Drukuj

30.07.2010 PGNiG SA będzie sprzedawać gaz do KGHM Polska Miedź SA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podpisało 30 lipca br. umowę z KGHM Polska Miedź SA na sprzedaż 266 mln m3 gazu ziemnego rocznie. Jej szacunkowa wartość wynosi ok. 4,0 mld zł.

Ze względu na trwające inwestycje, umowa przewiduje rozpoczęcie dostaw gazu do KGHM Polska Miedź 1 lipca 2012 roku z możliwością przesunięcia tego terminu do 31 grudnia 2012 roku.

Umowa dotyczy sprzedaży gazu ziemnego na cele energetyczne - zasilanie dwóch bloków gazowo-parowych o mocy 45 MWe każdy - do punktów zdawczo-odbiorczych w Głogowie (Żukowice) i Polkowicach. Gaz będzie dostarczany za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o.

Nowy kontrakt obowiązywać będzie od dnia jego podpisania do dnia 30 czerwca 2033 roku. Zawarcie nowej umowy wiąże się z rozwiązaniem dwóch wcześniejszych umów sprzedaży gazu ziemnego na cele energetyczne do punktów odbioru w Żukowicach oraz w Polkowicach.

Szacowana maksymalna wysokość kar umownych może przekroczyć 10% wartości Umowy, a ich wysokość zależy od ilości zamówionego i nieodebranego przez KGHM Polska Miedź SA gazu. Umowa nie zawiera zapisów, które przewidywałyby możliwość dochodzenia dodatkowego odszkodowania ponad wysokość tych kar.

Umowa z KGHM Polska Miedź to kolejny krok na drodze realizacji strategii PGNiG SA, która przewiduje zwiększenie zużycia gazu w Polsce z obecnego poziomu ok. 14 mld m. sześc. do ok. 17-18 mld m sześc. rocznie w 2015 r., z czego 2 mld m sześc. zostanie przeznaczone na dostawy surowca do elektrowni zasilanych gazem ziemnym.

W połowie czerwca br. PGNiG podpisało umowę na dostawy ok. 450 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie do Grupy Lotos. Dostawy w początkowej wysokości ok. 400 mln m sześc. mają rozpocząć się w 2012 r.

W maju br. PGNiG SA poprzez swoją spółkę zależną PGNiG Energia podpisało z Tauron Polska Energia SA umowę związaną z budową oraz eksploatacją zasilanej gazem ziemnym elektrociepłowni z blokiem gazowo-parowym. Rocznie blok będzie zużywał ok. 550 mln metrów sześciennych gazu, a jego eksploatacja rozpocznie się w 2014 roku.

Powrót