- 2024
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
- 2018
- 2017
- 2016
- 2015
- 2014
- 2013
- 2012
- 2011
- 2010
- 2009
- 2008
- 2007
- 2006
- 2005
- 2004
- 2003
- 2002
- 2001
- 2000
26.10.2006 Komunikat po Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu PGNiG SA
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGNiG SA na posiedzeniu w dniu 26 października 2006 r. powołało w skład Rady Nadzorczej Jarosława Wojtowicza.
Jarosław Wojtowicz jest absolwentem Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Od stycznia 2002 jest Zastępcą Dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów w Ministerstwie Skarbu Państwa. Wcześniej zatrudniony był na stanowisku zastępcy Dyrektora Departamentu Administracyjno-Budżetowego w MSP. Jarosław Wojtowicz jest doświadczonym członkiem organów nadzorczych spółek (Zarząd Portu Gdańsk S.A., Cukrownia LEŚMERZ S.A., Cukrownia MALBORK S.A., IBIS Szubin Sp. z o.o., WUKOM Wschowa Sp. z o.o., WZT ELEMIS S.A., ostatnio Polska Agencja Prasowa S.A. i Nafta Polska S.A.).
Akcjonariusze podjęli również uchwałę w sprawie wprowadzenia zmian do statutu spółki. Zasadniczym celem dokonanych zmian była aktualizacja treści statutu i dalsze usprawnienie procesu podejmowania bieżących decyzji w spółce. Postanowiono m.in., że głos Prezesa Zarządu i Przewodniczącego Rady Nadzorczej będzie decydujący w sytuacji, gdy na daną uchwałę zostanie oddanych tyle samo głosów „za” i „przeciw”. Ponadto Rada Nadzorcza PGNiG SA została wyposażona w kompetencje w zakresie zatwierdzania sposobu wykonywania prawa głosu na zgromadzeniach wspólników (walnych zgromadzeniach) spółek, w których PGNiG SA posiada przynajmniej 50% akcji lub udziałów. Dotychczas takie kompetencje miało Walne Zgromadzenie PGNiG SA.
Akcjonariusze postanowili rozszerzyć przedmiot działalności PGNiG SA o pośrednictwo finansowe i działalność holdingów. Wprowadzenie tych zapisów było konieczne, ponieważ spółka udziela pożyczek pieniężnych w ramach Grupy Kapitałowej, a w wyniku zmian restrukturyzacyjnych i wydzielenia nowych podmiotów, PGNiG SA będzie zajmować się planowaniem strategicznym na poziomie Grupy Kapitałowej (holdingu).
Do statutu został wprowadzony zapis, na podstawie którego Skarb Państwa (jako dominujący akcjonariusz) będzie wyrażał zgodę na zmianę istotnych postanowień obowiązujących umów handlowych dotyczących importu gazu ziemnego do Polski oraz na zawarcie nowych umów. Skarb Państwa będzie także wyrażał zgodę na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych, które trwale lub przejściowo mogą pogorszyć efektywność ekonomiczną spółki, ale są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zmiany te zostały wprowadzone z uwagi na fakt, iż PGNiG SA jest spółką o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Z tego powodu zagadnienia zapewnienia ciągłości dostaw gazu i związane z tym kontrakty importowe oraz niezbędne przedsięwzięcia inwestycyjne powinny być traktowane w sposób szczególny, a decyzje Zarządu w tych sprawach poddawane ocenie dominującego akcjonariusza.
Ponadto NWZ PGNiG SA podjęło uchwały w sprawie wykreślenia z przedmiotu działalności Geovity Sp. zo.o. (spółki zależnej PGNiG) działalności rolniczej i ogrodniczej.
NWZ PGNiG SA nie podjęło uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie dopłaty do spółki InterTransGas GmbH w wysokości 40 tysięcy euro.