- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
- 2006
- 2005
- 2004
- 2003
- 2002
- 2001
- 2000
29.09.2009 PGNiG Energia - powstaje nowy segment biznesowy
28 września 2009 r. Rada Nadzorcza PGNiG SA pozytywnie zaopiniowała wniosek Zarządu Spółki do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w sprawie powstania spółki PGNiG Energia SA. Zgodnie z założeniami przyjętymi w Strategii Spółki działalność w obszarze elektroenergetycznym w Grupie Kapitałowej PGNiG stanowić będzie nowy segment biznesowy. PGNiG Energia będzie angażować się w projekty związane z budową bloków energetycznych, inwestycje w zasilane gazem ziemnym instalacje kogeneracyjne oraz pilotażowe projekty biogazowe. Ponadto prowadzić będzie działalność handlową na hurtowym rynku energii elektrycznej, oraz zapewni optymalizację zakupów energii elektrycznej na potrzeby całej Grupy Kapitałowej.
Aktywność PGNiG SA w segmencie elektroenergetyki wynika z przyjętej strategii, która zakłada posiadanie w roku 2015 przynajmniej 300 MW własnych mocy wytwórczych, co wiązać będzie się z realizacją kilku lub kilkunastu projektów inwestycyjnych o różnej wielkości. W celu sprawnego zarządzania taką liczbą projektów inwestycyjnych, celowe jest utworzenie dedykowanych struktur organizacyjnych, pozwalających na efektywną realizację prac projektowych oraz planowanych inwestycji. Dlatego właśnie tworzona jest spółka PGNiG Energia.
Analizy sektora elektroenergetycznego wskazują na konieczność rozbudowy mocy wytwórczych w Polsce. Rozwój polskiej gospodarki spowoduje w nadchodzących latach wzrost popytu na energię elektryczną. Z tych powodów, w perspektywie kolejnych lat Grupa Kapitałowa PGNiG będzie angażować się w projekty rozwoju źródeł energii elektrycznej wykorzystujących gaz ziemny jako paliwo. Będą one miały istotny wymiar w postaci budowy rynku gazu i zwiększania popytu na ten surowiec. Należy przy tym podkreślić, iż projekty te wpisują się w realizację polityki energetycznej Polski, związanej ze zwiększaniem efektywności produkcji czystej energii elektrycznej.
Obecna działalność Grupy Kapitałowej PGNiG w segmencie elektroenergetyki ogranicza się do produkcji energii elektrycznej i ciepła w ramach niewielkich, przykopalnianych instalacji wytwórczych o łącznej mocy ok. 2,3 MW. Liczba ta ulegnie istotnemu powiększeniu po zakończeniu realizacji prowadzonych obecnie projektów zakładających budowę nowych mocy wytwórczych m.in. w ramach rozbudowy magazynu w Wierzchowicach oraz zagospodarowania złoża Lubiatów-Międzychód-Grotów. W ramach tych projektów powstaną źródła wytwarzające energię o łącznej mocy kilkudziesięciu MW.
PGNiG SA jest już aktywnie zaangażowane w kilka dużych projektów energetycznych, mających na celu budowę elektrowni bądź elektrociepłowni zasilanych gazem ziemnym. Projekty te realizowane są we współpracy z elektroenergetycznymi partnerami branżowymi. Najbardziej zaawansowanym projektem jest budowa bloku parowo-gazowego w Stalowej Woli (we współpracy z Grupą Tauron) oraz budowa źródła kogeneracyjnego w Gdańsku (we współpracy z Energą oraz Grupą Lotos). Realizacja tak dużych inwestycji pozwoli firmie na stworzenie solidnego fundamentu do budowy segmentu "elektroenergetyka", a docelowo na przekształcenie Grupy Kapitałowej PGNiG w nowoczesne, zintegrowane przedsiębiorstwo multienergetyczne.
Kapitał zakładowy Spółki PGNiG Energia SA z siedzibą w Warszawie wyniesie 5 000 000,00 zł (słownie: pięć milionów złotych), który dzieli się na 50 000 akcji zwykłych o wartości nominalnej 100 zł każda. Wszystkie akcje w nowo utworzonej spółce obejmie PGNiG SA.
Joanna Zakrzewska
Rzecznik Prasowy PGNiG SA