Drukuj

12.10.2010 PGNiG SA zwiększa wydobycie gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zakończyło budowę nowej kopalni gazu ziemnego Wielichowo w okolicach Grodziska Wielkopolskiego. Kopalnia Wielichowo jest ściśle powiązana z dwiema innymi oddanymi inwestycjami PGNiG SA w tym rejonie: podziemnym magazynem gazu Bonikowo oraz odazotownią Grodzisk. Dzięki tym inwestycjom krajowe wydobycie gazu ziemnego w przeliczeniu na gaz wysokometanowy wzrośnie o ok. 200-300 mln m sześc. rocznie.

Łączna wartość trzech inwestycji, zrealizowanych na obszarze działania Oddziału PGNiG SA w Zielonej Górze, których oficjalne oddanie do użytku odbyło się 12 października 2010 roku, wyniosła ok. 500 mln złotych.

- Zakończenie budowy kopalni Wielichowo oraz podziemnego magazynu gazu Bonikowo , zgodnie z przyjętym harmonogramem, jest dowodem na to, że PGNiG SA konsekwentnie realizuje swoje strategiczne zadania, których celem jest zwiększenie krajowego wydobycia gazu, a także wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu - powiedział Michał Szubski, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Większe wydobycie i wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu przyczynią się  do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz pomogą elastycznie reagować na wszelkie zakłócenia w regularnych dostawach paliwa.

Na budowę kopalni Wielichowo, którą rozpoczęto w czerwcu 2009 roku wydano ok. 200 mln złotych. Kopalnia będzie prowadzić eksploatację złóż Wielichowo-Ruchocice, a gaz tam pozyskiwany skierowany zostanie do instalacji Odazotowni Grodzisk. Eksploatacja złóż Wielichowo-Ruchocice z podłączeniem odwiertów Elżbieciny, Jabłonna i Łęki prowadzona będzie w systemie kolektorowego zbioru gazu z 10 odwiertów. System ten umożliwia prowadzenie inwestycji etapowo, tzn. pozwala na sukcesywne podłączenie kolejnych 5 odwiertów przy równoczesnej eksploatacji instalacji tzw. ośrodka centralnego, czyli głównej instalacji w kopalni która przygotowuje gaz pobierany z różnych odwiertów do przesłania do odazotowni. Dzięki temu podłączanie kolejnych odwiertów do ośrodka centralnego odbywa się bez konieczności jego rozbudowy.

Łączne zasoby wydobywalne ze złóż Wielichowo, Ruchocice, Łęki, Elżbieciny i Jabłonna są szacowane na ponad 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego. Wydobycie z poszczególnych złóż uzależnione będzie m.in. od możliwości odbioru przez system gazowy i odazotownię Grodzisk.

Odazotownia Grodzisk jest najnowocześniejszym obiektem w polskim górnictwie naftowym. Instalacja powstała w celu wykorzystania dużych zasobów gazu zaazotowanego w rejonie Grodziska Wielkopolskiego, Babimostu i Międzychodu - zarówno ze złóż odkrytych już w latach 80., jak i tych, które pozyskano w ostatnich latach. Koszt budowy nowoczesnej odazotowni Grodzisk jest wyniósł jedynie ok. 120 mln złotych.

Inwestycja PMG Bonikowo którego budowę rozpoczęto w kwietniu 2009 roku, kosztowała ok. 170 mln zł. Oddany właśnie do eksploatacji PMG Bonikowo, jest zlokalizowany w województwie wielkopolskim w powiatach Kościan i Grodzisk Wielkopolski. Jego pojemność to 200 mln m sześc. Magazyn został wybudowany na bazie częściowo sczerpanego złoża gazu ziemnego Bonikowo. Maksymalna wydajność zatłaczania gazu do magazynu Bonikowo wyniesie 1,68 mln m sześc. na dobę oraz 70 tys. m sześc. na godzinę. Maksymalna wydajność odbioru gazu z magazynu wyniesie 2,40 mln m sześc. na dobę oraz 100 tys. m sześc. na godzinę.

PMG Bonikowo będzie stabilizował prace systemu gazu zaazotowanego oraz zapewni lepsze zarządzanie zdolnościami produkcyjnymi okolicznych złóż. Będzie on zasilany gazem zaazotowanym z dwóch kierunków: węzła rozdzielczego Kościan oraz gazociągu przesyłowego Krobia-Grodzisk. Cykl zatłaczania i odbioru gazu z magazynu realizowany będzie za pomocą dwóch odwiertów Bonikowo-1 oraz Bonikowo 3H.

Rok 2010 jest jednym z najbardziej intensywnych pod względem inwestycji w sektorze upstreamu w historii PGNiG SA. W sumie na poszukiwania złóż, wydobycie oraz budowę i rozbudowę podziemnych magazynów gazu spółka przeznaczy ok. 4 mld zł.

Zgodnie z przyjętą dwa lata temu Strategią Rozwoju PGNiG SA do 2015 roku wydobycie gazu ziemnego ze złóż krajowych w ciągu najbliższych lat wyniesie ok. 4,5 mld m sześc. rocznie, a pojemności podziemnych magazynów gazu wzrosną z  obecnych 1,6 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy

Powrót