Drukuj

27.06.2010 Oświadczenie PGNiG SA do artykułu Gazety Wyborczej z dn. 26.06.2010

W związku artykułem pt. „Gazprom zarobi na Polsce", opublikowanym w Gazecie Wyborczej oraz „Gazprom dostał w Polsce większe ulgi niż na Białorusi" na portalu wyborcza.biz, w dniu 26 czerwca 2010 roku, informujemy, że tezy postawione w tytułach artykułów są nieprawdziwe, a informacje na temat warunków negocjowanej umowy gazowej przedstawione nierzetelnie.

Nie jest prawdziwe twierdzenie, że „Polacy darują Rosjanom 180 mln dolarów długu", zwłaszcza w kontekście poprzedzającego go zdania, że „wczoraj zaczęły wychodzić kolejne niepokojące szczegóły porozumienia z Rosjanami". Nie jest to prawda, ponieważ o szczegółach negocjowanego kontraktu PGNiG SA informowało wielokrotnie opinię publiczną, również Autora publikacji. Także o tym, że PGNiG SA otrzyma od Gazpromu za nie płacone należności rekompensatę szacowaną na ok. 200 -280 mln dolarów za odebrany w latach 2010-2014 gaz, ale o tym Autor nie wspomina.

Nadinterpretacją jest stwierdzenie, że stawki za transfer gazu przez Polskę są niepokojąco niskie, nawet niższe niż na Białorusi". Taryfę przesyłową zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jest ona zgodna z polskimi przepisami i nie jest objęta systemem ulg. Stawiając zarzut dotyczący stawek za przesył Autor zapomina, że niskie opłaty są korzystne dla klientów. Nie jest jednak prawdą, że obowiązujące w Polsce opłaty są niższe od tych na Białorusi. Natomiast podwyższenie stawek za przesył wiązałoby się ze wzrostem cen gazu zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i zakładów przemysłowych. Stawki taryfowe są zależne od kursu złotówki w stosunku do dolara, ale Autor ten istotny fakt pomija.

Nie jest prawdą, że na konto EuRoPol Gazu wpływały za transport gazu kwoty dające kilkaset milionów złotych zysków rocznie, a tak można sądzić na podstawie zawartej w publikacji informacji, iż „ roczne zyski netto EuRoPol Gaz przekraczały nawet 900 mln złotych", ponieważ tego typu zyski były zyskami wirtualnymi. Osiągano je przeliczając dolarowy dług EuRoPol Gazu na złotówki w związku ze zmianami kursów walutowych.

Należy jednak pamiętać, że np. w 2001 roku EuRoPol Gaz odnotował stratę powyżej 40 mln złotych, a w 2008 roku - strata sięgała powyżej 110 mln złotych. I właśnie w tym kontekście zagwarantowanie spółce rocznie 21 mln złotych dochodu, czyli ok. 1 mld złotych do czasu trwania umowy jest rozwiązaniem korzystnym. Ważna jest wynegocjowana gwarancja wydłużenia transportu gazu należącym do spółki EuRoPol Gaz gazociągiem jamalskim o dodatkowe 26 lat, czyli do 2045 roku, zwłaszcza w kontekście realizacji innych dróg przesyłu gazu z Rosji do UE. Tym bardziej, że zgodnie z aktualną umową przesył gazociągiem jamalskim jest zapewniony jedynie do 2019 roku.

Wydłużenie kontraktu na tranzyt przełoży się więc na gwarancje pracy dla ok. 300 osób zatrudnionych w EuRoPol Gazie oraz przychodów do budżetu Państwa i Gmin (z podatków: od nieruchomości, CIT, PIT) od spółki EuRoPol Gaz w wysokości ponad 4,5 mld złotych. To realne korzyści finansowe, osiągnięte w wyniku negocjacji, o których Autor nie wspomniał w swoich publikacjach.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik prasowy PGNiG SA

Powrót