Drukuj

15.01.2009 Wysoka jakość gazu ziemnego

W Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym PGNiG SA w dniu 15 stycznia 2009 r. dyrektor Grzegorz Rosłonek wraz z zespołem przeprowadził analizę gazu ziemnego, który płynie w warszawskich gazociągach.

Gaz do analizy pobrano bezpośrednio z instalacji gazu ziemnego w budynku Laboratorium. Gaz ten pochodzi z pierścienia warszawskiego - czyli sieci gazociągów okalających Warszawę.

Analiza potwierdziła wysoką jakość gazu, z którego korzystają klienci indywidualni w Warszawie i na Mazowszu. Wysoka jakość gazu zależy od stężeń zawartych w nim składników, oraz ich wzajemnych proporcji. Potwierdzono, że te proporcje były właściwe: zawartość metanu wyniosła ponad 98 proc., ok. 0,8 proc. etanu i ok. 0,8 proc. azotu. Dzięki analizie składu gazu ziemnego można było określić:

  • Ciepło spalania - 39,95 MJ/m3
  • Liczbę Wobbego - powyżej 53,09 MJ/m3

Gaz ziemny typu E (gaz wysokometanowy) - spełniając warunki zawarte w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej - musi charakteryzować się ciepłem spalania powyżej 34 MJ/m3. Gaz, który będzie miał niższe parametry, nie zostanie dopuszczony do przesyłu przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA.

Gaz dostarczany do odbiorców musi także spełniać wymagania jakościowe opisane w rozdziale 6. Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, ruchu i eksploatacji tych sieci (Dz. U. z 2004, Nr 105 poz. 1113). Gaz ten musi charakteryzować się wartością ciepła spalania, wynoszącą co najmniej 34 MJ/m3 dla gazów o nominalnej wartości liczby Wobbego 50 MJ/m3.

Zespół dyrektora Rosłonka wykazał, na podstawie przeprowadzonej analizy, że ciepło spalania tego gazu, w instalacji gazowej w budynku Laboratorium, czyli tak jak dla całego miasta, było na poziomie 39,9 MJ/m3, co świadczy o bardzo wysokiej kaloryczności.

Powrót