – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. – W ramach poczynionych przygotowań już podjęliśmy współpracę z renomowaną Kancelarią Prawną Kochański, Zięba i Partnerzy wspieraną przez prof. Cezarego Mika i prof. Marka Szydło. Nie rezygnujemy również z innych dopuszczalnych przepisami prawa działań zmierzających do zablokowania kroków, które w naszej opinii godzą w bezpieczeństwo energetyczne Europy – dodał.

Informację o decyzji zatwierdzającej wcześniejsze rozstrzygnięcie Bundesnetzagentur Komisja Europejska podała 28 października 2016 roku. Jak dotychczas nastąpiło to jednak wyłącznie w formie komunikatu prasowego. Sytuacja taka powoduje, że Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA nie ma obecnie możliwości podjęcia kroków prawnych w tej sprawie. Decyzję Komisji Europejskiej zaskarżyć można bowiem nie wcześniej niż w momencie jej oficjalnego opublikowania i nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia takiej publikacji.

W zgodnej opinii polskiego rządu, PGNiG oraz wielu innych podmiotów gospodarczych z naszego regionu Europy udostępnienie Gazpromowi większej przepustowości gazociągu OPAL spowoduje dalsze umocnienie monopolistycznej pozycji tej firmy.

Zgodnie z zapowiedziami planowane jest zwiększenie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem OPAL do poziomu 80 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream 1 Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m³ gazu więcej niż był w stanie zatłoczyć do tej pory.

OPAL to gazociąg przesyłowy biegnący na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy o maksymalnej przepustowości ok. 35 mld m3. Stanowi przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. Punkt wejścia znajduje się nad Morzem Bałtyckim w miejscowości Greifswald, a wyjście na granicy niemiecko-czeskiej w miejscowości Brandov.

Równie zdecydowane kroki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podejmie odnośnie ewentualnej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej rezygnacji z nałożenia na Gazprom kar za łamanie przepisów konkurencji na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Także w tym zakresie Spółka skorzysta ze wsparcia renomowanych doradców prawnych, mających doświadczenie w postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Powrót