Drukuj

31.08.2010 PGNiG Norway pozyskuje finansowanie

PGNiG Norway w dniu 31 sierpnia 2010 r. podpisało umowę kredytową w wysokości 400 milionów dolarów („Kredyt") z siedmioma bankami (Crédit Agricole CIB, BNP Paribas, Société Générale, Natixis, The Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ, UniCredit Bank AG, KBC). Jest to kolejny istotny krok, który zabezpiecza finansowanie dla projektów inwestycyjnych Grupy PGNiG.

ObrazekJest to pierwsze w historii PGNiG finansowanie w ramach formuły Reserved Based Loan („kredyt w oparciu o rezerwy"), w którym podstawowe zabezpieczenie dla kredytodawców stanowi konkretne złoże ropy i gazu. Kredyt będzie stanowił jeden z kluczowych elementów finansowania PGNiG w najbliższych latach. Zapewni on środki niezbędne do ukończenia projektu Skarv i umożliwi bardziej elastyczne kształtowanie planów dotyczących działalności poszukiwawczej i wydobywczej w innych obszarach. Formuła Reserve Based Loan sprawia, że Kredyt będzie miał niewielki wpływ na zdolność pozyskania finansowania przez PGNiG SA Wynika to z faktu, że Kredyt będzie zabezpieczony na norweskich aktywach i nie będzie wprost obciążać działalności w Polsce. Co istotne, zapewni także dodatkowe oszczędności dla Grupy PGNiG w obszarze kosztów finansowych.

Kredyt ma charakter odnawialny i został udzielony na okres siedmiu lat. Zabezpiecza on potrzeby kapitałowe, wynikające z działalności Grupy PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Podstawowym celem kredytu jest finansowanie nakładów w ramach projektu zagospodarowania złoża Skarv. PGNiG Norway ma jednak możliwość elastycznego wykorzystania środków, które pozostaną do dyspozycji po sfinansowaniu projektu Skarv.

Wysokość możliwych do pozyskania środków opiera się na wartości złoża Skarv. W ostatnich miesiącach banki dokonały szczegółowej oceny projektu Skarv i spółki PGNiG Norway, w tym dokonały weryfikacji wielkości rezerw i planów wydobycia. Projekt Skarv uzyskał bardzo dobrą ocenę od zespołów technicznych, pracujących w bankach, która umożliwiła wynegocjowanie atrakcyjnych warunków Kredytu.Obrazek

Podpisanie umowy potwierdza spory potencjał złoża Skarv, które jeszcze przed rozpoczęciem produkcji może stanowić podstawę pozyskania Kredytu. Udziały w złożu Skarv (11,9175%) zostały zakupione przez spółkę PGNiG Norway w 2007 roku i od tego czasu prowadzone jest jego zagospodarowanie. Skarv to obecnie największy projekt wydobywczy realizowany w Norwegii. Aktualny stan zaawansowania projektu wynosi około 85%, a rozpoczęcie produkcji ma nastąpić w drugiej połowie 2011 roku. W chwili obecnej najbardziej zaawansowane prace toczą się w stoczni w Korei, którą wkrótce opuści platforma wydobywcza typu FPSO. Będzie to największa tego typu jednostka na świecie o wymiarach 292x51 metrów. Równocześnie w Norwegii trwa wiercenie otworów produkcyjnych i przygotowanie instalacji podmorskich, które zostaną podłączone do jednostki FPSO. Cały projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem i budżetem.

Do końca 2009 roku PGNiG SA zainwestowało w Norwegii około 760 milionów dolarów, z których około 660 milionów dolarów zostało przeznaczone na projekt Skarv (360 milionów stanowiła cena zakupu złoża i 300 milionów dolarów wyniosły inwestycje w latach 2007-09). Dla ukończenia projektu konieczne jest zainwestowanie około 300 milionów dolarów w latach 2010-13. Środki te pozostaną pozyskane w całości z Kredytu. Łączna wartość inwestycji w projekt Skarv (960 milionów dolarów) jest zgodna z informacjami, przekazywanymi przez PGNiG SA w 2007 roku.

ObrazekProjekt Skarv to pierwszy zagraniczny projekt w Grupie PGNiG, który przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne. Już w 2011 roku PGNiG Norway rozpocznie produkcję ropy i gazu, która w 2012 roku ma osiągnąć wartość 0,5 mln ton ropy rocznie oraz 0,4 mld m3 gazu ziemnego. Przy obecnych cenach rynkowych, taki wolumen pozwoli na osiągnięcie w Norwegii przychodów w wysokości ponad 300 milionów dolarów w 2012 roku. Należy dodać, że przychody będę generowane przy stosunkowo niewielkich kosztach własnych.

Dodatkowa wartość ekonomiczna dla Grupy PGNiG może zostać uzyskana poprzez odkrycie nowych złóż w Norwegii. Koncesje wokół złoża Skarv posiadają znaczny potencjał do dalszych poszukiwań ropy i gazu. W 2010 roku PGNiG Norway dokonało wraz ze swoimi partnerami odkrycia złoża Snadd North, o szacowanych zasobach od 57 do 100 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Łączne zasoby wydobywalne w złożach Skarv, Snadd i Idun, które przypadają na PGNiG Norway wynoszą ponad 66 milionów baryłek ekwiwalentu ropy i gazu. To prawie 10% łącznych zasobów Grupy PGNiG. PGNiG Norway realizuje obecnie ambitny plan pozyskania nowych złóż ropy i gazu. Środki z Kredytu pomogą płynnie realizować ten program. Przez najbliższe siedem lat spółka będzie miała zapewnioną płynność niezależnie od sytuacji rynkowej, o ile nie zostaną przekroczone zobowiązania określone w umowie kredytowej.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy PGNiG SA

Powrót