Drukuj

31.08.2010 GK PGNiG poprawia wynik dzięki większej sprzedaży

W I półroczu 2010 r. Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła zysk netto na poziomie 994 mln PLN poprawiając wynik o prawie 1,5 mld PLN w porównaniu z 493 mln PLN straty w I półroczu 2009 r. Tak znaczna poprawa wyniku nastąpiła dzięki wyższej rentowności sprzedaży gazu wysokometanowego oraz zwiększeniu o 7% wolumenu sprzedaży gazu na skutek niższych niż rok wcześniej temperatur w okresie styczeń-kwiecień.

Wyższa rentowność sprzedaży gazu wysokometanowego została odzwierciedlona we wzroście marży na sprzedaży tego typu gazu do 4% w I półroczu 2010 roku z minus 16% w analogicznym okresie ub.r. W głównej mierze pomogło to osiągnąć zysk operacyjny na poziomie wyższym o 1,9 mld PLN w porównaniu do wyniku za I półrocze 2009 roku. W II kwartale 2010 marża na sprzedaży gazu wysokometanowego podobnie jak rok wcześniej była ujemna i wyniosła minus 3%.

PGNiG utrzymuje stabilny wzrost produkcji gazu ziemnego, który zarówno w I półroczu jak i w II kwartale 2010 r. wyniósł 4%. Zwiększenie mocy przetwórczych odazotowni gazu zaazotowanego pozwala na zwiększenie jego wydobycia z istniejących kopalń gazu ziemnego.

W wyniku zmian w taryfach dla paliw gazowych oraz wzrostu sprzedaży gazu ziemnego, przychody ze sprzedaży wzrosły w I półroczu 2010 roku o 4% (373 mln zł), a w samym II kwartale 2010 roku o 5% (177 mln zł) w porównaniu do analogicznych okresów 2009 roku.

Wyniki GK PGNiG w I półroczu 2010 r. (mln zł)

I półrocze 2009

I półrocze 2010

Zmiana

Przychody ze sprzedaży

10 254

10 762

5%

Koszty operacyjne

13%

EBIT

(679)

1 202

n/a

Wynik netto

(493)

994

n/a

Wyniki GK PGNiG w II kwartale 2010 r. (mln zł)

II kwartał 2009

II kwartał 2010

Zmiana

Przychody ze sprzedaży

3 875

4 140

7%

Koszty operacyjne

1%

EBIT

(222)

(15)

93%

Wynik netto

(94)

7

n/a

Większa aktywność PGNiG SA w sektorze poszukiwań

PGNiG SA konsekwentnie prowadzi inwestycje w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym, m. in. zagospodarowanie największych w Polsce złóż węglowodorów Lubiatów-Międzychód-Grotów, których zakończenie jest możliwe nawet o rok wcześniej niż planowano, czyli pod koniec 2012 roku, a to by oznaczało podwojenie naszego wydobycia ropy naftowej ze złóż krajowych już w 2013 roku.

PGNiG SA przystąpiło też do aktywnego poszukiwania złóż gazu niekonwencjonalnego. W pierwszym półroczu spółka przeprowadziła dwa zabiegi szczelinowania w odwiercie Markowola-1 na złożu gazu niekonwencjonalnego na Lubelszczyźnie, po których uzyskano przypływ gazu. Obecnie spółka prowadzi analizy pod kątem wykonania kolejnych odwiertów w tym rejonie. Strategia poszukiwań złóż gazu niekonwencjonalnego zakłada racjonalizowanie kosztów, a z uwagi na to, że na oszacowanie zasobów złoża potrzeba wykonać kilkanaście kosztownych odwiertów, spółka planuje przeprowadzić próbne odwierty na innych koncesjach, by móc zdecydować gdzie prace poszukiwawcze zostaną rozszerzone. Jesienią br. spółka przystąpi do kolejnego odwiertu w północnej Polsce.

Wzrost wydobycia i sprzedaży gazu ziemnego

Segment Poszukiwanie i Wydobycie wygenerował w II kwartale 2010 roku zysk operacyjny o 198 mln zł wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na poprawę wyniku w omawianym kwartale przełożył się wzrost przychodów ze sprzedaży usług geofizyczno-geologicznych oraz poszukiwawczych.

Wydobycie gazu ziemnego wzrosło w pierwszym półroczu 2010 roku o 4% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W II kwartale 2010 roku zanotowano wzrost wydobycia surowca również o 4%, co jest efektem zwiększenia mocy przetwórczych odazotowniach.

Sprzedaż gazu ziemnego wzrosła o 7%, zarówno w I półroczu jak i w II kwartale 2010 roku w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na surowiec ze strony klientów indywidualnych z powodu niższych niż rok wcześniej temperatur powietrza w okresie styczeń - kwiecień. W I półroczu 2010 roku klienci domowi pobrali z sieci o 9% gazu więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Dodatkowo do wzrostu sprzedaży gazu ziemnego przyczynili się także klienci przemysłowi, do których trafiło o 6% gazu więcej niż rok wcześniej.

Ropa naftowa

Produkcja ropy naftowej odbywa się w sposób stabilny i zgodny z naszymi założeniami. Na wielkość wydobycia ropy naftowej i kondensatu w II i III kwartale każdego roku wpływ ma miesięczny przestój remontowy największej kopalni ropy naftowej w Dębnie. W 2010 roku przestój ten - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - przeprowadzony został w maju, podczas gdy w 2009 roku przestój odbył się w III kwartale. W wyniku tego przestoju wolumen wydobycia spadł w I półroczu 2010 roku o 13% do poziomu 233 tys. ton, a w II kwartale 2010 roku o 26% do poziomu 96 tys. ton w porównaniu z analogicznymi okresami 2009 roku. Wraz ze spadkiem wydobycia w I półroczu oraz w II kwartale 2010 roku zmniejszeniu uległa także sprzedaż ropy naftowej w podobnych ilościach jak podane wcześniej wydobycie. Spadek ten nie będzie miał wpływu na realizację rocznych planów wydobycia ropy naftowej na poziomie ok. 0,5 mln ton.

Wzrost notowań ropy naftowej na rynkach światowych o prawie 50% pomiędzy I półroczem 2010 a 2009 roku, a także osłabienie złotego względem dolara o 19% przełożyło się na wzrost ceny jednostkowej sprzedaży surowca przez PGNiG. W efekcie przychody ze sprzedaży ropy naftowej w I półroczu 2010 roku wzrosły o 18%. Jednakże w II kwartale 2010 roku pomimo ograniczenia produkcji i sprzedaży o 26% - przychody ze sprzedaży spadły jedynie o 3%.

Wzrost kursu dolara obniża rentowność sprzedaży

Wzrost kursu dolara, a także wzrost dziewięciomiesięcznej średniej kroczącej produktów ropopochodnych, na których opierają się zakupy gazu rosyjskiego, odbijają się negatywnie na rentowności sprzedaży gazu wysokometanowego, a tym samym na wynikach Grupy Kapitałowej PGNiG. Dalszy wzrost kursów walutowych istotnie wpłynąłby na załamanie się rentowności obrotu gazem wysokometanowym. Dlatego Spółka złożyła do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o podwyżkę taryfy na paliwo gazowe. Postulowany wzrost cen sprzedaży gazu ziemnego podyktowany jest wzrostem kursu dolara. Począwszy od maja 2010 roku nastąpił zwrot na rynku walutowym, kiedy to wartość dolara zaczęła gwałtownie rosnąć. Dodatkowo dziewięciomiesięczna średnia krocząca produktów ropopochodnych w III kwartale 2010 roku wzrosła o 5% w stosunku do II kwartału br.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy PGNiG SA

Powrót