Jak nie dać się fake newsom?
Wg badań, dla większości Polaków, głównym źródłem informacji są portale internetowe, doniesienia telewizyjne i media społecznościowe. Czy można wierzyć wszystkiemu co usłyszymy lub znajdziemy w sieci? Jak nie dać się nabrać na fake newsy ..? O tym czym są fake newsy i jak nie wpaść w bańkę informacyjną rozmawiamy z Mileną Górecką, ekspertką do spraw komunikacji elektronicznej, naczelniczką w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE). Posłuchaj i dowiedz się:
- czym są i dlaczego powstają fake newsy,
- gdzie najczęściej pojawiają się nieprawdziwe lub przeinaczone informacje,
- jak weryfikować źródła informacji,
- czym jest bańka informacyjna,
- jakie pojawiały się fake newsy związane z tematem energetyki.
Gość:
Milena Górecka – Naczelnik w Departamencie Polityki Konsumenckiej Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Absolwentka Wydziału Administracji w WSPiZ im. Leona Koźmińskiego oraz Podyplomowych Studiów Podstawy Przedsiębiorczości w Szkole Głównej Handlowej. Doświadczenie w zakresie prawa telekomunikacyjnego i ochrony konsumentów zdobywała w spółkach telekomunikacyjnych oraz organie regulacyjnym. Od 10 lat związana z Departamentem Polityki Konsumenckiej UKE. Obecnie kieruje zespołem odpowiedzialnym za realizację strategii Prezesa UKE w zakresie edukacji i podnoszenia kompetencji cyfrowych konsumentów. Odpowiada za wdrożenie i realizację flagowych kampanii UKE: Klikam z głową, Koduj z UKE, Wiem, co podpisuję, J@ online. Autorka licznych artykułów i poradników dot. praw i obowiązków konsumentów, ochrony danych, bezpieczeństwa w sieci, technik komunikacji i nowych technologii.
Prowadzący:
Dr Artur Bartoszewicz - Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Opublikował 30 recenzowanych artykułów. Ekspert w obszarach analiz ekonomiczno-finansowych, pomocy publicznej i funduszy UE. Jest Członkiem Rady Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii SA oraz członkiem Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wykładowca m.in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą w obszarze: doradztwa na rzecz administracji publicznej i szkoleń.