Drukuj

11.10.2005 Elementy strategii Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. na lata 2005-2008 odnoszące się do procesu inwestycji w zakresie wzrostu wydobycia gazu.

Jednym z istotnych elementów kształtujących konkurencyjność Spółki w obrocie gazem jest koszt jego pozyskania. Głównym źródłem pokrycia zapotrzebowania na gaz w Polsce są dostawy gazu z importu uzupełnione źródłami krajowymi, które dostarczają ok. 30% rocznego zużycia.

Zwiększenie wydobycia ze źródeł własnych

Jednym z istotnych elementów kształtujących konkurencyjność Spółki w obrocie gazem jest koszt jego pozyskania. Głównym źródłem pokrycia zapotrzebowania na gaz w Polsce są dostawy gazu z importu uzupełnione źródłami krajowymi, które dostarczają ok. 30% rocznego zużycia.

Zwiększenie wydobycia gazu krajowego przyczyni się do częściowego ograniczenia zależności od importu i ograniczy negatywny wpływ wzrostu cen gazu na rynku wewnętrznym  wpływając tym samym na konkurencyjność PGNiG S.A. Ponadto ze względu na regulacje taryfowe - w wyniku których cała sprzedaż gazu odbywa się po cenie taryfowej oraz presję URE na ograniczenie wzrostu cen gazu dla odbiorców (nawet w sytuacjach gdy wynika to z okoliczności będących poza kontrolą Spółki) zwiększenie wydobycia gazu ze źródeł własnych ograniczy ryzyko dla wyniku GK PGNiG. W świetle nowych uwarunkowań, a zwłaszcza liberalizacji rynku celem strategicznym PGNiG S.A. jest utrzymanie działalności poszukiwawczo - wydobywczej w strukturze Spółki oraz zwiększenie wydobycia ze złóż krajowych tak, aby docelowo pozyskiwać z nich 35-40% zapotrzebowania klientów GK PGNiG na gaz ziemny (tj. około 5,5 mld m3/rok od 2008 roku).

Obecnie poziom wydobycia gazu uzależniony jest głównie od trudności w zagospodarowaniu całości gazu zaazotowanego (z uwzględnieniem sezonowości jego zużycia) oraz możliwości pozyskania klientów o pożądanej charakterystyce zużycia na lokalnych rynkach. Niezbędne są więc działania marketingowe zorientowane na pozyskanie odbiorców gazu zaazotowanego, jak również nowe inwestycje mające na celu zagospodarowanie odkrytych złóż oraz intensyfikujące wydobycie w złożach dotychczas eksploatowanych.

Istotna jest budowa odazotowni Grodzisk, która umożliwi zwiększenie produkcji gazu wysokometanowego i spełni funkcję regulacyjną w systemie gazu zaazotowanego (Lw). Wybudowanie odazotowni w Grodzisku wzmocni w sposób znaczący zasilanie gazem wysokometanowym Polski zachodniej.
 

Odbudowa zasobów wydobywalnych gazu i ropy naftowej (utrzymanie wskaźnika odbudowy zasobów 1,1 w stosunku do wydobycia w latach 2005-2008).
W celu utrzymania wydobycia własnego na poziomie ok. 5,5 mld m3 gazu na rok oraz 1,4 mln ton ropy naftowej na rok w kolejnych latach, koniecznym staje się odbudowa przez Spółkę zasobów wydobywalnych. Bazę do odbudowy zasobów stanowią aktualnie posiadane przez Spółkę koncesje poszukiwawcze (94 koncesje o łącznej powierzchni około 56,6 tys. km2).
W najbliższych latach Spółka planuje zagospodarować włączając do eksploatacji złoża w rejonie Polski południowo-wschodniej, których zasoby wydobywalne szacuje się na 6,2 mld m3 gazu wysokometanowego oraz złoża w rejonie Polski zachodniej, o łącznych zasobach wydobywalnych 10,6 mld m3 w przeliczeniu na gaz wysokometanowy.
 
Redukcja do roku 2008 o 50% poziomu środków trwałych w budowie związanych z niezagospodarowanymi odwiertami.
Obecnie pozostaje 106 otworów do zagospodarowania, 55 otworów do likwidacji i 32 otwory bez koncepcji zagospodarowania (toczą się rozmowy z właścicielami gruntów). Należy zintensyfikować działania w celu zredukowania ilości niezagospodarowanych odwiertów. Będzie się to wiązało z uruchomieniem środków finansowych na zagospodarowanie kopalń. Jeżeli jednym z priorytetowych celów utrzymania konkurencyjności jest zwiększenie wydobycia do 5,5 mld m3 to należy zwiększyć nakłady w taki sposób, aby zagospodarować obecne inwestycje w toku (złoża udokumentowane gotowe do prowadzenia prac inwestycyjnych napowierzchniowych.) Niezbędne nakłady, jakie należy ponieść na zagospodarowanie tych złóż do roku 2008 szacuje się na poziomie ok. 1,68 mld złotych.

Program wzrostu wydobycia krajowego PGNiG S.A. w latach 2005-2008

Realizując strategię wzrostu wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż krajowych PGNiG SA w ciągu najbliższych trzech lat zamierza zrealizować następujące projekty:

    1. Projekty prowadzone przez Oddział w Sanok

    Rozbudowa KGZ Żołynia
    Zagospodarowanie odwiertów Żołynia Wschód
    Zagospodarowanie odwiertów Sarzyna
    Zagospodarowanie złóż Stobierna, Terliczka, Jasionka, Trzebownisko
    Zagospodarowanie złóż Stobierna i Terliczka
    Zagospodarowanie złoża Jasionka I i II etap
    Zagospodarowanie złoża Trzebownisko 3
    Zagospodarowanie KGZ Nosówka
    Zagospodarowanie odwiertu Wierzchosławice 5
    Zagospodarowanie złóż Biszcza, Księżpol, Łukowa, Wola Różaniecka

    KGZ Żołynia -zagospodarowanie odwiertów Luchów 1, Luchów 3, Wola  Różaniecka 12, Wola Różaniecka 9
    Zagospodarowanie złoża Biszcza-Księżpol
    KGZ Żołynia-zagospodarowanie złoża  Łukowa
    Zagospodarowanie odwiertu Kańczuga 25
    Zagospodarowanie złoża Kupno
    Zagospodarowanie odwiertów Łękawica 1 i 2 (KGZ Tarnów)
    Zagospodarowanie odwiertów Rzeszów (KGZ Rzeszów)
     
    2. Projekty prowadzone przez Oddział Zielona Góra

    Projekt LMG
    Kopalnia KNiGZ LMG
    Terminal "Wierzbno" z przyłączeniem do rurociągu "Przyjaźń"
    Gazociąg LMG – Odazotownia
    Projekt Kostrzyn
    KRNIGZ Górzyca
    Gazociągi Górzyca – Zielin
    Modernizacja KRNIGZ Zielin ze stacją redukcyjną Kostrzyn
    Odazotownia Grodzisk
    Budowa odazotowni Grodzisk
    Zagospodarowanie złóż Paproć W, Nowy Tomyśl, oraz Paproć (rozszerzenie Cicha Góra)
    Zagospodarowanie złóż Wielichowo, Ruchocice, Jabłonna, Elżbieciny
    PMG Daszewo
    Budowa PMG Bonikowo
    Projekt Kaleje
    KGZ Kaleje

    3. Projekty prowadzone przez Centralę Spółki

     Gazociąg do KGHM (Dostawy Gazu do Spółki Energetyka Sp. z o.o.)
     Budowa Gazociągu w/c relacji Granica RP-Police
 
Powrót