Drukuj

20.09.2010 Odbiorcy przemysłowi mogą otrzymać mniej gazu w czwartym kwartale

Aby zapewnić dostawy gazu dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA może zdecydować o ograniczeniu dostaw dla przemysłu w IV kwartale 2010.

Pomimo podejmowanych od ponad roku działań, których celem było pozyskanie dodatkowych dostaw gazu ziemnego do Polski, zastępujących kontrakt ze spółką RosUkrEnergo AG, PGNiG SA może nie być w stanie dostarczyć gazu w pełnych ilościach zamówionych przez klientów przemysłowych. Dlatego, zgodnie z wymogami Ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, PGNiG SA poinformowało Operatora Systemu Przesyłowego GAZ-SYSTEM SA w ubiegłym tygodniu o braku możliwości częściowego pokrycia zapotrzebowania odbiorców przemysłowych na gaz ziemny w IV kwartale 2010 roku.

Obecna sytuacja ma związek z zerwanym kontraktem ze spółką RosUkrEnergo, który podpisano jesienią 2006 roku oraz zaniechaniem w 2006 roku budowy dwukierunkowego połączenia transgranicznego umożliwiającego m.in. import gazu ziemnego do Polski z systemu Unii Europejskiej.

W związku z wątpliwościami KE dotyczącymi aneksu do kontraktu jamalskiego na dostawę gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski nie udało się dotychczas uzupełnić brakujących ilości gazu dostarczanego do Polski z kierunku  wschodniego. W latach 2007-2008 z kierunku wschodniego Polska odbierała ok. 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z czego ok. 2,4 mld m sześc. pochodziło od RosUkrEnergo. Sytuacja zmieniła się, kiedy od 1 stycznia 2009 roku RosUkrEnergo przestał dostarczać gaz do Polski, czyli na rok przed zakończeniem kontraktu.  W 2009 roku PGNiG SA podpisało tzw. letni kontrakt z Gazprom Export. Dzięki niemu, a także dzięki spowolnieniu gospodarczemu, udało się zbilansować  potrzeby z dostawami.

Zarząd PGNiG prowadzi od prawie 12 miesięcy intensywne starania, których celem jest pozyskanie alternatywnych dostaw, uzupełniających zapotrzebowanie polskiej gospodarki.

Jednocześnie PGNiG SA z optymizmem przyjmuje komunikat z prowadzonych w minioną sobotę rozmów trójstronnych w Moskwie w sprawie nowej umowy na dostawy gazu z Rosji. Zgodnie z wynegocjowanymi warunkami PGNiG SA miało w 2010 roku zakupić od strony rosyjskiej ok. 9 mld m sześc. gazu, w 2011 ok. 9,3 mld m sześc., a od 2012 roku mogłoby sprowadzać maksymalnie 10,27 mld m sześc. z możliwością 15-procentowego zmniejszenia tej ilości w zależności od potrzeb. To oznacza, że z kierunku wschodniego do Polski płynęłoby prawie tyle samo gazu, co w latach 2006-2008, kiedy gaz ziemny dostarczała również spółka RosUkrEnergo.

Zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny w 2008 roku wyniosło 13,7 mld m sześc., a w 2009 roku ok. 13,5 mld m sześc. PGNiG szacuje, że w 2015 roku zapotrzebowanie na gaz osiągnie poziom ok. 18 mld m sześc. Spółka wydobywa rocznie ok. 4,2 mld m sześc. ze złóż krajowych, ok. 9 mld m sześc. pochodzi z importu, w tym ok. 7,5 mld m sześc. jest importowane z Rosji na podstawie obowiązującego kontraktu jamalskiego. Obecna pojemność magazynowa PGNiG SA to ok. 1,6 mld m sześc. PMG na 20 września br. wypełnione są w ponad 85 procentach. Dobowe zużycie gazu w okresie jesienno zimowym waha się od ok. 26 do 60 mln m sześc.

Dostawy gazu ziemnego z importu realizowane są obecnie zgodnie z nominacjami, złożonymi przez PGNiG, a kopalnie gazu ziemnego w Polsce pracują bez zakłóceń. Pojemności w magazynach gazu ziemnego dostępne dla PGNiG w KPMG Mogilno, PMG Husów, PMG Strachocina, PMG Brzeźnica i PMG Swarzów zostały w pełni zatłoczone. Jednocześnie, ze względu na trwający proces inwestycyjny polegający na rozbudowie PMG Wierzchowice, magazyn ten został zatłoczony do stanu 370 mln m sześc. gaz, tj. ok. 64%. Jest to ilość, którą będzie można odebrać z tego magazynu w sezonie zimowym 2010/2011.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy PGNiG SA

Powrót