Drukuj

06.09.2007 Bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej-relacja z panelu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy

Panel PGNiG SA poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej otworzył segment dyskusji dotyczących energii i paliw w drugim dniu Forum Ekonomicznego w Krynicy. Centralnym zagadnieniem była potrzeba dywersyfikacji źródeł dostaw gazu.

Zarówno temat, jak i skład panelistów przyciągnął uwagę i dyskusja odbyła się przy pełnej sali. Sytuację na rynkach krajów Europy Środkowej, silnie uzależnionej od rosyjskiego kierunku dostaw gazu przedstawili reprezentujący PGNiG SA Rafał Oleszkiewicz, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii oraz Laszlo Varro, główny ekonomista węgierskiej grupy MOL. Ministerstwo Gospodarki, wspierające kluczowe dla bezpieczeństwa kraju projekty dywersyfikacyjne reprezentował Maciej Woźniak, Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu. Czeski punkt widzenia przedstawił Vaclav Bartuska, specjalny wysłannik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej.

Paneliści zgodzili się z ekspertem reprezentującym Instytut Sobieskiego, Tomaszem Chmalem, że brakuje wspólnej polityki unijnej dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego na rynku dostaw gazu i że niezbędne jest wypracowanie jednolitego stanowiska państw członkowskich. Wszyscy podkreślali też konieczność podejmowania inicjatyw pozwalających uniezależnić się od jednego kierunku dostaw.

Ważnym wkładem w dyskusję były wypowiedzi Thora Otto Lohne, wiceprezesa norweskiego koncernu Gassco, jedynego reprezentanta kraju nie należącego do Unii Europejskiej. PGNiG SA i Gassco są członkami Konsorcjum Skanled, budującego gazociąg z Norwegii do Szwecji i Danii, który ma być elementem połączenia Polski ze źródłami gazu w Skandynawii. Norweski kierunek dostaw gazu jest kluczowy dla zapewnienia Polsce, a pośrednio i Unii Europejskiej bezpieczeństwa energetycznego.


Dyskusję moderowała dziennikarka Rzeczpospolitej, Agnieszka Łakoma.

Powrót