Drukuj

20.02.2008 PGNiG SA skorygowało wniosek taryfowy

PGNiG S.A. w dniu 20 lutego 2008 r. złożyło w Urzędzie Regulacji Energetyki skorygowany - zgodnie z nowym Rozporządzeniem taryfowym - wniosek o zatwierdzenie Taryfy dla Paliw Gazowych. Koncern wnioskuje o około 30 procentową podwyżkę cen gazu, czyli znacznie więcej niż wnioskowane było to w listopadzie 2007 roku. PGNiG S.A. chce, aby nowa taryfa obowiązywała do końca roku.

W złożonym w listopadzie ub. roku Wniosku termin obowiązywania Taryfy dla paliw gazowych został określony jedynie na I kwartał 2008 r., czyli obowiązywałaby ona do dnia 31 marca 2008 r. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż do tej pory trwa postępowanie taryfowe przed Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie wnioskowanej przez przedsiębiorstwo Taryfy i do tej pory nie było decyzji w sprawie jej zatwierdzenia, PGNiG S.A. musi sprzedawać gaz, którego cena została wyliczona na podstawie wskaźników obowiązujących w 2006 roku.

Tymczasem wysokie koszty zakupu gazu z importu wyrażone w walutach (które wzrosły o ponad 40 procent), wynikają z utrzymywania się wysokiego poziomu cen ropy naftowej i paliw ropopochodnych na rynkach międzynarodowych. Brak nowej Taryfy jest tym samym równoznaczny z uzyskaniem w I kwartale 2008 r. niższych przychodów od odbiorców niż zakładanych, w związku ze wzrostem kosztów pozyskania gazu. Taka sytuacja naraża przedsiębiorstwo na straty.

Niestabilność cen ropy na rynku międzynarodowym wpływa na to, że wcześniejsze przewidywania analityków dotyczące prognoz cen nie znajdują obecnie potwierdzenia. W ostatnim czasie ceny ropy pobijały historyczne rekordy co spowodowało, że ceny paliw ropopochodnych mają silną tendencję wzrostową. Należy zwrócić uwagę, że cena za paliwo gazowe, która aktualnie obowiązuje, została skalkulowana w okresie, kiedy ceny ropy były na poziomie ok. 61 USD/bbl. Aktualnie od kilku miesięcy ceny ropy są na poziomie ponad 90 USD/bbl.

Dla zobrazowania powyższej sytuacji na wykresie poniżej przedstawiono ceny ropy w latach IV kwartał 2006 - I kwartał 2008 r.:

1.JPG

Źródło: Rzeczpospolita

Decydujące znaczenie dla wysokości kosztów zakupu gazu z importu mają również założenia dotyczące kursów walutowych. Sytuacja na rynkach walutowych w ostatnim okresie jest niestabilna. W tym przypadku jednak kurs dolara jest na poziomie bardzo niskim (najniższym w ciągu ostatnich lat). Jednak bardzo wysoki wzrost cen ropy i paliw ropopochodnych spowodował, że pomimo niskiego poziomu kursu dolara, i tak poziom kosztów pozyskania gazu z importu planowany na 2008 r. będzie na poziomie dużo wyższym niż w 2007 r.

Dla zobrazowania notowań kursów walut na wykresie poniżej przedstawiona notowania na podstawie NBP z ostatnich 10 miesięcy.

2.JPG

Ponadto w 2007r. w ramach Grupy Kapitałowej PGNiG dokonana została integracja całości działalności w zakresie obrotu hurtowego i detalicznego paliwami gazowymi w ramach nowo powstałego Oddziału Handlowego PGNiG S.A. Dokonane zmiany organizacyjne były konieczne ze względu na zapisy zawarte w Prawie Energetycznym oraz Dyrektywie 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającej Dyrektywę 98/30/WE. Konsekwencją zmian w ustawie Prawo energetyczne była konieczność dostosowania aktów wykonawczych do tej ustawy, w szczególności zaś rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (tzw. rozporządzenie taryfowe).

Mając na względzie przedstawione przez PGNiG S.A. we Wniosku uzasadnienie, Spółka ma nadzieję, że zatwierdzenie przez Prezesa URE Taryfy dla Paliw Gazowych umożliwi wejście w życie nowej taryfy najpóźniej od 1 kwietnia 2008 r.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik PGNiG S.A.

Aby lepiej zobrazować, jak nowe taryfy mogą się przełożyć na rachunki użytkowników, proponujemy następujące przykłady:

Odbiorca zużywający gaz do podgrzewania posiłków (grupa taryfowa W-1)

Przed zmianą średnia płatność za gaz: ~ 19,5 zł/m-c

Po zmianie średnia płatność za gaz: ~ 22 zł/m-c

Miesięczna różnica w płatnościach: ~ 2,5 zł

Różnica procentowa: ~ 13 %

Odbiorca zużywający gaz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (grupa taryfowa W-2)

Przed zmianą średnia płatność za gaz: ~ 63,5 zł/m-c

Po zmianie średnia płatność za gaz: ~ 75 zł/m-c

Miesięczna różnica w płatnościach: ~ 11 zł

Różnica procentowa: ~ 18 %

Odbiorca zużywający gaz do ogrzewania domów (grupa taryfowa W-3)

Przed zmianą średnia płatność za gaz: ~ 204 zł/m-c

Po zmianie średnia płatność za gaz: ~ 267 zł/m-c

Miesięczna różnica w płatnościach: ~ 63 zł

Różnica procentowa: ~ 30 %

Kalkulacja oparta jest na wnioskowanych do Prezesa URE cenach za paliwo gazowe i stawkach opłat abonamentowych przy założeniu, że opłaty transportowe pozostają na niezmieniony poziomie. Porównania dokonano na podstawie jednej z obowiązujących jeszcze obecnie Taryfie Spółki Gazownictwa, w oparciu o która PGNiG dokonuje rozliczeń z częścią swoich odbiorców.

Powrót