- Czy umowę o przyłączenie do sieci gazowej może podpisać ktoś za mnie?

Tak, ale musisz dostarczyć pełnomocnictwo do podpisania umowy o przyłączenie do sieci gazowej. Może to być oryginał lub kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez osobę zaufania publicznego, czyli: notariusza, radcę prawnego, adwokata lub niepotwierdzoną kopię, jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone w formie aktu notarialnego.

 

- Co się stanie, jeśli nie podpiszę umowy o przyłączenie do sieci gazowej w terminie?

Jeśli nie zawrzesz umowy o przyłączenie do seci gazowej w określonym terminie, będziesz zmuszony ponownie złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

 

- Na postawie jakich dokumentów Operator Systemu Dystrybucyjnego przygotuje dla mnie projekt umowy o przyłączenie do sieci gazowej?

Twoja umowa zostanie przygotowana na podstawie wniosku o określenie warunków przyłączenia lub wniosku o zawarcie umowy o przyłączenie do sieci gazowej oraz w okresie ważności warunków przyłączenia do sieci gazowej. Operator Systemu Dystrybucyjnego przygotuje dla Ciebie projekt umowy o przyłączenie do sieci gazowej, o ile istnieją prawne, techniczne i ekonomiczne warunki dostarczania paliwa gazowego, wstępnie określone w wydanych warunkach przyłączenia do sieci gazowej.

 

- Czy projekt umowy o przyłączenie do sieci gazowej będzie zawierał jej ważność?

Tak. W projekcie umowy określa się datę ważności projektu umowy i w tym czasie należy podpisać umowę. Podpisana obustronnie umowa o przyłączenie stanowi dla Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz dla Ciebie jako przyłączanego podmiotu podstawę do rozpoczęcia realizacji prac projektowych i budowlano-montażowych oraz ich finansowania przez strony umowy na warunkach w niej określonych. Z dniem zawarcia umowy o przyłączenie do sieci gazowej rozpoczyna się proces realizacji umowy o przyłączenie oraz zostaje zarezerwowana przepustowość w obszarze dystrybucyjnym, w ilości zgodnej z parametrami określonymi w warunkach.

 

- Co określa umowa o przyłączenie do sieci gazowej?

Określa ona m.in.:

  • prawa i obowiązki stron, w tym termin zawarcia umowy,
  • moc przyłączeniową,
  • odpowiedzialność stron za niedotrzymanie warunków umowy o przyłączenie,
  • termin realizacji przyłączenia,
  • wysokość opłaty za przyłączenie,
  • miejsce rozgraniczenia własności sieci dystrybucyjnej i instalacji podmiotu przyłączanego,
  • zakres robót niezbędnych przy realizacji przyłączenia,
  • wymagania techniczne dotyczące lokalizacji układu pomiarowego i jego parametrów,
  • warunki udostępnienia nieruchomości należącej do podmiotu przyłączanego w celu budowy lub rozbudowy sieci niezbędnej do realizacji przyłączenia.

 

- Gdzie mogę odebrać projekt umowy o przyłączenie do sieci gazowej?

Projekt umowy odbierzesz osobiście w Biurze Obsługi Klienta lub za pośrednictwem poczty. Prześlemy go na adres podany przez Ciebie do korespondencji.