Drukuj

21.01.2010 W Oddziale PGNiG SA w Odolanowie powstanie Międzynarodowe Centrum Kriogeniki Helowej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA wraz z Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, a także Instytutem Fizyki Molekularnej PAN planują utworzyć Międzynarodowe Centrum Kriogeniki Helowej w Oddziale PGNiG SA w Odolanowie. Wspólny projekt będzie miał charakter zarówno naukowo - badawczy, jak i biznesowy i jest przykładem współpracy prowadzonej przez sferę przemysłu i nauki. Do podstawowych zadań Centrum należeć będzie prowadzenie badań, prac rozwojowych oraz wykonywanie usług w zakresie urządzeń i materiałów kriogenicznych.

Oddział PGNiG w Odolanowie jest praktycznie jedynym znaczącym europejskim producentem helu oraz dysponuje jedyną w Europie przemysłową instalacją do odzysku helu z gazu ziemnego. Fakt ten, w kontekście realizowanych kilku niezwykle dużych i ambitnych projektów naukowo-badawczych w Europie i w świecie związanych z nowymi możliwościami uzyskiwania i wykorzystywania energii (np. reaktory wykorzystujące zjawisko fuzji termojądrowej), ma niebagatelne znaczenie. Infrastruktura, która będzie budowana w ramach tych przedsięwzięć musi wykorzystywać w mniejszym lub większym stopniu kriogenikę helową umożliwiającą testy i badania podzespołów w  temperaturach rzędu kilku stopni Kelvina. Wspomniane prace mogłyby zostać w bardzo konkurencyjny sposób przeprowadzane w Odolanowie. Dodatkowym argumentem są tu kwalifikacje i praktyczne doświadczenia w przemysłowych procesach kriogenicznych pracowników tego oddziału PGNiG.

Warto podkreślić, iż prace w ramach analizowanego  przedsięwzięcia zostaną przeprowadzone przede wszystkim na potrzeby konkretnych projektów badawczych w Europie. Aktualnie na naszym kontynencie realizuje się kilka takich przedsięwzięć, jak np. reaktor termojądrowy ITER w Cadarache, akcelerator CDH w Genewie czy kompleks akceleratorów ciężkich jonów w Darmstadt. Budżety tych projektów są znaczące i sięgają nawet kilku miliardów euro. Z opublikowanych harmonogramów wynika, że  instalacje kriogeniczne będą w Europie efektywnie wykorzystywane w ciągu co najmniej kilkunastu najbliższych lat. Liczymy, iż fakt ten przełoży się na ekonomiczny i biznesowy aspekt przedsięwzięcia. Równolegle Centrum mogłoby stać się znaczącym europejskim ośrodkiem naukowym w zakresie kriogeniki.

Joanna Zakrzewska

Rzecznik Prasowy PGNiG SA

Powrót