- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
- 2006
- 2005
- 2004
- 2003
- 2002
- 2001
- 2000
14.06.2007 Nowe możliwości działania Grupy PGNiG w Pakistanie
Przebywająca w Pakistanie delegacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, na czele z prezesem Krzysztofem Głogowskim prowadzi rozmowy o możliwościach związanych ze zwiększeniem zaangażowania grupy PGNiG w działalność na rynku pakistańskim. Okazją do tej wizyty są obchody 10-lecia działalności Oddziału PGNiG SA w Pakistanie oraz krakowskich Poszukiwań Nafty i Gazu (PNiG Kraków).
PGNiG SA jest jedyną polska firmą, która ma koncesje na poszukiwania ropy i gazu w Pakistanie, zaś PNIG Kraków odwiercił w tym kraju ponad 500 000 m. Oprócz prac dla PGNiG SA, PNiG Krakowski realizował kontrakty dla największych światowych firm takich jak: ENI, OMV, BP, British Gas, Lasmo, czy Occidental.
Delegacja PGNIG SA i PNiG Kraków spotkała się z przedstawicielami międzynarodowych firm operujących w Pakistanie, takich jak: BP, MOL, ENI, Marigas i pakistański ODCEL. Doceniają one kompetencje i doświadczenie polskich firm i są zainteresowane dalszą współpracą z polskim biznesem. Prezes PGNiG SA Krzysztof Głogowski rozmawiał z przedstawicielami biznesu pakistańskiego zainteresowanymi współpracą nie tylko na koncesjach poszukiwawczych, ale także w szeroko rozumianej branży energetycznej. Rozmowy dotyczyły m.in. strategii pozyskiwania przez PGNIG SA dostępu do złóż w innych rejonach świata.
Na konferencji prasowej w Karachi, pytany o plany
PGNiG SA w Pakistanie Krzysztof Głogowski potwierdził zamiar aktywnego
udziału Spółki na tym rynku: „Doskonała pakistańska infrastruktura,
bliskość gazociągu głównego, łatwość w uzyskaniu dostępu do przesyłu,
brak problemów ze zbytem gazu, a przede wszystkim stabilność prawa
naftowego, bardzo przyjaznego dla inwestorów, to czynniki które
przemawiają za zasadnością poszukiwań węglowodorów przez PGNiG SA w
Pakistanie”.
Maciej Załubka, wiceprezes ds. Produkcji i Marketingu PNiG Kraków podkreślił istotną rolę rynku pakistańskiego pod względem zasobów surowcowych i możliwości współpracy w zakresie energetyki dla polskich firm. Firma planuje zwiększnie ilości urządzeń wiertniczych na tym rynku.
Krzysztof Głogowski i prezes PNiG Kraków pan Jarosław Bałasz odznaczyli zespół 12 polskich i pakistańskich pracowników najstarszej polskiej wiertni w Pakistanie.
Na 15 i 16 czerwca zaplanowano spotkanie z przedstawicielami rządu pakistańskiego oraz z inwestorami.
***
W połowie lat ‘90 Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zdecydowało się podjąć próbę wyprowadzenia usług serwisowych PGNiG SA na rynki zagraniczne. Czynnikiem przemawiającym za takim działaniem było posiadanie przez PGNiG najwyższej jakości sprzętu do poszukiwań i kurczący się rynek pracy w kraju. Zarząd PGNiG S.A. przyjął zasadę, że 5 -10% nakładów przeznaczanych corocznie na prace poszukiwawcze będzie przeznaczał na działalność zagraniczną.
W listopadzie 1997r. PGNiG SA powołało Oddział Operatorski z siedzibą w Islamabadzie. Oddział Operatorski został założony zgodnie z prawem pakistańskim narzucającym konieczność utworzenia przedstawicielstwa firmy macierzystej w tym kraju.
W okresie od lipca 1997r. do 2003r. PGNiG SA jako operator prowadziło prace poszukiwawcze na czterech blokach koncesyjnych: Khanpur West, Sabzal, Mekhtar i Sabzal - South.
Aktualnie PGNiG prowadzi poszukiwania na koncesji Kirthar zlokalizowanej w prowincji Sindh, w odległości około 500 km od Karachi. Umowę koncesyjną dla tego bloku, na okres 3 lat, podpisano 18 maja 2005 r. Operatorem bloku Kirthar jest PGNiG z udziałami w wysokości 70%, pozostałe 30% należy do firmy Pakistan Petroleum Ltd. W roku bieżącym planuje się zakończenie prac polowych na bazie których zostanie opracowany projekt prac wiertniczych. Wstępne materiały wskazują na możliwość udokumentowania struktur, które mogą być nasycone węglowodorami. Na jednej z nich planuje się usytuowanie otworu wiertniczego. W przypadku pozytywnych wyników analizy ekonomicznej, która zostanie wykonana przed decyzją ostateczną co do wiercenia, jeszcze w tym roku rozpoczęte zostaną przygotowania do realizacji otworu. Aktualnie prowadzone badania na koncesji Kirthar dają szansę na odkrycie złoża gazu i jednocześnie spełnienie wcześniejszych zobowiązań wiertniczych.
W okresie 10-lecia, w sumie PGNiG SA prowadziło badania na obszarze 13 000 km2, gdzie wykonano wiele badań geologiczno – geofizycznych i około 1000 kmb nowej sejsmiki 2D. Wykonane w obszarach koncesji badania geologiczno – geofizyczne oparte na materiałach archiwalnych i nowych pracach poszukiwawczych w znacznym stopniu pozwoliły na weryfikację budowy geologicznej tych obszarów i rozpoznanie warunków akumulacji węglowodorów.
Rozwój działalności spółek zależnych PGNiG SA
Kluczowym rokiem dla ekspansji PGNIG SA na rynek pakistański był 1997 rok. To właśnie wtedy uzyskano bloki koncesyjne na poszukiwania ropy naftowej i gazu.W tym samym 1997 roku PNiG Kraków, spółka należąca do Grupy Kapitałowej PGNIG, uzyskał swój pierwszy kontrakt na wiercenia za ropą i gazem. Krakowscy wiertnicy swoją obecność na pakistańskim rynku rozpoczęli od współpracy ze światowym operatorem Occidental.
Rozwój współpracy z międzynarodowymi operatorami oznaczał sprowadzenie do Pakistanu coraz większej grupy pracowników oraz urządzeń. W późniejszym czasie do krakowskich wiertników dołączyli krakowscy geofizycy. Geofizyka Kraków rozwinęła, podobnie jak PNiG Kraków, wszechstronną współpracę na pakistańskim rynku.
Marka PGNiG SA oraz PNiG Kraków stawała się coraz bardziej rozpoznawalna, była i jest synonimem rzetelności, fachowości i wysokich kwalifikacji personelu firm. Dzięki wprowadzeniu firm wiertniczych oraz geofizycznych na rynek pakistański, zdecydowanie wzrósł udział prac eksportowych tych firm, głównie dla operatorów zagranicznych.